Rio de Janeiro, 17. septembra (STA) – Med slovenskimi športniki, ki tekmujejo na paraolimpijskih igrah v Riu, je najdlje na svoj nastop čakal atlet Sandi Novak. Slepi maratonec je v paraolimpijski vasi že od začetka iger oziroma še nekaj dni več, njegova tekma pa je na sporedu prav zadnji dan iger, 18. septembra.
“Zdaj je še malo napetosti. A bolj utrujajoče je bilo pričakovanje. Smo pa imeli dobro ekipo in smo zapolnili ta čas, opravili pa tudi še nekaj zahtevnih treningov,” je dejal Novak o tem, da je moral dolgo čakati na svoj nastop.
Taktike v njegovi ekipi ne bodo spreminjali. “Smo v istem ritmu kot za vsak drug maraton. Dobrega konja ne menjaš, zato smo šli po ustaljenem redu. Prilagodili smo le uro, čim več sem treniral dopoldne, v času, ko bo tekma.”
Najboljšo lokacijo za trening so našli v bližini paraolimpijske vasi, stadionu pa so se izogibali, ker imajo tam na voljo le eno atletsko stezo za vse športnike, tudi tiste na vozičkih, in se je težko prilagajati. Čeprav ga čaka najpomembnejša tekma v karieri, pretirane treme ne občuti: “Morda je malo pozitivne treme. Upam, da bom zdrav, čuti se pozitivna nervoza, malo tli v meni.”
Za zdaj nima večjih težav z zdravjem, se pa izogiba prostorom, ki jih v Braziliji za naše pojme nerazumljivo močno ohlajajo s klimatskimi napravami: “Nikamor nisem hodil, sploh pa ne z avtobusi. Klimo nabijejo ‘do daske’, tako da je zelo hladno in če nisi navajen, je lahko hitro nevarno. A za zdaj se bom potrkal. Zdravje je, upam, da bo vsaj do nedelje. Potem je pa vseeno, tudi če zakašljam.”
Vodja ekipe v Riu je Primož Černilec, sotekača, ki bosta spremljala Novaka na progi, pa izkušeni Roman Kejžar in mladi Urban Jereb. Černilec pravi, da ga ne skrbi, da bi bil Novak zaradi dolgega bivanja v Riu zasičen: “Skrbeli smo, da je bilo čim bolj pestro. Šli smo v fitnes in trenirat tudi izven vasi. Pri njem me ne skrbi, da bi bil zasičen. On gleda na svet drugače. Njegove misli so usmerjene v cilj.”
Tudi Černilec je poudaril težave s prilagajanjem na temperaturno razliko med okoljem in ohlajenimi prostori, ki lahko znaša tudi 15 stopinj in je za športnika lahko nevarna. Našli pa so idealno traso za trening, izkoristili so kar kolesarske steze v bližini vasi, kjer prebivajo: “Pomembno je bilo, da je tekel čim več zunaj, po asfaltu. v bližini vasi so široki pločniki in nam ni bilo treba na kakšno bolj prometno cesto.”
Novak bo tekel v združeni kategoriji T11 (slepi) in T12 (slabovidni). Če bi bila tekma samo v njegovi konkurenci, bi bil z drugim dosežkom po rang lestvicah v igri za medaljo, tako pa Černilec računa na uvrstitev med deseterico. “Izpolnil si bo cilj, ki si ga je vedno želel. Je izjemno močna osebnost in sploh nima kakšne hude živčnosti. Kolikor ga poznam, se bo maksimalno potrudil po svojih možnostih.”
V drugi polovici maratona bo Novakov sotekač Kejžar (začel bo Jereb), ki je sicer staknil manjši prehlad. Poudaril pa je, da je najbolj pomembno, da je zdrav udeleženec iger: “Prvi teden je imel Sandi kar nekaj težav s prilagajanjem, potem pa se je to uredilo, tako da smo lahko vse treninge naredil po programu. V zadnjih dneh sledi počitek, nekaj lahkih treningov in polnjenje ogljikovih hidratov.”
O taktiki se bodo odločili tik pred tekmo, upoštevali pa tudi napovedi, da bo na dan maratona v Riu zelo vroče in vlažno. O svoji vlogi in vlogi Jereba pa je izkušeni tekač dejal: “Moramo ga pripeljati čez vse ovire na progi, ga opozarjati, ne pa preveč. Če Sandi dobi veliko navodil, se takoj zakrči, zato je takrat težje teči. Torej, s čim manj navodili ga moramo pripeljati do konca trase.”
Nekoliko moteč dejavnik znajo biti glasni gledalci, ker slep tekač ne sliši dobro navodil, a na to, koliko navijačev se bo zbralo ob progi, v Novakovi ekipi nimajo vpliva.
Trasa bo potekala ob sloviti plaži Copacabana, ima 25 ovinkov, skupno pa jo bodo morali športniki preteči štirikrat. Začetek maratona bo v nedeljo ob 9. uri po lokalnem času oziroma ob 14. po slovenskem.