Amsterdam, 08. julija (STA) – Dvajsetletni Luka Janežič je tretji dan evropskega prvenstva v atletiki v Amsterdamu v finalu teka na 400 m osvojil peto mesto (45,65). Zmagal je Britanec Martyn Rooney (45,29), drugi je bil Čeh Pavel Maslak (45,36), tretji Nizozemec Liemarvin Boinevacia (45,41), četrti pa Belgijec Kevin Borlee (45,60).
“Zadovoljen sem s svojim tekom, vesel sem, da sem šel pogumno v finale, a ostaja grenak priokus na koncu. Zelo blizu smo si bili na koncu, boril sem se za tretje mesto, a žal neuspešno. V finale sem prišel s sedmim časom polfinala in zadovoljen sem. Napovedal sem včeraj, da so favoriti Rooney, Maslak in Borlee. Presenetil je Boinevacia, ki sem ga včeraj za zmago v skupini prehitel in bi želel, da bi bilo danes obratno. Odločalo se je zadnjih 50 m in so bili tekmeci tokrat pač hitrejši. Tudi pogoji niso bili dobri, veter je kar močno pihal in na koncu mi je manjkalo tudi malo svežine. Sedaj me čaka teden dni premora, potem grem na Roglo na priprave, mogoče še na kakšno tekmo, vse zato, da bi bil čim bolje pripravljen za olimpijske igre. Lani sem bil tretji na EP do 23 let, sedaj peti na članskem EP. Velik napredek sem naredil in sem zadovoljen z dosedanjo sezono. Na OI pa si želim doseči dober izid in mogoče tudi državni rekord,” je pojasnil Janežič.
Najmlajša v tokratni slovenski ekipi je 19-letna Domjanova iz Zavrča je zasedla končno 10. mesto (58,12 m). V finalu je začela z 68,12 m, po 55,44 m pa je imela v tretji seriji neveljaven poskus in s tem ni dobila priložnosti do še treh dodatnih metov. Zmagala je Hrvatica in prva favoritinja Sandra Perković (69,97 m).
“Ni bilo treme, bila sem motivirana, vendar mi ni šlo povsem po načrtih, v zadnjem metu mi je še ‘padel’ disk iz roke. Toda to je moja prva velika članska tekma in nisem se slabo odrezala. Manjša žalost je, ker nisem izboljšala državnega rekorda. Ogrevanje sem dobro opravila, toda na ogrevalnem stadionu veter piha drugače, tam mi je disk lepo letel, na olimpijskem stadionu pa mi več šlo tako dobro. Rada bi vrgla normo za OI, zato že jutri zjutraj potujem domov in upam, da bova s trenerjem našla še kakšno tekmo med vikendom do izteka roka in upam, da se mi bo izšlo,” je dejala Domjanova, ki je ves čas tudi spremljala slovenske nastope in takoj po svojem zadnjem metu videla, da je na nasprotnem delu stadiona Renner ostal na tretjem mestu.
Najboljša slovenska atletinja lanskega leta Maja Mihalinec je tv polfinalu teka na 100 m v prvi skupini zasedla peto mesto (11,55) in končala kot petnajsta z nastopi na tem EP , na katerem je že tekla v polfinalu in bila na 200 m deseta.
“Mislim, da sem bila danes dovolj spočita za olimpijsko normo, žal pa je veter pihal v prsi. Nič hudega, se bom na OI tako bolj osredotočila na 200 m. Tu sem videla, da lahko tečem pod 23 sekundami in to bo dodatna motivacija. EP je bilo zaradi razporeda za sprinterje kar zahtevno, posebej za tiste, ki smo morali v kvalifikacije. Imeli smo najprej 200 m in to dvakrat v enem dnevu, mene in ostale, kot smo se pogovarjale, je to ubilo in smo rabile malo več časa, da so se našo “motorji” ogreli. Med tistimi tremi, ki so imeli kvalifikacije na 100 in 200 m ter še polfinale, sem bila najhitrejša. EP je lep obet pred OI, saj še nisem dosegla vrhunca in upam, da bo to na OI. S tekom pod 23 sekundami je možno priti v polfinale, bodo pa najmanj še Jamajčanke in tekačice ZDA in bo konkurenca malo močnejša, kot na SP lani v Pekingu, kjer sem že tekla v polfinalu,” je pojasnila Mihalinčeva. V polfinalu je pod 11 sekundami tekla le prva favoritinja in domačina Dafne Schippers, ki nato v finalu prepričljivo ubranila naslov.
Slovenski rekorder Žan Rudolf je pred tem v polfinalu na 800 m dosegel 16. zadnji izid (1:54,49) in razočaran končal nastope na tem prvenstvu.
Rudolf je tekel v prvi osmerici polfinalistov in imel v tej prvi skupini predzadnji letošnji izid. V njegovi skupini so bili tudi branilec naslova Poljak Adam Kszczot, lani srebrn na SP v Pekingu, Francoz Pierre-Ambroise Bosse, eden najboljših na svetu na dva stadionska kroga in bronast na EP leta 2012, ter Nizozemec Thijmen Kupers, lani tretji na evropskem dvoranskem prvenstvu v Pragi. Prav slednjega si je najbolj želel v skupini Rudolf po kvalifikacijah, ko se je kot zadnji po času uvrstil v drugi tek na EP, saj Nizozemec še nima norme za OI in ima na EP zadnjo priložnost.
Po koncu polfinala so najhitrejše čase med vsemi dosegli prav Kszczot (1:46,32), Bosse (1:46,45) in Kupers (1:46,61). Slednji je dolgo vodil, takoj za njim pa je v prvem krogu tekel Rudolf. Toda že dobrih 50 metrov pozneje je Rudolf začel popuščati in na koncu je daleč zaostal za vsemi. “Ne vem, kaj je bilo. Če bi vedel … Razočaran sem, poskušal bom to prespati in trenirati ter se pripraviti na OI … Poskušal sem se po načrtu držati Nizozemca Kupersa. Mislim, da je bil prvi krog prehiter zame, ko se je Kupers začel oddaljevati, sem že začel dvomiti, če mi bo uspelo, potem pa so me prehiteli še trije v naslednjih 50 metrih in sem povsem odpovedal. Vse je bilo tako kot sem si želel pred startom, vendar sem sam razočaral, odpovedal. Moj cilj na tem EP je bil finalni nastop, na OI v Riu pa se želim prebiti v polfinale,” je bil razočaran Rudolf.