Pred evropskim prvenstvom v krosu
Ljubljana, 27. november
Avtor: Peter Kastelic
Le še dober teden nas loči do letošnjega evropskega prvenstva v krosu, ki ga bo gostila Lizbona. V portugalski prestolnici se bodo najboljši evropski tekači stare celine zbrali prvi konec tedna v decembru, tekme vseh kategorij bodo na sporedu v nedeljo, 8. decembra.
V Lizboni bosta nastopila dva slovenska predstavnika, oba v mladinski kategoriji. Glavni slovenski adut na prvenstvu, ki vsako leto poteka že od leta 1994, bo letošnja evropska mladinska prvakinja v teku na 5000 metrov Klara Lukan, moški del ekipe pa bo zastopal Matija Rizmal.
Mlada Šentjernejčanka že ima izkušnjo z evropskega prvenstva v krosu, saj je lani nastopila v nizozemskem Tilburgu in osvojila 31. mesto med mladinkami. Letos bo njen nastop povsem druga zgodba, saj je za njo odlična sezona, v kateri je zelo napredovala, zrušila številne državne rekorde, med drugim tudi dva članska, in sicer v teku na 2000 metrov in cestnem teku na 10 kilometrov. Slednjega je postavila konec meseca oktobra na ljubljanskem maratonu, ki je bil zadnji pokazatelj, da je odlično pripravljena tudi pred zadnjo tekmo sezone.
Cilj je jasen, to je medalja
“Letos bo nekoliko večji pritisk kot lani, saj je osnova pred odhodom povsem dugačna. Cilj je jasen, to je medalja, a je ne bi rada napovedovala,” pravi Lukanova, ki se zaveda, da so krosi nepredvidljivi in da odlični nastopi na stezi še ničesar ne zagotavljajo: “Pogoji na kros tekmovanjih so povsem drugačni, nekaterim mehkejša podlaga ne ustreza. Sama imam rada krose, vendar ne v ekstremnih pogojih. Nimam težav s klanci ali hlodi, ki so običajno na progi, vsekakor pa si ne želim mrzlega, deževnega in vetrovnega vremena. Sem motivirana, mislim, da je vsak razplet mogoč. Verjamem vase in v svoje treninge, medalja Maruše Mišmaš izpred šestih let, pa je le še potrditev, da se da uvrstiti zelo visoko.”
Po nove izkušnje
Nekoliko nižje cilje ima 18-letni Rizmal, ki je prav tako odlično nastopil na ljubljanskem maratonu ob koncu sezone in s časom 31:15 postavil starejše mladinski državni rekord v teku na 10 kilometrov. “Na EP v krosu sem nastopil že lani, vendar sem bil razočaran, tako da imam letos popravni izpit. Zadovoljen bi bil z uvrstitvijo okoli polovice nastopajočih. Običajno je uvrščenih približno 100 tekmovalcev, tako da bi to pomenilo nekje med 40 in 60 mestom. Drugo leto, ko bom še vedno mladince, pa bi ta rezultat rad še nadgradil,” je o ciljih na krosu povedal Radečan, ki je imel v letošnji sezoni nekaj težav z iskanjem novega trenerja: “Lanskega novembra se je moj prvoti trener upokojil, tako da sem iskal sodelovanje z novim trenerjem. Začel sem sodelovati s Petrom Svetom, vednar mi način treningov ni ustrezal. Vsak ima svoj sistem, ki pa vsakomur ne ustreza. Tako sem šele septembra začel sodelovati z Borisom Podpečanon in odločila sva se, da bi bil nastop na EP v krosu dobra izkušnja. Kros mi ustreza, mi je pa všeč čim bolj ravna in trda podlaga. Tudi razdalja 6 km je ravno pravšnja, saj sta moji glavni disciplini 5000 in 10.000 metrov. Na teh razdaljah se vidim tudi v prihodnje.”
Zlato Javorikove veliko presenečenje
Slovenija je že od samega začetka prisotna na evropskih prvenstvih v krosu. Vse se je začelo leta 1994 v Alnwicku v Veliki Britaniji. Takrat so nastopali le člani in članice. Najboljši Slovenec na uvodni izvedbi prvenstva je bil Izudin Hrapič, ki je osvojil 72. mesto. Leta 1997 so članski dodali uradno mladinsko kategorijo, tedaj 18-letna Sonja Roman pa si je pritekla odlično šesto mesto.
Leta 2002 je prvenstvo potekalo na Hrvaškem, točneje v Medulinu, kjer slovenski tekači pogosto trenirajo. Tekmo je zaznamovala izjemno močna burja, v kateri se je najbolje znašla Helena Javornik, ki je med članicami presenetljivo zmagala in Sloveniji pritekla prvo medaljo na EP v krosih.
Velenje dvakrat gostilo prvenstvo, Beograd srečen za Mišmaševo
Dvakrat je prvenstvo potekalo tudi v Sloveniji, obakrat v Velenju. Leta 1999 slovenski tekmovalci niso pretirano navdušili gledalcev ob progi. S 47. mestom se je najbolj izkazala članica Silva Vivod, med člani pa je bil na 52. mestu najboljši Jože Čeh. Takrat je med mladinci nastopil tudi Britanec Mo Farah, ki je kasneje osvajal zlate medalje na svetovnih atletskih prvenstvih in olimpijskih igrah. Na progi ob Škalskem jezeru je osvojil 5. mesto.
Najboljši evropski tekači so se leta 2011 še drugič zbrali v Velenju, ki se je znova izkazalo z odlično organizacijo. Med članicami je Romanova osvojila 29. mesto, prvič pa je nase opozorila tedaj še mladinka Maruša Mišmaš.
Mišmaševa je že naslednje leto naredila velik korak naprej in na prvenstvu v Budimpešti osvojila četrto mesto ter za las zgrešila stopničke. Leta 2013 je prvenstvo potekalo v Beogradu, Mišmaševa pa je zaostala le za britansko in poljsko tekmico ter osvojila bron.
Slovenija se tako lahko pohvali z dvema medaljama na omenjenem tekmovanju, kmalu pa bi se zbirka odličij lahko povečala …