Tokio, 6. avgust
Avtor: STA, AZS
Sedmerica slovenskih atletov in atletinj je uspešno nastopila na olimpijskih igrah v Tokiu, za oceno njihovih nastopov pa smo povprašali tudi predsednika strokovnega sveta Atletske zveze Slovenije Alberta Šobo.
“Tina Šutej je že v kvalifikacijah pokazala izjemno zrelost, v prvih poskusih je opravila vse višine in tako v nalivu, ki je zmotil tekmo, gladko prišla v finale. Tam je imela izjemen prvi skok, potem pa ji je malo zmanjkalo za kaj več, a je dosegla vrhunsko uvrstitev,” je dejal Šoba.
Kristijan Čeh je v japonsko prestolnico prišel z drugim izidom sezone na svetu in dosežki, boljšimi od olimpijskega rekorda v metu diska. V kvalifikacijah je imel tretji izid, v finalu pa je bil na tem mestu le del ene izmed serij, tekmo pa končal na petem mestu.
“Čeh je svoj vrh dosegel kakšen mesec pred OI. Ko atlet doseže vrhunski izid, psihično pade. Dosegel pa je dva, presegel je magično mejo 70 m in ubranil naslov mlajšega članskega evropskega prvaka. Ko nekdo to doseže, potem ni notranjega vzgiba po čem več, ker se izprazni, četudi želje potem ostanejo. Prepričan sem tudi, da je na razvoj rezultata vplivalo tudi to, da ni imel trenerja v zadnjem obdobju pred OI,” je ocenil Šoba.
Dodal pa je, da je bilo veliko bolje, da se Čeh ni odločil za iskanje novega trenerja pred OI. “Boljše je bilo, da je bil sam, kot da bi ga menjal tik pred samimi OI. Nov trener bi prinesel tudi menjavo filozofije in tehnike. Stoodstotno bi drug trener zadeve le še poslabšal. Poleg tega pa je treba pogledati tudi sam finalni nastop. Če bi mu prvi met uspel, na žalost je prestopil, bi se mu vse odprlo in bi imeli olimpijskega zmagovalca. Potem pa se je ustrašil in se za las prebil med osmerico za še tri mete. Uspešno je nadaljeval in dosegel svoje. Je pa še mlad in je vse je še pred njim.”
Izjemno je s šestim mestom v finalu na 3000 m zapreke presenetila Maruša Mišmaš Zrimšek, ki je za ta odmevni dosežek tekla tudi nov slovenski rekord. S tem je dokazala, da je konkurenčna najboljšim na svetu, saj je med drugim prehitela tudi aktualno svetovno prvakinjo in svetovno rekorderko ter bila druga med Evropejkami.
“Od Mišmaš Zrimškove sem po kvalifikacijah pričakoval uvrstitev okrog petega, šestega mesta. To je tudi dosegla, izjemne atletinje je premagala. V tem trenutku je dosegla maksimum. Če ne bi imela poškodbe kolena v tej sezoni, bi bila lahko še boljša, v krogu tistih z odličji. Glede na okoliščine je dosegla vrhunec, tako kot tudi Luka Janežič. Vsa čast njemu in trenerju Roku Predaniču, da sta v pravem trenutku dvignila formo,” je dejal Šoba.
Janežič je v polfinalu na 400 m zasedel 15. mesto kljub poškodbi, ki ga je mučila večji del sezone, in se približal tudi svojemu slovenskemu rekordu. Na tej razdalji je tekla tudi Anita Horvat in se polfinalistkam približala na 28. mestu.
“Anita Horvat je letos nihala med teki na 400 in 800 m. Na daljši razdalji so v njeni ekipi videli, da ne bo mogla priti na OI, ker v letu 2019 za svetovno lestvico ni imela izidov. Prišla pa je na igre na 400 m in dosegla to, kar je sposobna ta čas, četudi je bila verjetno razočarana. Čaka jo razmislek o tem, na kateri progi bo tekla,” je menil Šoba.
Maja Mihalinec Zidar je edina nastopila v dveh disciplinah in v obeh dosegla svoja najboljša izida sezone, a končala v kvalifikacijah. Na 35. mestu je bila na 200 m, kjer je tudi največ pričakovala, 44. pa je bila na pol krajši razdalji.
“Maja ima že vso sezono hude težave, delno je za to kriva tudi poškodba. Že lani ji ni šlo po načetih, zato njo in trenerja Srdjana Djordjevića čaka analiza ter načrt, kaj spremeniti. Klara Lukan je naredila veliko že na mlajšem članskem prvenstvu, kjer je bila srebrna. Je pa zelo pomembna za prihodnost slovenske atletike, četudi je odstopila na 5000 m,” je sklenil Šoba.