
Lucija Potnik (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
Evropsko prvenstvo do 23 let (1. dan)
Bergen, 17. julij 2025
Avtor: Peter Kastelic
V Bergnu se je začelo evropsko prvenstvo do 23 let. Od 29 slovenskih predstavnikov , ki so odpotovali na Norveško, se jih je kar 22 predstavilo že uvodni dan. Prvo ime slovenske reprezentance je nedvomno Matic Ian Guček, ki je suvereno nastopil v prvem krogu teka na 400 metrov z ovirami in se brez težav prebil v petkov polfinale. Dobili pa smo tudi prva finalista, saj je v skoku s palico najprej navdušil Jak Rovan, ki je preskočil kar 5,30 metra, kar je njegov osebni rekord, v popoldanskem delu pa je po pravi drami, ko je o zadnji finalistki odločal žreb, finalni nastop pripadel Luciji Potnik.
Potnik po drami v finalu, Gumilar za tri stotinke prekratek
Šprinterji v teku na 100 metrov so že v dopoldanskem delu uspešno opravili svoje uvodne nastope . Trije od petih so se prebili v popoldanski polfinale, kjer je bila na koncu v lovu na finale uspešna le šprinterka iz Radelj ob Dravi. In to po žrebu. Potnik je namreč v polfinalu tekla 11,66 (-1,8 m/s), enak rezultat pa so imele kar tri tekmovalke – potencialno četrta, peta in šesta – le dve izmed trojice pa je čakal finale po času. Organizatorji so dokaj hitro kot četrto naznanili poljsko šprinterko, na odločitev o drugi finalistki po času pa smo čakali skoraj eno uro. Ker tudi fotofiniš ni dal odgovora, je na koncu odločal žreb, sreča pa se je nasmehnila slovenski šprinterki.

Jernej Gumilar (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
Nekoliko manj športne sreče pa je imel v polfinalu Jernej Gumilar, ki je s časom 10,54 (-1,7 m/s) osvojil četrto mesto v prvi polfinalni skupini, nato pa je nestrpno čakal na razplet druge, saj bi se v finale še vedno lahko uvrstil po času. Iz vsake skupine so namreč napredovali prvi trije in še dva po času. Po drugi skupini, ki je imela nekoliko boljši veter, v njej pa je nastopil tudi Anej Čurin Prapotnik in s časom 10,61 (-1,0 m/s) osvojil sedmo mesto, je postalo jasno, da je Gumilar za tri stotinke skunde ostal brez finala na devetem mestu. Čurin Prapotnik je bil na koncu 15. Oba zadnji dan čaka še štafetni nastop.

Anej Čurin Prapotnik (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
V dopoldanskem uvodnem krogu je bila Potnik v svoji skupini peta, a je bila z 11,58 (-0,7 m/s) dovolj hitra za napredovanje po času. Od nadaljnjega tekmovanja se je s časom 11,82 (-0,9 m/s) in 24. mestom poslovila Lina Hribar, a jo čaka še nastop v teku na 200 metrov.

Lina Hribar (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
V moški konkurenci se je Gumilar s tretjim mestom v predtekmovalni skupini in časom 10,52 (-0,9 m/s) neposredno prebil v polfinale, medtem, ko jo Čurin Prapotnik napredoval po času. V svoji skupini je bil s časom 10,60 (-1,6 m/s) peti. Filip Oiclj je bil s časom 10,71 (-1,8 m/s) četrti v skupini, kar ni bilo dovolj za napredovanje. Osvojil je končno 20. mesto.
Slovensko presenečenje v skoku s palico
Rovan, sin nekdanjega odličnega slovenskega skakalca s palico Jureta Rovana, ki je tudi njegov trener, ni začel najbolje, saj je uvodno višino na petih metrih v prvem poskusu podrl, a se je že v drugem zbral in bil uspešen. Tudi višino na 5,15 metra je zmogel v drugem poskusu, na višino osebnega rekorda, ki ga je popeljal med 12 najboljših pa je bil uspešen v tretje. Tako je pripravil lepo presenečenje.

Jak Rovan (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
Drugi slovenski predstavnik v tej disciplini Luka Zupanc je bil na 5,15 uspešen v prvo, a mu žal ni uspelo preskočiti letvice na 5,30 metra, kolikor znaša tudi njegov osebni rekord, ki ga je postavil na ekipnem EP v Mariboru. Končal je na 16. mestu.
Guček suvereno začel nastope
Slovenski rekorder Guček je s časom 50,42 zlahka zmagal v svoji predtekmovalni skupini, že ob prihodu v ciljno ravnino pa je lahko upočasnil svoj tek in prihranil moči za polfinalni nastop, ki ga čaka v petek ob 17.20.

Matic Ian Guček (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
“Tek je bil zelo kontroliran. Cilj je bil zmagati v skupini in ob tem prihraniti čim več energije za naslednja dva teka. Nastopi si sledijo vsak dan, kar je zelo naporno. Z nogo je vse v redu, tako da je poškodba pozabljena. Res se veselim polfinalnega nastopa, saj v naslednjih dneh želim pokazati, česa se sposoben,” je po nastopu dejal Guček, za katerim je šele drugi letošnji nastop, saj ga je za krajši čas ustavila poškodba, zaradi katere je izpustil tudi nastop na ekipnem EP v Mariboru.

Mitja Zubin (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
V polfinalu pa ne bo edini slovenski predstavnik, saj se je v naslednji krog uvrstil tudi Mitja Zubin, ki je bil s časom 51,04 četrti v svoji skupini.
Navdušila tudi Janža in Zbičajnik
Tudi po tekih uvodnega kroga na 400 metrov smo lahko zelo zadovoljni. V moški konkurenci je navdušil Maj Janža, ki se je z osebnim rekordom 46,70 s 14. časom prebil v polfinale. Tam bo nastopila tudi Karolina Zbičajnik.

Karolina Zbičajnik (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
Slednja je bila s časom 53,66 tretja v svoji skupini in se je v naslednji krog uvrstila neposredno. Žal pa to ni uspelo njeni klubski kolegici Ajdi Kaučič, ki je s časom 55,01 ostala brez polfinala. Osvojila je 23. mesto.

Lana Andolšek (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
V lovu na polfinale je bila uspešna tudi Lana Andolšek v teku na 100 metrov z ovirami. V svoji skupini je bila četrta s časom 13,63 (1,2 m/s), a se je v naslednji krog tekmovanja uvrstila po času. V isti disciplini je nastopila tudi Katjuša Jordan Nadižar, ki je bila s časom 14,05 (-1,3 m/s) v skupini peta, prvenstvo pa končuje na 39. mestu.

Petja Klojčnik (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
V teku na 800 metrov je uspešen nastop v prvem krogu vodil neposredno v finale, saj polfinalnih obračunov ni na sporedu. To pa je seveda pomenilo oster obračun za osem mest, ki so vodila v finale. Slovenskima predstavnicami ni uspelo, a sta lahko kljub temu zadovoljni z nastopi. Petja Klojčnik je v svoji skupini zasedla šesto mesto, s časom 2:03,42 pa je popravila osebni rekord. Veronika Sadek je bila do ciljnega sprinta na drugem mestu na položaju, ki je vodil v finale, a ji je ob koncu zmanjkalo moči in je prav tako osvojila šesto mesto v skupini s časom 2:03,69. Dekleti prvenstvo končujeta na 14. in 15. mestu.
Trojica deklet obstala v prvem krogu
Prvi dan ni prinesel veselja slovenskim tekmovalkam na 400 metrov z ovirami, saj so se vse poslovile po uvodnem nastopu.

Uršula Černelč (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
Uršula Černelč je s časom 59,61 končala na 32. mestu, Mia Pirnat Kopač s časom 1:00,34 na 35., Neža Dolenc, ki se je na tekmovanja vrnila po številnih težavah s poškodbami v zadnjih letih, pa Bergen zapušča s časom 1:01,41 in 38. mestom.
V kvalifikacijah je ostal tudi Klemen Modrijančič, ki je v skoku v daljino poletel 7,19 metra in končal na skupnem 25. mestu. Nekoliko bližje finalu je bila Ela Velepec, ki je v skoku v višino preskočila 1,77 metra in je končala na 15. mestu. Za finale bi morala v prvem poskusu preskočiti naslednjo višino na 1,81 metra.
Duhovnik uspešno opravil s prvimi petimi disciplinami
Slovenija ima svojega predstavnika tudi v deseteroboju. Jan Duhovnik je uspešno opravil s prvimi petimi disciplinami, drugi dan prvenstva ga čaka še preostalih pet.

Jan Duhovnik (Foto: Lukasz Szelag / Sprintshot Team)
V prvi disciplini, teku na 100 metrov, je s časom 11,18 (-0,9 m/s) zmagal v svoji skupini, skupno pa dosegel 15. čas. Sledil je skok v daljino, kjer je s 7,02 metra (-1,1 m/s) dosegel 14. daljavo, prav tako 14. izid pa je dosegel tudi v suvanju krogle. Ta je poletela 13,40 metra. Po treh disciplinah v dopoldanskem delu prvega dne je bil z 2331 točkami 16.
V popoldansekm delu je opravil še s skokom v višino in tekom na 400 metrov. V višino je preskočil 1,94 metra, stadionski krog pa je pretekel v času 50,32. Po prvem dnevu je s 3880 točkami na 15. mestu.