Doha ga ne zanima več, zdaj razmišlja le še o OI v Tokiu
Pogovor s slovenskim maratoncem Rokom Puharjem
Ljubljana, 12. april
Avtor: Peter Kastelic
Rok Puhar je trenutno naš najboljši maratonski tekač in edini, ki odkrito napove lov na norme za velika tekmovanja. A letošnji za svetovno prvenstvo v Dohi se je žal moral odpovedati. V pogovoru nam je zaupal, da si, kljub “brutalni” normi, kot jo je sam opisal, želi nastopiti na olimpijskih igrah v Tokiu. S pripravami na največje športno tekmovanje na svetu je že začel …
Puhar, 26-letnik iz Šenčurja, je v sklopu letošnjih priprav mesec dni preživel v Keniji, najbolj tekaški deželi na svetu, ki slovi po vrhunskih atletih. Nad obiskom v tej afriški državi je bil navdušen, ne pa toliko nad pripravljenostjo ob prihodu domov.
Naložba, ki so bo v prihodnje še obrestovala
“V Keniji je bilo vse super. Treninga ni bilo ne premalo in ne preveč. Pogoji, tako vremenski kot življenjski, so perfektni. Izkušnja je bila super in mi bo ostala za vedno in verjamem, da se mi bo na dolgi rok obrestovala. A hkrati sem dobil potrditev, da višinske priprave na meni nimajo drastičnega učinka. Na višini izboljšaš krvno sliko in aerobno vzdržljivost, kar pa pri meni ni bila nikoli težava. Tako v Keniji nisem mogel verjeti, da mi gre tako dobro, nisem imel nobenih težav ne z dihanjem, ne utripom, praktično kot bi treniral doma, medtem ko se pri ostalih te težave pojavljajo,” je razložil Puhar, ki se je domov vrnil utrujen, a ne toliko zaradi treninga kot časovne razlike in spremembe vremena: “Spremembe me uničijo. Običajno potrebujem teden do dva, da se aklimatiziram. Poleg tega sem prišel ravno v mraz in to me je povsem podrlo. Nekaj časa nisem mogel normalno teči.“
Primoran odpovedati maratonski nastop
Prvi test pripravljenosti ga je čakal na polmaratonu v Varšavi, kjer pa je na polovici proge odstopil. “Na tej tekmi sem videl, da nisem pripravljen. To sem čutil že po petih kilometrih. Težko je, ko na tekmo prideš z željo po osebnem rekordu, a kmalu ugotoviš, da ne bo šlo. Čutim, da nisem pretreniran, a sem enostavno padel iz forme. Kri je v redu, tudi psihološko nimam težav, a na silo pač ne gre,” je potarnal in naznanil, da se je odpovedal tudi maratonskemu nastopu v Düsseldorfu, kjer bi moral teči 28. aprila: “Ta datum je preblizu, tako da sem nastop že odpovedal. Zdaj sem začel znova s pripravami na jesenski maraton, svetovno prvenstvo v Dohi pa je s tem zame izgubljeno. Tekmovati bom začel maja, ko imam že zagotovljene prve tekme.” Kot sami bo čimveč nastopal na 10-kilometrskih tekih in polmaratonih, ki bodo dobra osnova za jesenski maraton, kjer želi nabrati čim več točk na poti do uvrstitve na olimpijske igre v Tokiu.
“Tokio je želja, a vsi vemo, kakšne so norme (maratonska norma znaša 2;11:30, op. p.). To je brutalno. Kot da želijo uničiti atletiko. Male države so res v izgubljenem položaju. Edina možnost je uvrstitev preko ‘ranking’ sistema, a brez menedžerja je težko priti na tekme, ki štejejo. Poskusil bom nastopiti na dveh močnih maratonih, poleg jesenskega imam v planu še enega v začetku prihodnjega leta, potem pa bomo videli, kaj bo to pomenilo na lestvicah,” je še povedal Puhar, ki sodeluje z Romanom Kejžarjem, slovenskim maratonskim rekorderjem.
Puharjev osebni rekord na maratonski razdalji znaša 2;17:49, tekel pa ga je leta 2017 v Reggiu nell’Emilia v Italiji, kjer je osvojil 3. mesto. Končal je še maraton v Hamburgu, bil pa je tudi udeleženec svetovnega prvenstva v Londonu. Zadnji maratonski nastop lani v Valencii je končal z odstopom. V Ljubljani še ni tekel maratona, je pa lani že četrtič zmagal na polmaratonski preizkušnji.
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani.