London, 13. avgusta
Za najboljšega atleta vseh časov Usaina Bolta se je vsaj zadnji dan 16. svetovnega prvenstva v Londonu zaključil predvidljivo; s častnim krogom se je končala blesteča kariera jamajškega svetovnega rekorderja in s tem so ob navdušenju na olimpijskem stadionu tudi končali prvenstvo velikih presenečenj.
Tridesetletni dobitnik osmih zlatih medalj na olimpijskih igrah in enajstih na SP dan prej svoje zadnje tekme na športni poti v štafeti 4 x 100 m ni dokončal zaradi krča v stegenski mišici, teden dni prej pa je bil le tretji na 100 m.
Predsednik Mednarodne atletske zveze Sebastian Coe, tudi sam nekoč izvrsten atlet, mu je izročil ogromno sliko z delom olimpijske proge iz Londona, pred tem pa je Bolt v čustvenem nagovoru dejal: “Vedno sem se trudil, da naredim največ, kar je bilo mogoče. Vedno največ, za moje najboljše navijače.”
Zadnji dan SP so podelili enajst kompletov medalj, v štafeti 4 x 400 m pa so prepričljivo zmagale Američanke z izidom leta (3:19,02). Za slednje je tekla Allyson Felix in po zlatu na 4 X 100 m osvojila svojo šestnajsto medaljo na SP ter ima sedaj na prvem mestu dve več od jamajških legend Bolta in Merlene Ottey.
Še več, Felixova je prva tudi po žlahtnosti odličij, ima 11 zlatih, tri srebrne in dve bronasti medalji, Bolt pa 11 zlatih, dve srebrni in bron. Je pa Felixova sedem zlatih in skupno devet kolajn osvojila s štafetami, Bolt pa le štiri zlate in še eno srebro, ostale v posamičnih disciplinah.
Zlate medalje so prejeli še med atletinjami v metu diska Hrvatica Sandra Perković 70,31(m), v teku na 800 m Južnoafričanka Caster Semenya z izidom sezone na svetu (1:55,16), na 5000 m Kenijka Hellen Onsando Obiri (14:34,86) in med atleti v skoku v višino Katarec Mutaz Essa Barshim (2,35 m), Kenijec Elijah Motonei Manangoi na 1500 m (3:33,61), s štafeto 4 X 400 m in z zmagoslavjem Trinidada in Tobaga (2:58,12), ki so tudi tekli najboljši izid sezone, pa so ob 22.15 po slovenskem času tekmovalno tudi sklenili prvenstvo, preden je na atletsko stezo ponovno stopil Bolt in opravil svoj zadnji častni krog.
Pred osrednjimi dogajanji na olimpijskem stadionu so prvič v zgodovini SP vse tekme v hitri hoji opravili v enem dnevu, moški in ženske pa so na 50 km začeli skupaj. Med atletinjami je v središču mesta do cilja prišla le četverica, dve tekmovalki nista prišli do cilja, ena pa je bila diskvalificirana. Portugalka Ines Henriques se je med to sedmerico vpisala v zgodovino, saj je kot prva osvojila naslov najboljše na svetu na 50 kilometrov. Razdaljo je zmogla v 4:05:56 ure, kar je tudi svetovni rekord, prvi in edini, dosežen na 16. SP.
Kenijka Vivian Cheruiyot ostaja edina atletinja, ki je na enem SP zmagala tako na 5000 kot na 10.000 m, kar ji je uspelo leta 2011 v Daeguju. To možnost je imela tokrat po zmagi na daljši razdalji tudi Etiopijka Almaz Ayanaremains, ki pa jo je na pet kilometrov v zadnjih 300 m krepko prehitela olimpijska podprvakinja Obirijeva. Branilka naslova Ayana je zaostala 5,49 sekunde, bron pa je osvojila Sifan Hassan iz nizozemske, 7,87 sekunde za zmagovalko.
Caster Semenya je v Londonu po bronu na 1500 m zmagala v teku na dva stadionska kroga, kjer je aktualna olimpijska zmagovalka. To je njen drugi svetovni naslov po Berlinu 2009, po tem prvenstvu pa je dolgo polnila medijske strani zaradi ugotavljanja njenega spola. Tokat je v ciljni ravnini ugnala Francine Niyonsabo iz Burundija (1:55,92) in Američanko Ajee Wilson (1:56,65); prav taka je bila razvrstitev na zmagovalnem odru lanskih OI.
Elijah Motonei Manangoi je na 0,38 sekunde na 1500 m ugnal rojaka Timothyja Cheruiyota, bron je osvojil evropski prvak Norvežan Filip Ingebrigtsen (3:34,53). Kenijec Asbel Kiprop je v poskusu lova na četrti zaporedni svetovni naslov povsem pogorel na devetem mestu.
Perkovićeva je na stadionu, kjer je pred petimi leti osvojila prvo od dveh zaporednih olimpijskih medalj, po Moskvi 2013 osvojila še drugo zlato na SP. Edina je v finalu presegla 70 m, kar ji je uspelo dvakrat, največ, 70,41 m v drugi seriji. V zadnji se ji je nevarno približala Avstralka Dani Stevens, svetovna prvakinja 2009, z rekordom Oceanije (69,64 m). Vse ostale so bile daleč zadaj, tudi tretja Melina Robert-Michon (66,21 m), francoska olimpijska podprvakinja.
Mutaz Essa Barshim je že dolga leta v svetovnem vrhu, do prvega zlata na velikih prvenstvih pa je prišel šele sedaj. Do 2,40 m, ko je letvico trikrat zrušil, je vse višine zmogel v prvih poskusih. Drugi je bil Rus pod neodvisno zastavo Danil Lisenko (2,32 m), tretji pa Majd Eddin Ghazal iz Sirije (2,29 m).
Francoz Yohann Diniz je bil zlat v hitri hoji na 50 kilometrov. Devetintridesetletni Diniz, trikratni evropski prvak, je razdaljo prehodil v 3:33:11 ure, svoj svetovni rekord je tako zgrešil le za 38 sekund ter postavil drugi najboljši čas v zgodovini. Na 20 km sta bila prva Kolumbijec Eider Arevalo (1:18:53) in Kitajka Jiayu Yang (1:26:19).
Organizatorje SP je pohvalil predsednik Mednarodne atletske zveze Sebastian Coe, sicer Britanec. Na prvenstvu je bilo v desetih dnevih skupaj prodanih prek 705.000 vstopnic, ob progah za maraton in hitro hojo pa se je v dveh dnevih zbralo prek 150.000 gledalcev, kar oboje predstavlja rekord dosedanjih prvenstev. Naslednjega bodo leta 2019 pripravili v katarski Dohi, še dve leti pozneje pa bo SP gostilo ameriško mesto Eugene.