Ljubljana, 29. marec
Avtor: AZS
Že nekaj časa je jasno, da bo letošnja atletska sezona nekaj posebnega. Situacija povezana s širitvijo okužb s COVID-19 je resna in je močno premešala štrene v vseh sferah atletike in športa nasploh. Če je večina dvoranske sezone še potekala nemoteno, se je prav pri vrhuncu zataknilo, ko so bili Kitajci, kjer je prišlo do izbruha koronavirusa, primorani odpovedati svetovno dvoransko prvenstvo v Nanjingu, ki leži le nekaj sto kilometrov od “slavnega” Wuhana. To je bila ena prvih odpovedi večjega športnega dogodka v letošnjem letu, sledil pa je plaz odpovedi z vrhuncem ob prestavitvi olimpijskih iger v Tokiu.
Posodobljen koledar mednarodnih tekmovanj v sezoni 2020
Olimpijske igre prestavljene v leto 2021
V torek, 24. marca, je postalo jasno, da olimpijskih iger v Tokiu letos ne bo, saj so mednarodne panožne zveze na Mednarodni olimpijski komite močno pritisnile, nekatere reprezentance pa so že vnaprej odpovedale udeležbo, tudi če bi do iger prišlo. Za zdaj je jasno, da bodo igre izvedene prihodnje leto v času poletja, ni pa še določen točen datum, saj bodo potrebni številni dogovori in usklajevanja z večjimi športnimi dogodki svetovnih panožnih zvez.
Tudi Mednarodna atletska zveza (World Athletics) ima v koledarju za prihodnje leto v tem času načrtovano svetovno prvenstvo v Eugenu, a že potekajo dogovori, da bi SP lahko izvedli v letu 2022.
Kaj je še prestavljeno/odpovedano in kaj morda še bo?
World Athletics je za zdaj že prestavila svetovno mladinsko prvenstvo, ki bi moralo potekati med 7. in 12. julijem v kenijski prestolnici. Organizatorji iščejo nov termin, ki bi lahko bil še v letošnjem letu. Prav tako so prestavljeni vsi majski mitingi diamantne lige, ki pa bi znali biti izpeljani pozneje v sezoni.
Evropska atletska zveza (EAA) je sprva odpovedala zimski pokal v metih v Leirii, ki ne bo nadomeščen in bo izpeljan naslednje leto. Portugalsko mesto Leiria je prevzelo organizacijo omenjenega tekmovanja za tri leta, torej do vključno leta 2022.
EAA je odpovedala tudi evropski pokal v teku na 10.000 metrov, ki ga letos ne bo. Prav tako letos zagotovo ne bo mlajše mladinskega (U18) evropskega prvenstva v Rietiju, ki pa bi bil lahko izpeljan prihodnje leto. Dokončne odločitve še ni.
Tudi Mediteranska atletska zveza je odpovedala svoje tekmovanje, in sicer mediteransko prvenstvo za mlajše člane U23, ki bi moralo biti v Španiji prvi konec tedna v juniju. Prvenstvo je prestavljeno za eno leto, španska La Nucia pa ostaja gostiteljca.
Gorski tekači brez evropskega prvenstva
EAA je prav tako sporočila, da odpade letošnje evropsko prvenstvo v gorskih tekih, ki bi moralo biti na sporedu 4. julija na Portugalskem. Svetovno prvenstvo za gorske tekače za zdaj ni ogroženo, saj je na sporedu šele novembra, odpadle pa so že prve tekme letošnjega svetovnega pokala.
Kakšna bo usoda evropskega prvenstva v Parizu?
Evropsko prvenstvo v Parizu je za zdaj ostalo eno redkih letošnjih atletskih tekmovanj, ki še ni bilo odpovedano ali prestavljeno. Razlog je seveda termin, saj naj bi se začelo 25. avgusta, pariški organizatorji skupaj z EAA še upajo, da bi se zadeve lahko pravočasno umirile, da bi bila izvedba tega tekmovanja mogoča. Odločitev lahko pričakujemo najkasneje do 8. maja, ko bo končano ponovno dvodnevno zasedanje sveta EAA. Za zdaj ostaja neogroženo decembrsko evropsko prvenstvo v krosu.
Kako je s tekmovanji v Sloveniji?
Podobno kot po celem svetu tudi v Sloveniji do nadaljnjega tekmovanj ne bo. Tekmovalno-tehnična komisija AZS je že pred časom sklenila, da se izvajanje koledarja tekmovanj za leto 2020 prekine.
Za zdaj je odpadlo Zimsko prvenstvo Slovenije v metih za starejše mladinski in pionirski kategoriji ter Prvenstvo Slovenije v krosu. Odpovedano je tudi Prvenstvo Slovenije v gorskem teku (gor/dol), ki bi moralo biti 19. aprila, prestavljeno pa bo verjetno tudi Prvenstvo Slovenije v dolgih tekih.
Situacija je zarezala tudi že v majska tekmovanja, saj so bili organizatorji Maratona treh src primorani odpovedati letošnjo jubilejno 40. izvedbo. V sklopu maratona v Radencih bi moralo potekati tudi Prvenstvo Slovenije v maratonu, ki je tako prestavljeno. Prestavljena so tudi vsa rekreativna tekmovanja, nekatera že imajo razpisane nove termine (Mali kraški maraton, Istrski maraton …), druga še ne.
Atletska zveza Slovenije bo o nadaljnjih korakih v zvezi z izvedbo svojih tekmovanj pravočasno obveščala širšo javnost, za zdaj pa kot že rečeno velja prekinitev do preklica.