
Nejc Jeraša (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Ljubljana, 2. april 2025
Avtor: STA
Upravni odbor Atletske zveze Slovenije se je v torek zbral na 2. redni seji. Kot je pojasnil direktor AZS Nejc Jeraša, je zveza v lanskem letu poslovala pozitivno, med drugimi glavnimi tematikami pa so debatirali tudi o Mednarodni atletski ligi Telekom Slovenije (MAL) in ekipnem evropskem prvenstvu druge in tretje divizije junija v Mariboru.
Upravni odbor se je seznanil s končno finančno realizacijo zveze v lanskem letu, ki je znašala 1.861.000 evrov. “Poslovali smo pozitivno, rezultat je dobrih 13.000 evrov plusa. Pri tem moramo poudariti, da smo na koncu leta razdelili še dodatna sredstva atletom in atletinjam,” je dejal Jeraša.
Potrdili so tudi nagrado skakalki s palico Tini Šutej in trenerju Milanu Kranjcu za srebrno medaljo na dvoranskem svetovnem prvenstvu, Šutej je prejela 6000 evrov bruto, Kranjc pa 3000, ter sestavo reprezentanc za evropsko prvenstvo v cestnih tekih aprila v Bruslju.

Tina je za osvojieno medaljo s strani AZS prejela 6000 evrov nagrade, njen trener pa polovico tega zneska. (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Bolj vsebinska točka je bila ekipno EP v Mariboru. Tekmovanje tretje divizije bo 24. in 25. junija, druge divizije, v kateri je tudi Slovenija, pa 28. in 29. junija. “Upravni odbor se je seznanil z vsemi aktivnostmi, pripravami, ki zaenkrat potekajo odlično. Nekaj dela nas še čaka na področju financ, da bomo ta projekt zaprli.”
Predstavili so tudi Mednarodno atletsko ligo Telekoma Slovenije, ki bo tako kot lani sestavljena iz petih mitingov. Ti so takšni kot v preteklosti, le da bo ljubljanski miting, ki je bil pred tem v Kranju, zdaj v Mariboru, ki letos zaradi EP ne bo imel svojega. Dodatno je namesto Maribora vskočilo Celje, ob tem bo MAL še v Bistrici, Novem mestu in na Ptuju.
“Kot lani bodo vsi mitingi ranga challenger. Nagradni sklad se je povečal, vsak ima nagrado 12.000 evrov, skupna nagrada za najboljše v ligi je ostala enaka, 10.000 evrov pri prvih štirih v moški in ženski konkurenci. Sem spadata še atletski pokal Slovenije in državno prvenstvo za člane, letos pa smo v sistem točkovanja dodali še zimski pokal v metih in kros, saj smo opazili, da imajo ti atleti manj možnosti konkuriranja za glavno nagrado,” je pojasnil Jeraša.
Letos se bodo še bolj posvetili otroški atletiki za najmlajše in njihovemu sistemu tekmovanj. Obravnavali so tudi posodobitev sistema financiranja atletov za leto 2026, saj je potrebno posodobiti nekatere kriterije.

Anita Horvat (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Posvetili so se tudi zdravstveni oskrbi, vsem atletom, ki imajo perspektiven razred kategorizacije ali več, bi AZS v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije zagotovila nadstandardno zavarovanje. V primeru poškodb bi atlet takoj imel na razpolago preglede, kasneje tudi rehabilitacijo, pogovarjali so se tudi o vzpostavitvi širše oskrbe, ki bi bila regijsko razpršena.
Po uspešni dvoranski sezoni, Šutej je tako na EP v nizozemskem Apeldoornu kot SP v kitajskem Nankingu osvojila srebrno medaljo v skoku s palico, Anita Horvat je bila na Nizozemskem bronasta na 800 m, je direktor zveze optimističen pred nadaljevanje sezone na prostem.
“Lahko govorimo o najuspešnejši dvoranski sezoni v zgodovini slovenske atletike. Do zdaj se še ni zgodilo, da bi osvojili tri članske medalje. Zelo lepa popotnica za sezono na prostem ter motivacija za čas in delo, ki ga vlagamo v organizacijo EP, kjer si bo lahko tudi širša javnost ogledala naše najboljše atlete in dobitnike medalj v zadnjih letih,” pravi Jeraša.

Nejc Jeraša (Foto: Peter Kastelic / AZS)
“S pomočjo navijačev smo prepričani, da imamo velike možnosti za uvrstitev v prvo divizijo. Poleg mednarodne atletske zveze in vseh standardnih aktivnosti pa bo drug vrhunec sezone člansko SP v Tokiu sredi septembra. Sezona bo dolga in pestra, vsekakor pa nam ne zmanjka energije, da nadaljujemo s takim tempom, kot smo ga imeli do zdaj,” je sklenil direktor AZS.