
Neja Filipič (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Evropsko dvoransko prvenstvo (2. dan)
Apeldoorn, 7. marec 2025
Avtor: STA, AZS
Slovenska atletinja Neja Filipič je na dvoranskem evropskem prvenstvu v nizozemskem Apeldoornu v finalu troskoka osvojila osmo mesto s 13,39 metra. V četrtkovih kvalifikacijah je bila četrta s 13,95 m, na prejšnjem dvoranskem EP pred dvema letoma v Istanbulu pa peta.
Anita Horvat bo po uspešnem v teku v prvem krogu na 800 m na dvoranskem evropskem prvenstvu v atletiki, ki drugi dan poteka v nizozemskem Alpedoornu, nastopila v polfinalu. Branilka srebra s prejšnjega prvenstva predlani v Istanbulu je v drugi skupini prvega kroga zmagala z 2:08,71 in bo tekla v polfinalu v soboto ob 19.53.

Anita Horvat (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Rok Ferlan je izpadel v prvem krogu teka na 400 m. V tretji skupini je bil s 47,33 sekunde šesti, skupno pa 26. S tem se ni uvrstil v nocojšnji polfinale ob 20.19.
Serija prestopov in en nesrečen poskus
Devetindvajsetletna Filipič je letos osvojila tudi drugo mesto v skupnem seštevku zlate dvoranske svetovne serije 2025, lani pa je bila četrta v diamantni ligi. Tokrat pa je imela v finalu le en veljaven skok, v predzadnji seriji, ko je z roko podrsala in ostala brez izida blizu 14 metrov.

Neja Filipič (Foto: Peter Kastelic / AZS)
“Daljava, ki sem jo dosegla, ni najboljša. Sem pa podrsala z roko ob pristanku, to se mi še ni primerilo, še sedaj ne vem, kako se je to zgodilo. Skoki so bili sicer dolgi, a niso bili veljavni,” je po nastopu povedala Filipič in napovedala, da bo skušala večjo daljavo doseči v drugi polovici tega meseca na dvoranskem SP v kitajskem Nanjingu.
Zlato si je v bogato zbirko dodala Španka Ana Peleteiro Compaore, ki je skočila 14,37 m v predzadnji seriji, kar je izid sezone v Evropi. Bila je že evropska prvakinja lani na prostem v Rimu in pred šestimi leti v Glasgowu evropska dvoranska prvakinja. Bronasta je bila še leta 2021 na olimpijskih igrah v Tokiu, pa tudi na dveh dvoranskih SP leta 2018 v Birminghamu in lani v Glasgowu.

Ana Peleteiro-Compaoré (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Srebro je za svoje prvo veliko člansko odličje osvojila Romunka Diana Ana Maria Ion 14,31 m, osebni rekord je dosegla v zadnji seriji, bron pa Finka Senni Salminen s 13,99 m in svoje prvo veliko člansko odličje. Praznih rok je na petem mestu ostala Turkinja Tugba Danismaz (13,79 m), branilka naslova in srebrna lani na EP na prostem v Rimu.
Filipič je začela finale, ravno nasprotno od kvalifikacij, kjer je bila na vrsti zadnja. Najprej se je pripravljala za skok, tik pred nastopom pa jo je sodnik prekinil in je morala nekaj minut počakati, da so zamenjali odrivno desko. V drugem poskusu prve serije je prestopila za 5,8 centimetra in bila tudi precej pod 14 metri.

Neja Filipič (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Le tri od osmih finalistk so imele veljavne poskusu, povedla je Romunka Ion s 13,82 m. Filipič je tudi drugič prestopila, povedla pa je s prvo daljavo tekme prek 14 m (14,20) Peleteiro Compaore.
Filipič je tretjo serijo odprla z novim prestopom, tokat po odrivu sploh ni opravila do konca preostalih dveh skokov. S tem je bil zgolj ena od dveh tekmovalk, ki sta bili še brez izida po polovici finala.

Neja Filipič (Foto: Peter Kastelic / AZS)
V četrtem poskusu se je še šestič na tem EP pred njenim imenom pojavila rdeča podlaga za neveljaven poskus, saj je tudi v kvalifikacijah po dveh prestopih šele v tretjem in zadnjem poskusu zagotovila finale.
Predzadnji skok na tekmi je Filipič prinesel 13,39 m, ko je odskočila 7,8 cm pred črto za odriv in nato z roko prehitro podrsala, sicer bi bila blizu 14 m. Slovenska ekipa se je sicer pritožila, vendar je posnetek skoka tekmovalke ljubljanske ekipe ŽAK pokazal, da se je pred pristankom dotaknila mivke v doskočni jami.

Neja Filipič (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Tedaj je bila sedma, predzadnja, a je to mesto skoraj takoj izgubila. Peleteiro Compaore je v tej seriji nato še drugič preskočila 14 m. V šesti, finalni seriji pa je Filipič znova prestopila.
“Odločila sem se, da za razliko od kvalifikacij tokrat zaleta ne bom krajšala po prestopih, ker sem se zavedala, da bo treba za medaljo skočiti daleč. Ni manjkalo veliko, ampak žal se tokrat ni izšlo. A sem zadovoljna, da skoki niso bili slabi. Sledi Kitajska,” je na koncu napovedala Filipič.
Napredovanje nikoli ni bilo ogroženo
Horvat je vlogo ene izmed favoritinj v zelo taktičnem teku upravičila in si že po nastopu njene skupine gladko izborila naslednji tek. V skupini je začela druga, v zadnjih dveh krogih pa je bila na čelu za zanesljivo napredovanje.
“Ves čas sem nadzorovala tek in sem bila ves čas na mestu, na katerem sem morala biti. Zadnji krog je bil sicer kar hiter, preostali pa taktični. Nikoli pa nisem imela občutka, da je moj polfinalni nastop ogrožen,” je dejala Horvat.

Anita Horvat (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Sprva je načrtovala, da bo takoj povedla, ampak je poljska tekmica začela nepričakovano hitro, kar pa slovenske atletinje ni zmedlo. “V polfinalu si tudi želim, da ostanem spredaj, ampak natančen načrt bom s trenerjem naredila, ko bo na voljo startna lista. Mislim pa, da bo šlo v soboto kar na nož. Sem pa pripravljena na vse. Predvsem si želim teči tako, da bom imela med nastopom ves čas idealen položaj,” je dodala Horvat.

Anita Horvat (Foto: Peter Kastelic / AZS)
V polfinale so vodili prvi mesti iz petih skupin ter še dva najhitrejša preostala časa skupno. V skupini je imela Horvat pred tekom prepričljivo najboljši izid sezone, 2:00,35 je tudi njen osebni rekord. Ta je tudi drugi najhitrejši prijavljeni čas v skupini, hitrejša doslej je bila le Švicarka Lore Hoffmann. Ta je zasedla drugo mesto za napredovanje z 2:08,75. Skupina je bila res počasna, Horvat je imela skupno 22. čas, Švicarka pa 23. Naslednji najpočasnejši čas, ki je vodil v polfinale, je bil 2:04,09.
Pričakovanja so bila višja
“Pričakovanja so bila veliko višja kot moja končna uvrstitev. Upal sem na tek pod 47 sekundami in tudi na osebni rekord. Jezen sem nase, ker tehnično nisem dobro tekel. Pustil sem Britanca tik pred sabo, da je bil na notranji strani, namesto da bi to storil sam in si olajšal tek. A bi moral tu teči hitreje prvih 200 m, če tega ne storiš, si hitro zaprt in ne moreš narediti kaj posebnega. A mi letos v začetkih ni uspelo teči zelo hitro,” je pojasnil Ferlan.

Rok Ferlan (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Tekmovalec kranjskega Triglava je lani na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu kot sedmi polfinalist finale zgrešil za eno samo mesto. Tokrat sta v polfinale vodili prvi mesti iz vsake od petih skupin ter še dva najhitrejša preostala časa.
Ferlanova tokratna zimska sezona je bila slabša kot lanska, za napredovanje bi moral biti tokat več kot sekundo hitrejši. “Letos sem imel kar nekaj težav, forma mi je zelo nihala. Po državnem prvenstvu se mi je malo odprlo in sem upal na boljše čase. Danes sem imel za povrh še drugo stezo, ki je bolj ostra v zavojih kot naslednje. Sedaj me čaka malo počitka, potem pa takoj priprave na poletno sezono. Upam, da bo zame bolj uspešna kot zimska,” je dodal Ferlan.
Ingebritsen v bogato bero medalj dodal še eno zlato
Eno od šestih zlatih medalj drugega dneva prvenstva je na 1500 m osvojil norveški zvezdnik Jakob Ingebrigtsen (3:36,56). Na 60 m ovire je Švicarka Ditaji Kambundji s 7,67 sekunde tekla evropski rekord in najboljši izid sezone na svetu.
Dvakratni olimpijski zmagovalec in prav tolikokrat svetovni prvak Ingebrigtsen je osvojil šesto zlato medaljo na dvoranskih celinskih prvenstvih. Tek je začel na repu, po devetih mestih v prvih krogu je nato napredoval na peto in že po 700 metrih pripel na čelo, kjer je ostal do konca in se mu v finišu ni bilo treba naprezati.

Jakob Ingebritsen (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Veliko presenečenje je v skoku v daljino pripravil Bolgar Božidar Sarabojukov. Iz ozadja se je na prvo mesto prebil z zadnjim skokom, ko je z 8,13 metra za centimeter ugnal dotlej vodilnega Italijana Mattio Furlanija (8,12 m), bronastega lani na OI. Tretji je bil prav tako z 8,12 m Španec Lester Lescay. Ta je imel edini veljavni izid v drugi seriji, po tretji je zaradi poškodbe predčasno končal.
Med atletinjami je 1500 m zmagala Francozinja Agathe Guillemot (4:07,23) ki je v zaključku strla prej vodilni Britanki, ki ju je za srebro prehitela tudi Portugalka Salome Afonso (4:07,66), s tretjim mestom pa je bila vesela Revee Walcott–Nolan (4:08,45) iz Velike Britanije. Njena rojakinja Georgia Hunter Bell, ki je prevzela vodstvo po drugem krogu, je povsem popustila na koncu in ostala praznih rok na četrtem mestu (4:08,45).
Na 60 m ovire sta za konec programa zmagala po 22-letna Kambundji in Poljak Jakub Szymanski (7,43), ki je nadgradil srebro s prejšnjega EP. Dve stotinki za slednjim je zaostal nekdanji dvoranski prvak (2021) Francoz Wilhem Belocian (7,45), drugi Francoz Just Kwaou-Mathey pa je bil tako kot na prejšnjem EP tretji (7,50). Za srebro je domačinka Nadine Visser, dvakratna zaporedna prvakinja (2021, 2023) tekla državni rekord (7,72), bron je šel v roke Poljakinji Pii Skrzyszowski (7,83).
Rezultati, končne odločitve (2. dan):
Moški:
1500 m:
1. Jakob Ingebrigtsen (Nor) 3:36,56
2. Azeddine Habz (Fra) 3:36,92
3. Isaac Nader (Por) 3:37,10
60 m ovire:
1. Jakub Szymanski (Pol) 7,43
2. Wilhem Belocian (Fra) 7,45
3. Just Kwaou-Mathey (Fra) 7,50
Daljina:
1. Božidar Sarabojukov (Bol) 8,13 m
2. Mattia Furlani (Ita) 8,12
3. Lester Lescay (Špa) 8,12
Ženske:
60 m ovire:
1. Ditaji Kambundji (Švi) 7,67 – evropski rekord
2. Nadine Visser (Niz) 7,72
3. Pia Skrzyszowska (Pol) 7,83
1500 m:
1. Agathe Guillemot (Fra) 4:07,23
2. Salome Afonso (Por) 4:07,66
3. Revee Walcott-Nolan (VBr) 4:08,45
Troskok:
1. Ana Peleteiro Compaore (Špa) 14,37 m
2. Diana Ana Maria Ion (Rom) 14,31
3. Senni Salminen (Fin) 13,99
..
8. Neja Filipič (Slo) 13,39