Svetovno prvenstvo v atletiki (1. dan)
Doha, 27. september
Avtor: STA, Peter Kastelic
Prvi dan svetovnega atletskega prvenstva v Dohi se je za slovensko reprezentanco končal odlično, saj sta se Tina Šutej in Maruša Mišmaš uvrstili v finale. Slovenska rekorderka v skoku ob palici je v tretjem poskusu preskočila kvalifikacijsko normo na 460 centimetrih, slovenska rekorderka v teku na 3000 metrov z zaprekami pa je bila s časom 9:29,68 tretja v tretji predskupini in se prav tako neposredno uvrstila v finale.
Dobro je nastopila tudi Maruša Černjul, ki je v skoku v višino preskočila 189 centimetrov, kar je bilo dovolj za 16. mesto, a premalo za finale. Barbara Špiler je kladivo zalučala 65,76 metra in je prvenstvo končala na 27. mestu.
Mišmaševa v finalu želi državni rekord
Mišmaševa je tekla v zadnji skupini, ko je že vedela, kako je treba približno teči za preboj v finale. Prve tri tekmovalke iz vsake skupine so se namreč uvrstila v boj za odličja, šest najhitrejših pa še po času.
“Bila sem med prvimi tremi v zaključku, na velikem zaslonu sem tudi videla, da je četrta tekmovalka že zelo zadaj. Že kar precej pred koncem sem vedela, da sem svoj prvi cilj opravila. Sedaj je na vrsti finale, cilj je medalja in državni rekord,” je zelo smelo prvi cilj napovedala Mišmaševa.
Začela pa je zelo rezervirano in bila kar dolgo na začelju: “Skušala sem starati hitreje, ta začetek mi ni uspel. Prvi kilometer je bil kaotičen. Na eno vodno zapreko sem prišla na slabšo nogo in sem slabo doskočila. A nisem nič izgubila pri tem, samozavestno sem tekla naprej. Z ostalimi vodnimi zaprekami sem zadovoljna, boljše je bilo kot na mojih prejšnjih tekmah.”
Vesela je bila po tekmi, ker se je že po mestih uvrstila v zaključni nastop. “A sem že pred startom vedela, da bo moj tek dovolj za finale tudi po času. V drugi skupini so šle tekačice sicer hitro naprej, a je peta tekla tako, da bi se lahko tudi na ta način uvrstila naprej. Po mojem slabšem začetku sem tudi ostala mirna in sem nato z vodilnima tekmovalka držala ritem do cilja. Imela sem tudi dovolj moči za zaključek. Malo težav sem imela le zaradi menstruacije.“
Finalni nastop jo čaka v ponedeljek. “Sedaj bom imela dva dneva premora, lahko se bom nemoteno pripravljala. Pa reči moram tudi, da me je skrbel klimatiziran stadion, da mi klima ne bo ustrezala. Klimatske naprave me motijo tudi v hotelih in avtobusih. A sem se na stadionu zelo dobro počutila, bilo je zelo dobro, idealno zame. Bil je le rahel vetrič,” je še dodala Mišmaševa.
Šutejeva poskrbela za pogrižene nohte
“To bo moj prvi finalni nastop na svetovnih prvenstvih, vesela sem. A bilo je kar nekaj treme. Kljub temu sem dokazala, da lahko tudi pod pritiskom dobro skočim, da ni tako le tedaj, ko gre vse gladko. Sem zelo jezna nase, da sem se znašla v takem položaju, a vesela, da sem se izvlekla,” je takoj po tekmi povedala Šutejeva.
Tridesetletna članica celjskega Kladivarja je v prvih poskusih preskočila 4,20, 4,35 in 4,50 m, na 4,55 m pa je letvico dvakrat podrla in bila na robu izpada. A se je z uspešno izvedenim tretjim skokom rešila ter nato nastopila tudi na višini 4,60 m.
Slednjo je prva v svojem prvem poskusu na tekmi zmogla Grkinja Katerina Stefanidi, aktualna olimpijska zmagovalka in branilka svetovnega naslova.
Šutejevi v prvem skoku ni uspelo, ko je skakala drugič, je bilo uspešno prek norme za finale že 14 tekmovalk. Ljubljančanka je bila v drugem skoku daleč od uspeha in ji je za nadaljevanje prvenstva ostal le še en poskus. Tega je uspešno opravila in se uvrstila v pričakovani finale, vendar na dramatičen način.
“Med skoki me je malo prešinilo, bojazen, da ne bi šlo. A ne smeš pustiti teh misli v glavi, drugače ne moreš preskočiti letvice. Prepričevala sem se, da lahko, da sem to že velikokrat storila, zakaj bi bilo danes kaj drugače. Trener Milan Kranjc je verjetno jezen, malo sem imela težave s skoki, tehnično so bili napačni, ni mi steklo od odriva naprej. To moram popraviti in v finalu bo vse dobro.”
Dejala je, da bo skušala v finalu prehiteti čim več tekmovalk. “Kvalifikacije so dodaten stres in sem vesela, da je to sedaj že za mano. Nisem presenečena, da nas je 17 v finalu, ker je bila norma zelo nizka. Nastopila bom brez obremenitve, skušala bom prikazati čim več dobrih skokov, kot sem jih letos že veliko. Prepričana sem, da lahko preskočim tudi 4,80 m.”
Nov državni rekord, 4,73 m, je nekdanja mladinska svetovna podprvakinja dosegla 15. septembra v Velenju na zadnji pravi tekmi pred SP. Potem je le še prejšnji petek testirala nove palice, ki so prišle iz ZDA v Slovenijo le nekaj dni prej.
Pri odvijanju zavoja pa si je obenem še porezala prst, a je dejala, da je to med tekmo ni motilo. S seboj je imela nove in stare palice, a je skakala s slednjimi, ker je bilo za prave preizkuse novih vendarle premalo časa.
Edina slovenska atletska finalistka na prejšnjih igrah v Riu de Janeiru je nastopila kot druga po vrsti v devetčlanski slovenski ekipi in spoznavala tudi pogoje na povsem klimatiziranem stadionu Al Khalifa. Zaradi ogromnih šob, razporejenih na spodnjem in zgornjem obodu objekta, in iz katerih piha hladen zrak, atleti sploh ne čutijo vročine, ki se približuje 40 stopinjam Celzija, ter velike vlage.
“Zrak se je malo vrtinčil, a je bilo na tekmovališču zelo mirno, ni bilo vetrovno. Na ogrevanju je bilo na ogrevalnem stadionu, ki ni klimatiziran, zelo vroče, a sem se ogrevala v šotoru in tudi ni bilo težav,” je končala Šutejeva.
Rezultati (discipline s slovensko udeležbo):
- kladivo (ž), kvalifikacije
- palica (ž), kvalifikacije
- višina (ž), kvalifikacije
- 3000 m zapreke (ž), kvalifikacije
Černjulova ni bila daleč od uspeha
Članica celjskega Kladivarja je začetno višino 1,70 m izpustila, na 1,80 pa je bila uspešna šele v drugo. Nato se je med možne finalistke prebila v naslednjih dveh serijah, saj je 1,85 in 1,89 m zmogla že v prvi skokih. Na 1,92 m pa je letvica padla po vseh treh skokih, za finale pa je bilo treba skočiti prav 1,92 m v drugem poskusu.
“Glede na vse, kar se je zgodilo v zadnjem mesecu dni, ta nastop ni bil slab. Malo mi je manjkalo občutkov na zaletu, a sem se popravljala med skoki. Začela sem s popravo na prvi višini, ko je bilo tudi malo začetne živčnosti, v zaključku pa mi je je zmanjkalo povezanosti v zadnjih treh korakih,” je pojasnila Černjulova.
Pred dobrim mesecem dni si je zlomila roko, kar jo je precej oviralo pri pripravi na SP. “Je sicer tudi malo razočaranja prisotnega, saj nihče ne gre na SP brez želje, da nastopi v finalu. A sem pred mesecem dni že mislila, da me ne bo v Doho. Potem, ko doživiš to, si zadovoljen že z vsako dobro stvarjo, ki jo doživiš, a želja je bila finale, le 1,92 m je bilo treba skočiti.“
Želi si še drugič v nizu nastopiti na olimpijskih igrah. “Moj cilj naslednje leto bo uvrstitev na OI v Tokiu. Zato bo zelo pomembna tudi zimska sezona, saj bo za razliko od letošnje naslednja sezona krajša in tudi roki za norme krajši,” je zaključila Černjulova.
Tudi za Špilerjevo finale predaleč
Špilerjeva je v metu kladiva s 65,76 m izpadla v kvalifikacijah. V prvi skupini je zasedla 13. mesto in se že pred nastopom druge skupine ni mogla uvrstiti med 12 finalistk. Skupno je SP končala na 27. mestu.
“Zadovoljna sem z nastopom, čeprav nisem dosegla daljav, na katere bi bila ponosna. A moj cilj je bil, da nastopim s hladno glavo. Tehnično sem po porodniškem premoru in vrnitvi na tekmovališča zelo napredovala, moč pa moram pred naslednjo sezono dvigniti na višjo raven. Želim si izboljšati osebni rekord, je že čas, in doseči normo, 72 m, za olimpijske igre v Tokiu,” je povedala Špilerjeva, ki je prehitela tri tekmovalke.