Evropsko prvenstvo v atletiki (2. dan)
Rim, 8. junij 2024
Avtor: AZS, STA
Filip Jakob Demšar je drugi dan evropskega prvenstva v atletiki v Rimu v polfinalu zasedel 11. mesto z osebnim rekordom 13,59 (+0,0 m/s). Finale je zgrešil za 15 stotink, za tri stotinke pa slovenski rekord (13,56), ki ga je Damjan Zlatnar tekel 19. junija 2007 v Novem mestu. V večernem polfinalu sta tekla še dva slovenska predstavnika.
Anej Čurin Prapotnik je dosegel 20. čas na 100 m s časom 10,44 (+0,5 m/s), Nika Glojnarič pa je imela 22. čas polfinala na 100 m ovire s 13,15 (+0,1 m/s).
Rok Ferlan je v dopoldanskem delu v prvem krogu na 400 m tekel osebni rekord s časom 45,52 in si s skupnim petim izidom zagotovil nedeljski polfinale ob 20.38. Tina Šutej je odpovedala nastop v kvalifikacijah v skoku s palico. Slovenska rekorderka se je poškodovala prejšnjo nedeljo na treningu v Celju in tako ne bo branila brona s prejšnjega EP. Ni želela tvegati poslabšanja zdravstvenega stanja dva meseca pred olimpijskimi igrami v Parizu.
Demšar kljub napakam najhitreje v karieri
Demšar, ki je sicer zadel kar polovico vseh ovir, a kljub temu tekel najhitreje doslej, je zabeležil četrti čas v prvi od treh skupin, prva dva iz skupine in še dva najhitrejši po času pa so se uvrstili v finale.
“Zelo sem zadovoljen z 11. mestom, pred prihodom v Rim bi to podpisal, kot tudi osebni rekord, ki je sicer cilj nastopov. Veliko časa sem pa pustil med ovirami, pet sem jih zadel, začel sem že s prvo. Gotovo bi bil hitrejši, če bi bil tek bolj čist. A sem kljub temu dosegel najhitrejši čas doslej. Svoje so prinesle tudi tribune, ki sicer niso bile polne, zvok pa je bil ob glasnem navijanju izjemen za dodatno energijo,” je povedal Demšar.
Drugi najhitrejši slovenski tekač na visokih ovirah doslej se vse bolj spogleduje tudi z olimpijskim nastopim v Parizu. “To je bila dobra popotnica za naprej, z boljšimi pogoji in če ne bi zadeval ovir bi dosegel tudi slovenski rekord. Čez dva meseca bodo OI in s takimi teki mi je Pariz vse bližje,” je povedal Demšar. Z reprezentanco bo ostal do konca EP, ker je tudi rezerva za obe štafeti. Po dnevu premora pa bo nadaljeval s treningi v Rimu.
Za finale na 100 m je bilo treba teči 10,21 sekunde, kar je bil dosegljiv čas za slovenskega predstavnika Čurina Prapotnika. Bolj oddaljena od tretjega teka na tem EP pa je bila Glojnarič.
“Moram reči, da sem zadovoljna s tekom. Nisem pričakovala nekega časovnega preskoka v polfinalu. Imela sem dobro skupino, bile smo poravnane. A sem začel izgubljati na zadnjih ovirah. Zdi se mi, da sem v polfinalu bolj izgubljala v zaključku kot v kvalifikacijah. Kljub temu si želim letos teči pod 13 sekundami, a to ni kar tako dosegljivo. Med ovirami je treba opraviti najbolje, a v zadnjih štirih ovirah izgubljam desetinko in pol ali pa še več,” je povedala Glojnarič.
Ferlan si je želel točno takega teka
“Želel sem si točno takega teka za osebni rekord. Začel sem zelo hitro prvih 200 m, bil sem sproščen in sem na koncu zasedel tretje mesto v močni skupini. Tudi izid je super. Sem pa vedel, da bo nekaj tekmecev hitrih in me bodo priganjal. Imel sem dobro stezo, ki je tudi zelo hitra. Imel sem sicer nekaj dvomov včeraj, če bom prišel v polfinale. Obenem sem vedel, da lahko s ponovitvijo letošnjih tekov pridem v nadaljevanje. Spodbudo sem dobil tudi že prvi dan EP, saj so se vsi v reprezentanci, ki so nastopili, uvrstili v polfinale ali finale, Kristjan Čeh pa je osvojil zlato,” je po nastopu povedal Ferlan.
“Moj prvi cilj bo sedaj, da na večni slovenski lestvici na drugem mestu prehitim Matijo Šestaka (45,43), sem pa vse bližje tudi Janežiču. Mislim, da bi se bolj veselil novega osebnega rekorda po teku v polfinalu kot pa uvrstitve v finale, saj, če ne osvojiš medalje, je nekako vseeno, kje v finalu končaš,” je ocenil Ferlan.
Natrgana mišica ni sodelovala, po ogrevanju je zapustila stadion Olimpico
“Mišica ne dela tako, kot bi morala. Pred tednom dni sem si nekoliko natrgala kratkoglavo mišico na roki. Sprva je nisem mogla obremeniti, a so zdravniki po pregledih povedali, da je manjša natrganina, vendar naj bi lahko klub temu skakala na EP. Zato sem odšla v Rim, čeprav po poškodbi s palico nisem skakala. A sem na ogrevanju danes videla, da ne bom mogla nastopiti. Bolečina ni bila huda, sem navajena zaradi težav z Ahilovo tetivo še hujše. V tretjem skoku na ogrevanju pa sem skoraj še enkrat zdrsnila na palici in sem se odločila, da ne bom tvegala,” je povedala Šutej.
Petintridesetletna dobitnica štirih medalj z velikih tekem v zadnjih letih bi branila bronasto medaljo s prejšnjega EP pred dvema letoma v Münchnu. Poškodovala se je v nedeljo na treningu. Pri prijemu palice je zgornja roka zdrsnila in vrh palice se ji je zarinil v mišico na roki.
“Telesno sem dobro pripravljena, razen skoka s palico lahko normalno treniram. A sem si poškodovala ravno tisto roko, ki nosi največje obremenitve tudi zaradi rotacij na palici. Zgornji del trupa je zelo pomemben. V roki me je na poškodovanem delu ves čas pikalo. Zanimivo pa je, da nimam bolečin v tetivi. Upam, da bom do konca junija že zdrava. V mesecu dni pa lahko še veliko naredim pred tekmo na OI. Ne bom obupala in bom trenirala ter skušala zaceliti mišico.”
V zadnjih treh tednih je imela kar nekaj zdravstvenih težav. “Najprej sem se zastrupila s hrano pred diamantno ligo v Marakešu. Nato sem zbolela za novim koronavirusom, potem pa sem se še poškodovala na treningu. Nisem slabo pripravljena, a nisem na taki ravni, kot sem bila v zadnjih letih. Lahko bi prišla danes v finale, ampak lahko bi se tudi še huje poškodovala. Tudi glava malo trpi, ampak milim, da se lahko vseeno dobro pripravim za OI,” je dodala Šutej.
Jacobs prvi na 100 m, Elkasevićevi sedma medalja na EP
Drugi dan so v Rimu podelili devet kompletov medalj, olimpijski zmagovalec Lamont Marcell Jacobs pa je ubranil naslov prvaka v teku na 100 m in po prihodu v cilj s časom 10,02 spravil v delirij navdušenja rojake na Olimpijskem stadionu. To je bila tretja zlata medalja dneva za Italijo in peta skupno.
Najboljša hrvaška atletinja, dvakratna olimpijska in svetovna prvakinja Sandra Elkasević, je osvojila sedmo zaporedno medaljo na EP v metu diska in se vpisala v zgodovino. Hrvatica, zlata na OI je bila leta 2012 in 2016, na SP pa 2013 in 2017, je pri 33 letih sedmo zlato na EP osvojila že v prvi seriji z daljavo tekme 67,04 m.
Leonardo Fabbri je za Italijo z rekordom EP slavil v suvanju krogle (22,45 m). Tretje zlato dneva je za gostiteljico prvenstva pritekel Lorenzo Ndele Simonelli na 110 metrov z ovirami s 13 sekundami in petimi stotinkami.
Grk Miltiadis Tentogu, olimpijski in svetovni prvak, je še četrtič osvojil zlato na EP z rekordom prvenstev v skoku v daljino z 8,65 metra, kar mu je uspelo kar dvakrat, v peti in šesti seriji.
Norvežan Jakob Ingebrigtsen je osvojil svoj tretji evropski naslov v nizu na 5000 m s 13:20,11. V Rimu bo ciljal na tretji evropski dvojček na 5000 in 1500 m, kar mu je uspelo že v Berlinu leta 2018 in v Münchnu leta 2022.
Francozinja Cyrena Samba-Mayela je bila okronana za prvakinjo v teku na 100 m z ovirami, tako da je podpisala najboljši svetovni dosežek leta in znova popravila svoj francoski rekord z 12 sekundami in 31 stotinkami.
Belgijka Nafissatou Thiam je s 6848 točami dobila dvodnevno tekmovanje sedmerobojk. Dvakratna olimpijska in svetovna prvakinja Thiam je nanizala tretje zaporedno odličje na stari celini.
Rezultati, končne odločitve:
Moški:
100 m (+0,7 m/s):
1. Marcell Jacobs (Ita) 10,02
2. Chituru Ali (Ita) 10,05
3. Romel Glave (VBr) 10,06
5000 m:
1. Jakob Ingebrigtsen (Nor) 13:20,11
2. George Mills (VBr) 13:21,38
3. Dominic Lokinyomo Lobalu (Švi) 13:21,61
110 m ovire:
1. Lorenzo Ndele Simonelli (Ita) 13,05
2. Enrique Llopis (Špa) 13,16
3. Jason Joseph (Švi) 13,43
Hoja 20 km:
1. Perseus Karlstroem (Šve) 1:19:13
2. Paul McGrath (Špa) 1:19:31
3. Francesco Fortunato (Ita) 1:19:54
Daljina:
1. Miltiadis Tentoglu (Grč) 8,65 m – rekord evropskih prvenstev
2. Mattia Furlani (Ita) 8,38
3. Simon Ehammer (Švi) 8,31
Krogla:
1. Leonardo Fabbri (Ita) 22,45 m – rekord evropskih prvenstev
2. Filip Mihaljević (Hrv) 21,20
3. Michal Haratyk (Pol) 20,96
Ženske:
100 m ovire (+0,8 m/s):
1. Cyrena Samba-Mayela (Fra) 12,31 – rekord evropskih prvenstev
2. Ditaji Kambundji (Švi) 12,40
3. Pia Skrzyszowska (Pol) 12,42
Disk:
1. Sandra Elkesević (Hrv) 67,04 m
2. Jorinde van Klinken (Niz) 65,99
3. Lilianu Ca (Por) 64,53
Sedmeroboj:
1. Nafissatou Thiam (Bel) 6848 točk
2. Auriana Lazraq-Khlass (Fra) 6635
3. Noor Vidts (Bel) 6596