Ljubljana, 10. maj 2024
Avtor: STA
Na atletski diamantni ligi v Dohi bo danes nastopila četverica Slovencev; svetovni podprvak v metu diska Kristjan Čeh, dobitnica štirih odličij na velikih tekmah v zadnjih treh letih v skoku s palico Tina Šutej, Lia Apostolovski, bronasta letos na dvoranskem SP v skoku v višino, in Anita Horvat, srebrna lani na dvoranskem EP na 800 m.
To bo zelo močna zasedba Slovenije v najprestižnejši atletski seriji. Čehu lani sicer ni uspelo, da bi ubranil svetovni naslov in zmago v diamantni ligi, obakrat je bil drugi, a si tako kot vse tri atletinje tudi v olimpijskem letu želi ostati v samem svetovnem vrhu.
Čeh v Doho z dobrimi občutki z zadnjih treningov
V ponedeljek je Čeh opravil zadnji trening pred odhodom na tretjo diamantno ligo v sezoni v Katarju. Na prvih dveh na Kitajskem ni bilo slovenske udeležbe.
“V torek na zadnjem treningu pred odhodom v Doho mi je šlo dobro, a sem imel dan prej boljši metalni trening. Moja tehnika še ni stoodstotna, se pa izpopolnjuje in sem zadovoljen. Do OI avgusta v Parizu je še dovolj časa, dva meseca prej pa bo EP, kjer tudi veliko pričakujem,” je povedal Čeh, ki bo na v Rimu branil evropsko srebro.
Na prejšnjem EP v Nemčiji je bil zlat Litovec Mykolas Alekna, ki je sredi aprila letos v ameriški Ramoni s 74,35 metra izboljšal najstarejši moški svetovni rekord v atletiki.
“Dober met mu je uspel, a je imel tudi izjemne vetrovne pogoje, sam nisem imel nikoli niti približno takih,” je o tem dejal Ptujčan.
Naslov olimpijskega zmagovalca bo branil svetovni prvak, Šved Daniel Stahl. Čeh je poleg sebe in Alekne kot četrtega, ki lahko na velikih tekmah preseže 70 m, omenil tudi Avstralca Matthewa Dennyja, četrtega na prejšnjih OI in SP.
Sredi marca je Čeh sporočil, da bo enega najboljših metalcev diska v zgodovini Gerda Kanterja iz Estonije na mestu trenerja nasledil drugi Estonec Mart Olman.
“Zadovoljen sem, tako kot osebnost in tudi kot tudi trener je Olman dober, super delujeva. V Estoniji, kjer treniram, so to zamenjavo celo bolje sprejeli kot v Sloveniji,” je menil Čeh.
Šutej po težavah s tetivo spet normalno trenira
V zadnjih letih je v samem svetovnem vrhu tudi Tina Šutej, ki pa je morala dvoransko SP marca v Glasgowu izpustiti zaradi poškodbe. “Tetiva je sedaj v redu, včasih še malo čutim bolečine, ampak vsi treningi potekajo normalno. Pri gimnastiki se izogibam parterja, ne delam saltov ali premetov, da se težava s tetivo ne bi ponovila. Normalno pa sem skakala s palico iz polnega zaleta,” je o zadnjih treningih povedala Šutej.
V Dohi bo prvič letos skakala na prostem, v Celju je zaradi prenove stadiona trenirala le v dvorani. Ni ji žal, da je izpustila marčevsko SP. “Lahko bi se še bolj poškodovala in bi si otežila olimpijsko sezono. Tudi pričakovanja bi bila manjša, vprašanje, kako se bi tekma izšla in bi bila lahko razočarana, želim si le najvišjih mest. Poleg daljše rehabilitacije bi lahko sledila še psihična nestabilnost v marcu in aprilu, tema možnima razpletoma sem se izognila.”
Njena glavna cilja sta boj za medalji tako na EP kot na OI. “Se bom pa najprej osredotočila na EP, o OI še ne razmišljam veliko. Tudi v Rimu bo pomembna tekma, uspešen nastop tam bi mi dal še večji zagon za Pariz. Možno bo doseči tudi dva tekmovalna vrhunca, med prvenstvoma sta dva meseca.”
Horvat odlično začela sezono, zdaj jo čaka prvi resni izziv na 800 m
Tudi Anita Horvat je izpustila zimsko sezono, 28. aprila pa je v Milanu zmagala v teku na 600 metrov in s časom 1:25,59 minute za 67 stotink sekunde popravila svoj državni rekord.
“Občutki pred Doho so zato boljši, dobila sem malo dodatne samozavesti, ne pa tistih pravih občutkov za tek na 800 m, zato bo tekma v Katarju zame taka, kot da bi šele začela sezono. V pripravljalnem obdobju sem imela veliko kakovostnih treningov, veliko sem v bila v toplih krajih.”
S partnerjem, jadralcem Žanom Lukom Zelkom, ki bo v ILCI 7 drugič nastopil na OI, je bila v Avstraliji tri tedne in potem na Kanarskih otokih tri mesece. “Vreme je bilo super, lahko sem vadila ves čas zunaj, tega v Sloveniji ne bi mogla.”
Srebro je osvojila marca lani v Istanbulu. “Eno člansko medaljo že imam, v tej sezoni grem po drugo na EP, visoke cilje imam za OI, želim ponoviti ali še izboljšati finalni nastop s SP v Eugenu predlani,” je napovedala Horvat.
Lia sproščena in mirna začenja sezono
V dvorani pa je letos tekmovala Lia Apostolovski in v Glasgowu po uvrstitvah v finale na velikih tekmah v prejšnjih letih prvič prišla do članskega odličja.
“Osvojenemu bronu na Škotskem je sledil počitek, malo ‘odklopa’ je bilo na Islandiji. Vreme je bilo tisti čas podobno kot v Slovenji, mogoče še boljše, ker ni deževalo. Tako sem si ogledala znamenitosti, naravo, tudi ob nedelujočem vulkanu sem bila, v lagunah in pri gejzirjih, res lep oddih.”
Takoj nato je začela priprave na olimpijsko sezono v domovini. “Ves čas sem trenirala v Kranju, kot zadnjih osem let, saj imam tam vse, kar potrebujem. V miru sem se lahko vadila mesec dni, kar je manj kot običajno, saj bo že junija EP in se bodo prej začela tekmovanja.”
V Doho odhaja brez pričakovanj. “Skok v višino je tehnična disciplina in je pomembno, da bom gradila na občutkih v zaletu in skoku. Lani sem za las ostala brez finala na diamantni ligi, ker sem se lahko udeležila le polovice tekem. Letos sem v drugačnem položaju, tudi zaradi medalje na SP. Normo za EP tudi že imam, visoko sem na svetovni lestvici in tudi že praktično uvrščena na OI. Zato sem lahko sproščena in mirna v tej pomembni sezoni,” je še povedala Apostolovski.