Evropsko dvoransko prvenstvo, Torun (Pol) – 2. dan
Torun, 5. marec
Avtor: STA, AZS
Slovenski rekorder Luka Janežič je bil na dvoranskem evropskem prvenstvu v atletiki v Torunu v polfinalu v drugi skupni drugi s 47,25 sekunde in bo nastopil v soboto ob 20.10 v finalu. V skupini je zmagal Nizozemec Leimarvin Bonevacia (46,75). Lia Apostolovski je bila z izenačenim izidom sezone, 1,87 m, v skoku v višino deveta in je za las zgrešila finale najboljše osmerice.
Luka Janežič je navdušil že v dopoldanskem nastopu. V prvi kvalifikacijski skupini je zmagal z izidom sezone, 46,73 sekunde. Lovro Mesec Košir je bil s časom 47,47 tretji v drugi skupini, Gregor Grahovac pa s časom 47,84 tretji v sedmi skupini. V polfinale sta napredovala najhitrejša dva iz vsake skupine. Mesec Košir je prvenstvo končal na 25. mestu, Grahovac pa na 34.
Žan Rudolf je na 800 m z 1:49,88 izpadel v prvi skupini kvalifikacij. Tretje mesto v prvi skupini, ki je kot zadnje vodilo v sobotni polfinale, je na četrtem mestu zgrešil v ciljnem finišu za 12 stotink.
Jan Luxa je nastopil v kvalifikacijah troskoka, njegov najdaljši poskus pa je meril 15,78 metra, kar ni bilo dovolj za finale. Brez napredovanja sta ostali tudi obe tekačici na 800 metrov. Jerneja Smonkar je bila s časom 2:05,44 peta v svoji skupini, prav tako kot Anita Horvat, ki je tekla 2:06,08. V polfinale so napredovale najhitrejše tri iz vsake skupine. Smonkarjeva je dosegle skupno 15. izid, Horvatova pa 22. med 35 tekmovalkami.
Stotinke tokrat na strani Slovenca
Janežič je v polfinalu zelo hitro zaostal za Bonevacio, se kmalu nato v zavoju ob prerivanju za drugo mesto znašel skorajda tik pred padcem, pa se je rešil. Nato je v zadnjem zavoju pred ciljem znova skorajda padel, ko je skušal v gneči znova priti na drugo mesto, ki je kot zadnje iz skupine vodilo v finale. Znova je ostal na nogah, nato pa se je še skorajda vrgel v cilj. Kar nekaj časa je trajalo, da se je pokazal izid in ime drugouvrščenega. In to je bil Janežič, ki je ugnal tretjeuvrčenega Poljaka Kajetana Durszynskega zgolj za stotinko.
“Nisem bil stoodstotno prepričan, če bom prišel v finale, ko smo prečkal ciljno črto. Presenečen sem bil, da je prišel Poljak tako blizu po prvi progi. Ampak se je izšlo, sem ga prehitel. Problem je, da zaradi poškodbe nisem treniral, kot bi moral, to se po dveh tekih v enem dnevu še bolj pozna. Vesel sem, ker sem dokazal, da sem še vedno med najboljšimi v Evropi in bom to skušal dokazati še v finalu. Sem pa razbremenjen, z drugačnim izhodiščem kot na prejšnjih EP, nisem v vlogi favorita. Kljub temu sem prišel na Poljsko, da nekaj dokažem, in pred mano je še finale,” je izpostavil Janežič.
Bonevacia ga je zelo hitro prehitel, čeprav je na peti progi startal za njim. “To sem pričakoval, v prvih 200 m gre zelo hitro zunaj in v dvorani, to je njegov značilen tek. Vedel sem, da lahko na šesti progi, ki je najvišje, izkoristim večji zagon v zavoju in da lahko pridem na drugo mesto. Pa je bilo precej prerivanja in sem nazadoval na tretje. Moral sem čakati na finiš, ki je moja dobra stran,” je pojasnil Vodičan.
Na dvoranskem EP pred dvema letoma je bil kot velik favorit šele četrti, pred štirimi leti v Beogradu pa je po diskvalifikaciji zaradi prestopa proge ostal brez boja za odličja.
“Ta dogodek v Beogradu težko odpišem, ostane v glavi. Vsakič, ko grem na stezo, je to prisotno, četudi skušal to odmisliti. Dvakrat sem se ujel pred padcem danes, zato čas ni najboljši, a sem vseeno prišel v finale. Ko sem se drugič lovil sem bil bolj utrujen, prvič pa je bilo to psihično težje zdržati, ker veš, da imaš dva tekmovalca pred seboj in moraš nujno enega prehiteti, drugače je konec,” je še povedal slovenski rekorder. Skupno je sicer dosegel 11. izid, a tokrat je bila pomembna le uvrstitev v skupini.
Tudi Mesec Košir in Grahovac zadovoljna
Izmed preostalih Slovencev v dopoldanskih kvalifikacijah je bil naslednjemu krogu najbližje Mesec Košir: “Sem kar zadovoljen z nastopom, čeprav nisem dosegel osebnega rekorda, sem pa se mu zelo približal. V startne bloke sem šel z mislijo, da bom tekel na polno, četudi me povsem pobere na cilju, da ne bi imel obžalovanja potem. Po prvem krogu sta mi vodilna tekmeca v skupini že ušla, a nisem imel strahu, da bi bila razdalja prevelika. V zadnjem zavoju sem imel celo občutek, da lahko zdržim do konca, a sta bila v zadnjih 50 m vendarle močnejša.”
Po mladinskih SP in EP je na prvi članski tekmi tekel tudi Grahovac. “Konkurenca je bila kar močna. Želel sem kar največ časa držati stik z najboljšimi in nato finiširati. Od želje, osebnega rekorda, nisem bil daleč. Mislim, da sem s tem na nek način danes čestital tudi očetu za rojstni dan,” je sporočil Grahovac.
Luxa je slovenske nastope danes začel s prestopom, potem pa skočil 15,66 in 15,78 m ter prehitel dva tekmovalca, za finale pa je bilo dovolj le 16,28 m. “Pričakoval sem boljši izid, a sem v tej želji delal preveč tehničnih napak. Tu me čaka še veliko dela. Pred svojo prvo veliko člansko tekmo nisem imel veliko treme. Želel pa sem si nastopa v finalu, osebni rekord bi mi to zagotovil,” je ocenil Luxa iz Senadol pri Sežani.
“Bila sem v zelo hitri skupini, dve tekačici sta bili izrazito močnejši, štiri pa smo bile kar skupaj. Ni bilo taktiziranja, malo mi je zmanjkalo v zadnjih 150 m. Želela sem popraviti osebni rekord, ni mi uspelo, ampak to je dobra izkušnja in komaj čakam na poletno sezono,” je povedala Smonkarjeva.
Horvatova je do letošnje zimske sezone tekla le na 400 m, tudi na največjih tekmovanjih. Iz discipline, kjer je slovenska rekorderka, pa se je preusmerila na še enkrat daljšo razdaljo in na njej na EP tekla tretjič v karieri.
Potrebuje več izkušenj na daljši razdalji
“Pred tekom mi je bilo kar malo žal, da sem se odločila za 800 m, psihično se je bilo kar težko pripraviti na štiri hitre kroge namesto le na dva. Nisem vajena teči v gneči, prvič je bilo to na veliki tekmi. Malo mi je manjkalo izkušenj v prerivanjih in menjavah ritma. Nisem zadovoljna, upala sem na hitrejši tek in višje mesto. Še naprej bom trenirala obe disciplini in tudi tekmovala, malo prednosti pa bo imela daljša razdalja,” pa je napovedala Horvatova.
Zvečer bosta nastopila še dva slovenska predstavnika. Lia Apostolovski bo ob 19.13 začela v skoku v višino, avtomatična kvalifikacijska norma za finale najboljše osmerice je 1,94 m, 1,87 m in cm manj od njenega osebnega rekorda pa je najboljši dosežek zime članice ljubljanskega Massa. Žan Rudolf si bo na 800 m ob 19.55 skušal že v prvi skupini zagotoviti eno izmed prvih treh mest, ki vodijo v polfinale.
Potrebovala bi le še kanček športne sreče
Lia je bila prvič uspešna na 1,74 m, 1,82 in tudi na 1,87 m, s tem je izenačila izid sezone. Lani je centimeter več skočila za osebni rekord. Nato je na višini 1,91 m letvico trikrat podrla, jezna je bila posebej po drugem poskusu, ko se je letvica nekaj časa majala na stojalu in nato padla ter ji zaprla pot v finale.
“Mislila sem že, da sem preskočila, čutila sem, da je bil skok dober, ampak je letvica vseeno padla. Škoda, ampak sem vesela, izenačila sem svoj izid sezone. Delila sem deveto mesto, za finale pa bi bilo treba preseči osebni rekord. To je bil moj zadnji skok v zimski sezoni. Nastopila sem šele, skupaj z mladinskimi, na svoji drugi veliki tekmi. Nabrala sem si nove izkušnje in optimistično grem v poletno sezono,” je povedala 20-letna hčerka nekdanjega slovenskega rekorderja v skoku v višino Saše Apostolovskega. Izpadla je, ker je osem tekmovalk preskočilo 1,91 m.
Na drugi strani je nekaj pozneje tekmo na 800 m začel izkušeni slovenski rekorder na tej razdalji Žan Rudolf. Na koncu je bil 19. med 39 udeleženci teka. Nastopil je v prvi skupini, v kater je slavil Anel Tuka iz BiH (1:49,58), aktualni svetovni podprvak.
“Že na začetku sem vedel, da bo tek taktičen, ker je bila zelo močna skupina, nihče pa po času ni šel naprej. Po prvih 200 m sem bil tretji, potem pa je prišlo do prerivanja in sem se umaknil zadaj v koloni, da ne bi po nepotrebnem izgubljal energijo. Potem sem 150 m pred ciljem napadel, počutil sem se močnega, a sem jih malo preveč spustil naprej. Malo prej bi moral napasti. Malo sem razočaran, ker sem videl, da se lahko kosam z ostali povsem enakovredno,” je ocenil Rudolf.
Rezultati:
Kvalifikacije s slovensko udeležbo:
400 m (m), predtek:
1. Tony Van Diepen (Niz) 46,54
2. Carl Bengtstroem (Šve) 45,55
3. Leimarvin Bonevacia (Niz) 46,59
4. Luka Janežič (Slo) 46,73
…
25. Lovro Mesec Košir (Slo) 47,47
34. Gregor Grahovac (Slo) 47,84
400 m, polfinale:
1. Tony Van Dipen (Niz) 46.06
2. Óscar Hustillos (Špa) 46,26
3. Vladimir Acetti (Ita) 46.55
…
11. Luka Janežič (Slo) 47,25
800 m (m), predtek:
1. Jamie Webb (VBr) 1:48,72
2. Mateusz Borkowski (Pol) 1:47,78
3. Sliott Crestan (Bel) 1:48,32
…
19. Žan Rudolf (Slo) 1:49,88
Troskok (m), kvalifikacije – skupina A:
1. Pedro Pablo Pichardo (Por) 17,03 m
2. Max Hess (Nem) 16,86
3. Alexis Copello (Aze) 16,84
…
12. Jan Luxa (Slo) 15,78
800 m (ž), predtek:
1. Anna Wielgosz (Pol) 2:02,79
2. Nadia Power (Irs) 2:03,16
3. Tania Spill (Nem) 2:03,22
…
15. Jerneja Smonkar (Slo) 2:05,44
22. Anita Horvat (Slo) 2:06,08
Višina (ž), kvalifikacije:
1. Irina Heraščenko (UKr) 1,91 m
. Jaroslava Mahučik (UKr) 1,91
. Alessia Trost (Ita) 1,91
…
9. Lia Apostolovski (Slo) 1,87