Prihodnost slovenske atletike (5) – Klara Lukan
Ljubljana, 23. julij
Avtor: Peter Kastelic
Šentjernejčanka Klara Lukan je na nedavnem evropskem prvenstvu za mladince in mladinke do 20 let osvojila zlato medaljo in postala evropska prvakinja v teku na 5000 metrov, ob tem pa s časom 16:03,62 popravila tudi nov državni rekord v svoji starostni kategoriji.
Vendar Klara ne izstopa zgolj s svojimi športnimi uspehi, je namreč vzorna učenka, ki je na Gimnaziji Bežigrad v Ljubljani uspešno opravila mednarodno maturo. S samodisciplino, zavzetostjo in trdim delom je lahko vzor vsem mladim športnicam. Je namreč dokaz, da se da premikati meje, če delaš stvari, v katerih tudi uživaš. V gimnaziji učitelji njenega športnega udejstvovanja niso odobravali, a z medaljo je tudi njim dokazala, da so se še kako motili.
Začela v domačem kraju, sledila je selitev v Ljubljano
Klara, ki bo septembra dopolnila 19 let, se je z atletiko prvič srečala v osnovni šoli. Sprva je trenirala tenis, a je kmalu spoznala, da ji je atletika bolj všeč. “Na krosih sem se redno uvrščala med prve tri in na državnih prvenstvih med prvih deset. Takrat je moj učitelj videl moj potencial in začela sem trenirati v Atletskem klubu Šentjernej. Čeprav sem vedela, da bo moja disciplina tek, smo sprva vadili vse atletske discipline,” se spomni Klara, ki ji je bil tak pristop všeč.
Po osnovni šoli je dve leti obiskovala športno gimnazijo v Novem mestu, sledila pa je prva prelomnica, saj se je po 2. letniku prepisala na Gimnazijo Bežigrad, to pa je pomenilo tudi selitev v Ljubljano.

V objemu z Marušo Mišmaš na mitingu v Ljubljani, kjer je prvič tekla čez zapreke. (Foto: Peter Kastelic / AZS).
Avgusta leta 2017 je v Kranjski gori spoznala ekipo trenerja Tevža Korenta, se ji priključila, zamenjala pa je tudi klub, saj je od septembra istega leta članica ljubljanskega Massa.
Najboljša trening partnerica
V skupini, kjer trenira, je tudi Maruša Mišmaš, ena najboljših evropskih tekačic na 3000 metrov z zaprekami, ki ima že izpolnjeno normo za nastop na olimpijskih igrah v Tokiu.
“Z Marušo sva se super ujeli, je moja vzornica in tudi odlična prijateljica. Je najboljša trening partnerica, boljše si skoraj ne bi mogla želeti. Le kot ekipa lahko pride športnik do vrhunskih rezultatov. Praktično ni treninga, ki bi ga opravila sama. Od Maruše se tudi učim in jemljem motivacijo, še posebej pa sem vesela, da se je po poškodbi vrnila še močnejša. Sama na srečo za zdaj še nisem imela poškodb,” pove najstnica, ki za svoja leta deluje izjemno zrelo, kar se nedvomno odraža na njeni uspešnosti na vseh področjih.
V letošnji sezoni “eksplodirala”
Kljub usklajevanju šole in treningov je v letošnji sezoni naredila velik napredek. Skoraj na vsaki tekmi je odtekla mladinski državni rekord in je zdaj rekorderka na 2000, 3000 in 5000 metrov, v teku na 2000 metrov pa je popravila celo članski državni rekord (5:47,15). Na tej tekmi je z ramo ob rami štartala s svetovno rekorderko Genzebe Dibabo: “To je bila neverjetna izkušnja, ki mi bo ostala za vedno v spominu. Šele takrat spoznaš pravi atletski svet, saj kaj takega ne moreš doživeti na tekmovanjih po Sloveniji. Res sem hvaležna, da sem lahko dobila priložnost nastopiti na mitingu takšne ravni. Srčno upam, da bom v prihodnosti še deležna podobnih priložnosti.“
Po nastopu v Varaždinu tudi nekaj morja
Nastop na državnem članskem prvenstvu v Celju konec tedna bo izpustila, pred zasluženim dopustom na morju pa jo čaka še nastop na ekipnem evropskem prvenstvu (2. liga) v Varaždinu, kjer bo pomagala reprezentanci do morebitnega preboja v 1. ligo. V katerih disciplinah bo nastopila, še ni povsem jasno, tako kot ni jasno, katera bo njena primarna disciplina v prihodnosti.
“Dolgoročno se vidim na daljših razdaljah, saj nisem zelo hitra, uživam pa v vseh disciplinah. Na vsako tekmo grem z veseljem. Letos sem se že preizkusila tudi na zaprekah in mi je bilo zabavno, čeprav sem se pred štartom zelo bala. Na koncu mi je samo sekunda zmanjkala do državnega rekorda. V prihodnje bom zagotovo še poskusila,” je še dejala Lukanova, ki jo jeseni čaka še en nov izziv, in sicer študij kemije: “Kemija me je zanimala že v osnovni šoli, tako da izbira ni bila težka.”



