Ljubljana, 16. 5. 2016
Slovenska atletika bo v letošnji olimpijski odpravi Slovenije ponovno najmnožičnejši olimpijski šport med individualnimi panogami.
Zaostrene norme IAAF za nastop na Olimpijskih igrah v Riu je do 10. maja 2016 izpolnilo že 9 slovenskih atletov in atletinj (Daneja Grandovec, Maja Mihalinec, Maruša Mišmaš, Martina Ratej, Sabina Veit, Luka Janežič, Anton Kosmač, Robert Renner in Žan Rudolf), med olimpijskimi kandidati pa je 14 atletov in atletinj.
Na prejšnjih OI v Londonu, ko so še veljale B-norme, je nastopilo 12 atletov (6 od njih z A normo), največ do sedaj pa smo imeli predstavnikov v Atenah (19 atletov in atletinj) ter Pekingu (17 atletov in atletinj). Peking 2008 je bil za slovensko atletiko tudi najuspešnejša olimpijada doslej z zlato medaljo Primoža Kozmusa ter finali Marije Šestak ter Rožleta Prezlja.
Najbolj izkušena olimpijka med Slovenci bo Martina Ratej, za katero bodo to že tretje Olimpijske igre (Peking 19. mesto; London 7. mesto), med ostalimi kandidati pa imajo po en olimpijski nastop tudi Tina Šutej (London, 19. mesto), Marina Tomič (London, 25. mesto), Barbara Špiler (London, 29. mesto) ter Sabina Veit (Peking, 34. mesto).
Najboljše Slovenske atlete pa dober mesec pred olimpijskimi igrami čaka prvi vrhunec letošnje atletske sezone – Evropsko prvenstvo v atletiki, ki bo od 6.-10. julija potekalo v Amsterdamu. Za tekmovanje, ki bo za nekatere pokazatelj pripravljenosti, za druge pa hkrati odlična priložnost za vrhunske rezultate v morebitni šibkejši konkurenci, bo predvidoma nastopilo 15 slovenskih atletov in atletinj (atleti in atletinje z že izpolnjenimi normami: Luka Janežič, Žan Rudolf, Robert Renner, Nejc Pleško, Matija Muhar, Maja Mihalinec, Sabina Veit, Maruša Mišmaš, Sonja Roman, Marina Tomić, Maruša Černjul, Tina Šutej, Veronika Domjan, Barbara Špiler, Martina Ratej).
Roman Dobnikar, predsednik AZS, se veseli letošnje pomembne sezone, v kateri bodo slovenski atleti in atletinje znova v ospredju dogajanja v športu: “Pred največjimi ambasadorji slovenske atletike je izjemno razburljivo leto. V poletni sezoni nas v članski konkurenci čakata dva pomembna vrhunca. Veseli me, da je prišlo do hitre menjave rodov, številčnost in mladost atletske odprave na obe najpomembnejši tekmovanji letos pa to več kot lepo dokazujeta. V naših vrstah imamo izjemen mladi rod, pred katerimi, verjamem, je še več Olimpijskih ciklov in bo to zanje prvi nastop na največjem športnem tekmovanju, na katerem ima atletika še vedno vodilno vlogo. Poleg tega pa je pomembno, da imamo med kandidati za OI tudi izkušenejše tekmovalce, ki imajo olimpijske nastope že za seboj. Med kandidati za igre je takšnih pet, med njimi pa po izkušnjah izstopa Martina Ratej, za katero bo Rio že tretja olimpijada po vrsti in verjamem, da je lahko med tistimi, ki bodo dosegli najvidnejše uvrstitve. Vendar pa naši atleti v zadnjih letih dokazujejo, da tudi na največjih tekmah posegajo po osebnih in državnih rekordih ter vidnih uvrstitvah. Takšna dinamika razvoja njihovih rezultatov nam daje optimizem, da se lahko nadejamo tudi prijetnih presenečenj, tako v rezultatskem smislu kot tudi glede samih uvrstitev. Predvsem pa bi rad poudaril, da je v takšni globalni konkurenci že uvrstitev na največji tekmovanji evropskega in svetovnega formata zavidljiv uspeh in zato ob tem našim atletom, njihovim trenerjem in klubom ob tej priložnosti iskreno čestitam in jim želim uspešno sezono.”
Normi za OI bosta skušala čim prej doseči tudi Tina Šutej in Marina Tomić. Na predstavitvi slovenskih kandidatov v kraljici športov, ki je potekala v okviru Maxi kluba Slovenske tiskovne agencije, so manjkali še trije kandidati za OI v Riu: Jan Petrač, ki je na pripravah v Sierra Nevadi, Matija Muhar, ta je na študiju v ZDA, in Barbara Špiler, ki je ni bilo zaradi drugih obveznosti.
Najuspešnejši slovenski atlet v zgodovini Primož Kozmus je 23. oktobra uradno sklenil športno pot, tudi sicer pa je reprezentanca pomlajena.
Maruša Mišmaš, tekačica na 3000 m zapreke, ima še vedno težave s poškodbo. “Že tri mesece me mučijo težave, imam majhno deformacijo v Ahilovi tetivi. En mesec sem že trenirala, a so se težave ponovile. Nekaj upanja pred olimpijskimi igrami je še, upam, da se bo pravočasno popravilo. Tečem lahko, a me po nekaj treningih spet zaboli. Tako treniram le napol, naredim lahko vsak drugi trening,” je dejala Mišmaševa.
Najboljša slovenska atletinja v zadnjem obdobju Martina Ratej je v letošnji sezoni začela nastopati pozneje, kot običajno. Prvič je tekmovala v začetku meseca in bila šesta na diamantni ligi v Dohi, kjer je leta 2010 postavila slovenski rekord v metu kopja.
“Letošnjo zimsko sezono smo izpustili, da bom tekmovala čim več poleti in dosegala čim boljše rezultate. So olimpijske igre in EP, pripravljala sem se na ti dve tekmovanji, zaenkrat gre vse po načrtih, upam na čim boljše rezultate. Če bom na EP v dobri formi, lahko na OI posežem še višje, kot je bilo sedmo mesto v Londonu. Cilji so visoki, želim višje od sedmega mesta, upam na dober met v finalu,” je dejala Ratejeva, najizkušenejša med kandidati, saj je že nastopila na OI v Pekingu 2008 (19.) in Londonu 2012 (sedma).
Maja Mihalinec (100 in 200 m), najuspešnejša atletinja v državi v letu 2015, je bila optimistična: “Lani sem naredila velik napredek, če bo vse po načrtih bi bilo super, želim napredek, sem v polnem treningu, prve tekme bom tako startala neposredno iz treninga, prvi vrhunec pričakujem na EP, želim med najboljših 12, potem pa upam, da bom nadaljevala uspešno do OI.”
Žan Rudolf (800 m) je že na prvi tekmi letos izboljšal slovenski rekord na 600 m. Sezono je začel z rekordom, za glavni cilj izpostavlja OI. “Začetek sezone je bil zelo dober, upam, da bom tako nadaljeval. Če bo zdravje v redu, upam, da bom stopnjeval formo, na EP želim v finale, na OI v polfinale. Treniral sem tudi v tujini, kjer mi je bilo veliko lažje, saj imam sparing partnerja in če imaš nekoga močnejšega ob sebi, napreduješ. Sem motiviran in zadovoljen,” je dejal Rudolf.
“Priprave potekajo po načrtih, razen majhne poškodbe s 14-dnevnim počitkom. Trening kaže, da sem dobro pripravljena, v tej sezoni pa mi je prvi cilj evropsko prvenstvo, kjer se želim približati osebnemu rekordu, potem pa se želim tudi na olimpijskih igrah predstaviti v najboljši luči,” pa je dejala tekačica na 100 in 200 m Sabina Veit.
“Pozimi mi je manjkalo motivacije, zdaj pa že tehnično napredujem. Ta teden začnem s tekmovanji in lovim olimpijsko normo, ki je še nimam. Zdaj sem precej bolje pripravljena kot pozimi, psihično sem bolj stabilna in sem vesela začetka sezone,” je povedala Šutejeva.
Med maratonci je olimpijsko normo že potrdila Daneja Grandovec, to pa konec tedna v Radencih še čaka Antona Kosmača.
KANDIDATI SLOVENSKE ATLETIKE ZA NASTOP NA OLIMPIJSKIH IGRAH:
MARTINA RATEJ
Kopje, trener: Andrej Hajnšek, klub: AD Kladivar
- štirikratna Naj atletinja Slovenije;
- slovenska rekorderka v metu kopja (DR 67,16 m, 14. maj 2010, Doha);
- redna udeleženka največjih svetovnih atletskih tekmovanj (dvakratna udeleženka OI: London, Peking);
- najuspešnejša slovenska predstavnica v Diamantni ligi;
LUKA JANEŽIČ
400 m, Trener: Rok Predanič, klub: AD Kladivar
- slovenski rekorder na 400 m (DR 45.28, Peking, 23. 8. 2015);
- bronasta medalja na EP v kategoriji U23 v 2015;
- udeleženec SP 2015;
ROBERT RENNER
Palica, Trener: Milan Kranjc, klub: AD Kladivar
- evropski prvak v kategoriji U23 v 2015;
- slovenski rekorder v skoku s palico (DR 5.70 m, Peking, 22. 8. 2015);
- mlajše-mladinski svetovni prvak (2011);
- finalist svetovnega prvenstva 2015;
- naj atlet Slovenije v 2015;
MAJA MIHALINEC
100 m, 200 m, Trener: Srđan Đorđević, klub AK Velenje
- polfinalistka svetovnega prvenstva v atletiki v 2015;
- OR: 100 m: 11.34, Pitesti, 1. 8. 2015
OR: 200 m: 23.04, Peking, 27. 8. 2015 - balkanska prvakinja v 2015;
- atletinja leta pri članicah v 2015.
SABINA VEIT
100 m, 200 m, trener: Ladislav Mesarič, klub: AD Štajerska
- udeleženka SP 2015,
- udeleženka OI Peking 2008 in SP Daegu 2011.
MARUŠA MIŠMAŠ
3000 m zapreke, trener: Svjetlan Vujasin, klub: AD MASS
- slovenska rekorderka v teku na 2000 in 3000 m z zaprekami;
- najbolj obetavna mlada športna osebnost leta 2014;
- balkanska dvoranska prvakinja 2015 in balkanska prvakinja v krosu 2015;
- 2015: atletinja leta pri mlajših članicah (1. mesto)
TINA ŠUTEJ
Palica, trener: Slavko Črne, klub: AD MASS
- slovenska rekorderka v skoku s palico (DR 4,61 m, 14.5. 2011, Atene);
- balkanska prvakinja v 2015;
- udeleženka svetovnega prvenstva v 2015;
- udeleženka OI London;
- mladinska svetovna podprvakinja (Peking 2006);
ŽAN RUDOLF
800m, Vujasin Svjetlan, klub: AD MASS Ljubljana
- slovenski rekorder na 800 m (DR: 1:46.00, Velenje, 1. 7. 2015) in 600 m;
- bronasta medalja na EP v kategoriji U23 v 2015;
- udeleženec SP 2015;
- evropski mladinski podprvak (Tallin 2011).
MATIJA MUHAR
Kopje, trener: Jože Satler, klub: AK AS Kranj
- mladinski evropski prvak v metu kopja z novim državnim rekordom 2015;
- lovorika najbolj obetavne zvezde Balkana v 2015;
- svetovni mladinski podprvak 2014;
- svetovni prvak med mlajšimi mladinci 2013.
BARBARA ŠPILER
Kladivo, trener: Primož Kozmus, klub: AK Brežice
- Državna rekorderka (DR 71,25 m, 5. maj 2012 Čakovec (DR)
- mladinska svetovna podprvakinja v 2010;
- udeleženka OI London;
- mladinska evropska prvakinja v 2011.
MARINA TOMIĆ
100 m ovire, trener: Matej Juhart, klub: AD Kladivar
- balkanska dvoranska prvakinja v 2014;
- večkratna državna prvakinja na 100 m ovire (OR: 12.94, La Chaux-de-Fonds, 7. 7. 2013);
- udeleženka OI London;
- polfinalistka EP v 2014.
JAN PETRAČ
1500 m, trener Srđan Đorđević, klub: AD Mass
- Finalist mladinskega SP 2014 (6. mesto);
- Lastnik številnih rekordov v kategoriji mlajših članov in mladinskih kategorijah (1000 in 1500 m)
ANTON KOSMAČ
Maraton, trener: Roman Kejžar, klub: AK Velenje
- najboljši slovenski maratonec v 2015;
- večkratni državni prvak
- OR 2;16:13, Milano
DANEJA GRANDOVEC
Maraton, trener: Igor Šalamun, AD Štajerska
- Ena najuspešnejših slovenskih tekmovalk v maratonu;
- Potnica na Olimpijske igre v Riu 2016
- Normo za OI je odtekla 15. novembra 2015 v španski Valencii (2;40:23. Letos maja v Piacenzi na 21 km in s časom 1:17,57 potrdila normo za olimpijske igre).