V soboto, 1. oktobra 2016, bo potekalo eno od tekmovanj z najdaljšo tradicijo pri nas – 37. tek na Šmarno goro. Tekmovanje šteje tudi kot finale letošnjega slovenskega in svetovnega pokala v gorskih tekih.
Na progah treh različnih dolžin se bo pomerilo več kot 150 tekačev iz 10 držav, med njimi pa bodo številni najboljši tekmovalci v gorskih tekov na svetu. Na Šmarni gori bomo tako ponovno videli Avstrijko Andreo Mayr, aktualno in večkratno evropsko in svetovno prvakinjo, Italjanko Alice Gaggi, svetovno prvakinjo iz leta 2013 in letošnjo evropsko podprvakinjo ter Petra Mamuja iz Eritreje, ki je v zadnjih sezonah praktično nepremagljiv.
Med zvenečimi imeni bodo še odlični Kenijec Kosgei Isac, prvo in drugouvrščena z letošnjega mladinskega svetovnega prvenstva Joel Ayeko in Victor Kiplangat, za katera bo to prva velika članska tekma, stalni italijanski reprezentant Alex Baldaccini ter reden član prve deseterice zadnjih EP in SP, Britanec Andrew Douglas.
Tudi slovenski gorski tekači so letos nadaljevali tradicijo uspehov, s katero se ponašajo v zadnjih desetletjih. Mitja Kosovelj in Lucija Krkoč sta nas letos razveselila z bronastima medaljama na domačem SP v Podbrdu, ob tem pa so bile članice še srebrne ekipno.
Tekače in obiskovalce je pred letošnjo prireditvijo nagovoril tudi župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, ki je hkrati tudi predsednik častnega organizacijskega odbora in je med drugim povedal: “Pred nami je znova ta posebni, prvi vikend v oktobru, ko Šmarno goro zavzamejo tekači, ki z neverjetno hitrostjo in odločnostjo zagrizejo v strmino, ostali obiskovalci pa občudujoče pogledujemo za njimi in se sprašujemo, ali bo znova »padel« rekord. Prepričan sem, da boste tudi ta vikend v velikem številu prišli in navijali za najpogumnejše tekače in tekačice, ki se bodo pomerili na že 37. teku na Šmarno goro. Dovolite, da na tem mestu izpostavim še organizatorje s Tekaškim klubom Šmarnogorska naveza na čelu, ki se vselej z izjemno zavzetostjo in močnim ekipnim duhom lotijo organizacije tega izjemnega športnega dogodka, ki na Šmarno goro privabi vrhunske gorske tekače iz Slovenije in tujine.”
Pohvalam na račun prireditve pa se je pridružil tudi predsednik Atletske zveze Slovenije Roman Dobnikar: “Tradicionalni tek na Šmarno goro velja za eno najstarejših tekmovanj v okviru sistema AZS, hkrati pa v organizacijskem smislu tudi eno najbolj kvalitetnih in zanimivih prireditev pri nas. Tek združuje atletsko vrhunskost udeležencev, atraktivno lokacijo, ki je ljuba številnim dnevnim obiskovalcem iz naše prestolnice in širše okolice, ter zagnanost in trud organizatorjev, ki so tekmovanje iz sprva lokalne prireditve dvignili na sam vrh tekmovanj v gorskih tekih in ima danes poseben privilegij gostiti finale svetovnega pokala. Vsem, ki sodelujejo pri pripravi tega izjemnega dogodka, ob tem iskreno čestitam, tekmovalcem in obiskovalcem pa želim še eno nepozabno izkušnjo na Šmarni gori.”
Tek na Šmarno goro je iz sprva prireditve lokalnega pomena v samostojni Slovenji prerasel v državno prvenstvo, zadnja leta pa se je Tek uveljavil tudi v mednarodnem prostoru kot ena največjih tovrstnih prireditev v Evropi. Tudi sicer v organizacijskem smislu gorskih tekov igra Slovenija eno vodilnih vlog – gostovanje EP 2001 na Krvavcu in vsakoletna organizacija tekem za Svetovni pokal na Šmarni gori in Grintovcu ter članstvo v vseh organih mednarodnih zvez so čvrst dokaz za to. V letu 2010 je Slovenija prvič gostila svetovno prvenstvo v gorskih tekih, v letu 2011 pa v Podbrdu Svetovno prvenstvo v gorskem maratonu in Mednarodno tekmo za mlade v Gorenji vasi. V letu 2016 se je SP v GT maratonu vrnilo v Baško grapo, prihodnje leto pa bo Velika Planina gostila najboljše Evropske tekače.