
Maruša Mišmaš Zrimšek (Foto: Aleš Fevžer / OKS)
Olimpijske igre, atletika (3. dan)
Tokio, 1. avgust
Avtor: Peter Kastelic
Tretji atletski dan na olimpijskih igrah v Tokiu je Maruša Mišmaš Zrimšek uspešno nastopila v predteku na 3000 metrov z zaprekami. Slovenska rekorderka se je z drugim mestom v tretji skupini in časom 9:23,36 neposredno uvrstila v finale, ki jo čaka v sredo ob 13. uri po slovenskem času.
Pred Mišmaševo je v cilj pritekla le odlična Kenijka Hyvin Kiyeng (9:23,17). Skupno je najhitrejši čas predtekov dosegla Winfred Yavi iz Bahrajna, zmagovalka prve skupine, ki je tekla odličnih 9:10,80.

Luka Janezic se je uvrstil v polfinale. (Foto: Anže Malovrh / STA)
Odlično je v predteku na 400 metrov nastopil Luka Janežič. Slovenski rekorder je v izjemno hitri tretji skupini osvojil peto mesto z najboljšim izidom sezone 45,44, kar je bilo dovolj za napredovanje v polfinale po času. Imel je skupno 18. rezultat. Neposredno so napredovali najhitrejši trije iz vsake od sedmih skupin ter nato še šest najhitrejšim po času. Najhitrejši med vsemi v predteku je bil Američan Michael Cherry (44,82).
Odličen svetovni rekord Rojasove v troskoku
Že v dopoldanskem delu je bila na sporedu prva končna odločitev dneva, dekleta so se pomerila v suvanju krogle. Olimpijska prvakinja je z odličnim dosežkom 20,58 metra, kar je tudi njen osebni rekord, postala Kitajka Lijiao Gong. Srebro je osvojila Američanka Raven Saunders (19,79 m), bron pa Novozelandka Valerie Adams (19,62 m), ki že ima dve zlati olimpijski medalji in eno srebrno.
Athletics-Venezuela’s Rojas smashes women’s triple jump world record to take gold https://t.co/z02leOP4hD pic.twitter.com/gIjctwI6AH
— Reuters (@Reuters) August 1, 2021
Izjemno atletiko smo spremljali v popoldanskem delu, ko so bile na sporedu še tri finalne odločitve. V ženskem troskoku je prva favoritinja Yulimar Rojas upravičila svojo vlogo in osvojila zlato olimpijsko medaljo. Venezuelka je v zadnjem poskusu poletela izjemnih 15,67 metra in kar za 17 centimetrov popravila svetovni rekord Ukrajinke Inesse Kravec iz leta 1995. Drugo mesto je s portugalskim rekordom 15,01 metra osvojila Patricia Mamona, tretje pa s španskim rekordom 14,87 m Španka Ana Peleteiro.
Dve zlati medalji za Italijo
Izjemen dan na igrah je italijansko atletiko, ki je osvojila kar dve zlati medalji. Vrhunec večera, moški tek na 100 metrov, je nekoliko presenetljivo pripadel Lamontu Marcellu Jacobsu, ki je s časom 9,80 postavil tudi evropski rekord. Jacobs je sicer rojen v ZDA, a je njegova mama Italijanka, zato tekmuje za našo zahodno sosedo. Srebro je osvojil Američan Fred Kerley (9,84), bron pa Kanadčan Andre de Grasse (9,89). Prvič po letu 2000 se je zgodilo, da v finalu moškega tega na 100 m ni bilo jamajškega predstavnika.
Katarec Essa Mutaz Barshim in Italijan Gianmarco Tamberi sta si razdelila prvo mesto v skoku v višino. Tako kot na koncu tretji Belorus Maksim Nedasekau sta zmogla uspešno preskočiti višino 2,37 m.
Katarec kot Italijan sta vse višine do vključno 2,37 m zmogla v prvem poskusu, medtem ko sta letvico pri 2,39 m trikrat podrla. Gre sicer za višino olimpijskega rekorda, ki jo je leta 1996 v Atlanti dosegel Američan Charles Austin. Potem so ju vprašali, če bi rada še skakala v podaljšku, a sta to možnost odklonila in se na koncu skupaj veselila olimpijskega zlata.
Olimpijske igre, atletika (1. dan)Olimpijske igre, atletika (2. dan)
Končne odločitve:
Moški:
100 m (veter: +0,1 m/s):
1. Lamont Marcell Jacobs (Ita) 9,80 – evropski rekord
2. Fred Kerley (ZDA) 9,84
3. Andre De Grasse (Kan) 9,89
————————————————–
4. Akani Simbine (JAR) 9,93
5. Ronnie Baker (ZDA) 9,95
6. Bingtian Su (Kit) 9,98
Višina:
1. Mutaz Essa Barshim (Kat) 2,37 m
. Gianmarco Tamberi (Ita) 2,37
3. Maksim Nedasekau (Blr) 2,37
—————————————–
4. Sanghyeok Woo (Kor) 2,35
5. Brandon Starc (Avs) 2,35
6. Mihail Akimenko (/) 2,33
7. JuVaughn Harrison (ZDA) 2,33
8. Django Lovett (Kan) 2,30
Ženske:
Troskok:
1. Yulimar Rojas (Ven) 15,67 m – svetovni rekord
2. Patricia Mamona (Por) 15,01
3. Ana Peleteiro (Špa) 14,87
——————————————–
4. Shanieka Ricketts (Jam) 14,84
5. Liadagmis Povea (Kub) 14,70
6. Hanna Minenko (Izr) 14,60
7. Keturah Orji (ZDA) 14,59
8. Kemberly Williams (Jam) 14,51
Krogla:
1. Lijiao Gong (Kit) 20,58 m
2. Raven Saunders (ZDA) 19,79
3. Valerie Adams (NZl) 19,62
————————————————-
4. Auriole Dongmo (Por) 19,57
5. Jiayuan Song (Kit) 19,14
6. Madison-Lee Wesche (NZl) 18,98
7. Fanny Roos (Šve) 18,91
8. Sara Gambetta (Nem) 18,88