
Rabat, 16. julija
Slovenska rekorderka Martina Ratej je na atletski diamantni ligi v maroškem Rabatu v metu kopja zasedla drugo mesto. Z 62,46 metra je edina slovenska predstavnica na tekmi zaostala le za svetovno rekorderko in dvakratno olimpijsko zmagovalko Barboro Špotakovo s Češke (63,73 m) in si zagotovila nastop na finalu letošnje lige.
Tekma je tudi v luči priprav na svetovno prvenstvo čez tri tedne v Londonu minila brez izjemnih presežkov in tudi brez številnih zvezdnikov.
Ratejeva je začela zelo neprepričljivo, s 55,41 m, takoj nato pa je že v drugi seriji vrgla 62,42 m in se prebila na drugo mesto takoj za Špotakovo. Ta je daljavo dneva zmogla že v svojem prvem poskusu. Ratejeva je nato vrgla 61,47 m, v četrti in peti seriji ni imela veljavnega dosežka, končala pa je s 60,07 m.
“Z uvrstitvijo sem zelo zadovoljna, drugo mesto je odličen dosežen. Pričakovala pa sem večjo daljavo, toda tudi ostale tekmovalke niso zmogle več, med njimi so bile tudi tekmice, ki imajo izide krepko preko 63 m. Razen Špotakovi nobeni ni uspelo kaj posebnega. Bile smo brez energije v tej maroški vročini,” je dejala Ratejeva, ki je ugnala tudi tretjeuvrščeno evropsko prvakinjo Tatjano Kaladovič iz Belorusije (62,38 m).
Pred dobrim tednom dni je bila na diamantni seriji v Londonu s 64,85 m tretja, za Špotakovo (68,26 m) in aktualno olimpijsko zmagovalko Saro Kolak (67,83 m). Slednja je danes zmagala na evropskem prvenstvu do 23 let na Poljskem, kjer je vrgla 65,12 m.
“Moji zadnji izidi niso slabi, priključila sem se najboljšim na svetu. Na svetovnem prvenstvu avgusta v Londonu se bom borila za finale, že tu sem prehitela nekaj dobrih tekmovalk in sem na dobri poti, da na SP dosežem zastavljen cilj. Pred Londonom bom konec prihodnjega tedna nastopila le še na državnem prvenstvu v Celju. Nato pa bodo 6. avgusta na SP že kvalifikacije,” je dodala Ratejeva.
Na 3000 m zapreke je veliko presenečenje pripravila evropska in nemška prvakinja Gesa Felicitas Krause, ki je z 9:18,87 minute ugnala vso favorizirano afriško konkurenco.
V teku na 200 metrov se je olimpijski podprvak Kanadčan Andre De Grasse ponovno približal meji 20 sekund (20,03). Na pol krajši razdalji je slavila prva z lanskih OI Jamajčanka Elaine Thompson (10,87), med atleti pa se je pod deset sekund spustil le Britanec Chijindu Ujah (9,98).
Na 800 m je vlogo prvega favorita potrdil srebrni z OI 2012 Nijel Amos iz Bocvane (1:43,91), v suvanju krogle pa je zmaga pripadla prvemu z lanskih olimpijskih bojev v Riu. Američan Ryan Crouser je pred SP v Londonu potrdil formo z 22,47 m. V britanski prestolnici bo tretje zaporedno zlato na SP na 400 m ovire skušala osvojiti Zuzana Hejnova; Čehinja je bila najboljša v Rabatu s 54,22.