London, 12. avgusta
Najboljši atlet vseh časov Usain Bolt se je predzadnji dan 16. svetovnega prvenstva v Londonu na svoji zadnji tekmi izjemne kariere poškodoval v zadnji predaji jamajške štafete 4 X 100 m. Na programu je bilo še šest končnih odločitev, na 5000 m pa je Britanec Mo Farah na svojem zadnjem velikem tekmovanju na stadionih osvojil srebro.
Bolt je doslej v karieri le malokrat tekel v kvalifikacijah, tokrat pa je dopoldne pred finalom to storil, saj je bila za njim le ena disciplina; na 100 m je bil konec prejšnjega tedna tretji, na 200 m pa ni tekmoval. V finalu je v zadnji predaji štafeto prejel kot tretji, nato pa je sredi zadnje ravnine zašepal in padel ter tako ni prišel do cilja. Pravzaprav je, počasi korakajoč, obkrožen s svojimi sotekmovalci iz štafete, vendar nekaj minut po končanem finalu ob glasnem spodbujanju s tribun.
Z izidom sezone na svetu so presenetljivo zmagali Britanci (37,47) pred ZDA (37,52) in Japonsko (38,04). Med atletinje so bile na 4 X 100 m prve tekačice ZDA z najboljšim časom leta (41,82), Allyson Felix, ki je tekla v drugi predaji, je tako osvojil rekordno deseto zlato odličje. Srebro so osvojile Britanke (42,12), bron pa branilke naslova Jamajčanke (42,19).
Štiriintridesetletni Farah, atlet somalijskega rodu, je skušal še na petem velikem tekmovanju v nizu na enih olimpijskih igrah ali SP osvojiti dve zlati medalji, na 10.000 m in na pol krajši razdalji. Ostal je pri šestih zlatih medaljah na SP, le veliki Bolt ima več posamičnih odličij na SP, osvojil pa je drugo srebro (13:33,22). Štirikratni olimpijski zmagovalec se bo nadaljevanju kariere preusmeril na maratone.
Zlato je pripadlo Etiopijcu Muktarju Edrisu (13:32,79). Z izidom sezone na svetu je dvodnevno tekmovanje deseterobojcev končal Francoz Kevin Mayer (8768 točk), Avstralka Sally Pearson je zmagala na 100 m ovire (12,59), Nemec Johannes Vetter v metu kopja (89,89 m), v skoku v višino pa Rusinja Marija Lasickene (2,03 m). Slednja na razglasitvi ni slišala ruske himne, saj je tu med manj kot 20 svojimi rojaki, ki jih je po dopinškem škandalu dovoljeno tekmovati, vendar pod neodvisno zastavo; predvajali pa so himno Mednarodne atletske zveze.