Olimpijske igre (3. dan)
Pariz, 3. avgust 2024
Avtor: STA, AZS
Slovenska atletinja Anita Horvat je na olimpijskih igrah v Parizu ostala brez polfinala v teku na 800 metrov. Dopoldne je nastopila v repasažu, s časom 2:00,56 je v svoji skupini osvojila četrto mesto. S tem je za 24 stotink zaostala za svojim najboljšim letošnjim izidom (2:00,32). Popoldanski del je postregel s petimi končnimi odločitvami.
Atletinja iz Svete Lucije Julien Alfred je osvojila zlato kolajno v teku na 100 metrov. Kraljevsko atletsko disciplino je pretekla v času 10,72 ter svoji državi pritekla prvo kolajno v Franciji ter v zgodovini olimpijskih iger od premiernega nastopa v Atlanti 1996.
Srebrno odličje je osvojila Američanka Sha’carri Richardson (10,87), bronasto pa njena rojakinja Melissa Jefferson (10,92).
Triindvajsetletna študentka univerze v Teksasu iz Svete Lucije je zasenčila vse svoje finalne tekmice na osrednjem pariškem stadionu Stade de France in dosegla drugo odmevno zmago na velikem atletskem prizorišču. Letos je zmagala tudi v teku na 60 metrov na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu.
Izjemna Femke Bol s četrtega mesta do zmage
Nizozemski tekači Eugene Omalla, Lieke Klaver, Isaya Klein Ikkink in Femke Bol so na olimpijskih igrah v Parizu osvojili zlato odličje v teku mešanih štafet 4 x 400 metrov z evropskim rekordom 3:07,43. Srebro so osvojili Američani, bron pa Britanci.
Zlato medaljo je v zadnji predaji Nizozemski z izjemnim sprintom v zadnjih dobrih sto metrih pritekla Bol, ki je štafetno palico prejela na četrtem mestu. Po njeni zaslugi so Nizozemci tudi zgolj za dve stotinki sekunde zgrešili svetovni rekord, ki ga je ekipa ZDA dosegla v petkovih kvalifikacijah. Je pa nocoj na Stade de Franceu tudi deževalo, tako da bi bržkone čas finalistov bil lahko še hitrejši.
Tretji zaporedni olimpijski naslov
Ameriški atlet Ryan Crouser je osvojil zlato medaljo v suvanju krogle z 22,90 metra. Izkušeni Američan je z dosežkom letošnje sezone še tretjič zaporedoma osvojil olimpijski naslov. Drugi je bil njegov rojak Joe Kovacs z 22,15 metra, tretji pa Jamajčan Rajindra Campbell z enako dolžino.
Enaintridesetletnik iz Portlanda je ubranil naslova iz Tokia 2021 in Ria 2016. Na Japonskem je takrat postavil olimpijski rekord, je pa tudi svetovni rekorder in dvakratni svetovni prvak. Nocoj je postavil še en rekord, saj nihče v zgodovini suvanja krogle ni osvojil treh olimpijskih naslovov. Zmagovalno dolžino je dosegel v tretjem poskusu.
Norveški atlet Markus Rooth je zmagovalec seštevka deseteroboja na olimpijskih igrah v Parizu. Svoji državi je priboril prvo medaljo na letošnjih igrah, prav tako pa je postavil državni rekord. Srebrno odličje je osvojil Nemec Leo Neugebauer, bron pa Lindon Victor z Grenade.
Dvaindvajsetletni Norvežan je prišel do uspeha kariere. Na lanskem svetovnem prvenstvu v Budimpešti je osvojil osmo mesto, je pa sicer lani postal tudi evropski prvak do 23 let. Najboljši rezultat je Rooth dosegel v skoku s palico, kjer je bil drugi, skupaj pa je zbral 8796 točk.
Edina prek 15 metrov
Atletinja Thea LaFond iz Dominike je nova olimpijska prvakinja v troskoku. V finalu je z dolžino 15,02 metra pokorila konkurenco in svoji državi priborila prvo medaljo na letošnjih igrah ter v zgodovini te karibske države. Druga je bila Jamajčanka Shanieka Ricketts (14,87 m), tretja pa Američanka Jasmine Moore (14,67 m). Tridesetletna LaFond, ki je marca v Glasgowu postala svetovna dvoranska prvakinja, je zmagala v odsotnosti branilke naslova, Venezuelke Yulimar Rojas, ki je poškodovana.
“Lahko sem zadovoljna”
Horvat je v petkovih kvalifikacijah zgrešila neposredno uvrstitev v polfinale, a si s tem še ni povsem zaprla vrat za polfinale. Danes jo je čakala še ena priložnost, a njen nastop, deseti izid repasaža, ni zadoščal za nadaljevanje iger.
V polfinale je vodila le zmaga v skupini, napredovali pa sta še dve najhitrejši po času iz vseh skupin. V drugi skupini, kjer je bila tudi slovenska predstavnica, srebrna na lanskem dvoranskem evropskem prvenstvu, je bila najboljša Francozinja Anais Bourgoin (1:59,52).
Horvat je bila precej razočarana po petkovih kvalifikacijah, njeno ne preveč prešerno razpoloženje pa je bilo predvsem posledica težav, ki jih je imela na progi, ko so jo tekmice kot je sama dejala: “Odnesle s prve proge na tretjo in nazaj na prvo in se je komaj zadržala na nogah“.
Danes neljubih dogodkov ni bilo, tekla je na deveti progi. “Včeraj je bilo lažje teči, ker je bila večerna tekma in se ni poznala utrujenost, ampak danes ni bilo tistega bližnjega padca, ki se mi je primeril včeraj. Včeraj in danes so bili plusi in minusi, v bistvu si nimam česa očitati, dala sem vse od sebe, lahko sem zadovoljna sama s sabo. Včeraj sem imela malo smole, danes pač malo utrujenosti,” je povedala Horvat, ki je seveda upala, da bo tekla še v nedeljo, takšen je bil tudi načrt.
“Sem si zamislila čisto drugačno taktiko, kot sem jo na koncu izpeljala. S trenerjem sva predvidevala, da bo tek v prvem krogu malo počasnejši in bi šla mogoče malo bolj na rep skupine, da ne bi spet prišlo do kakšnega prerivanja, ampak hitro sem videla, da bo tek hitrejši od predvidevanj, tako da je bilo kar prav, da sem se postavila malo bolj v ospredje in pač tekla v ospredju,” je strnila vtise.
Sedemindvajsetletna Horvat je drugič nastopila na olimpijskih igrah, pred tremi leti je v Tokiu tekla še na 400 metrov, kjer je slovenska rekorderka, in osvojila 28. mesto. Potem se je dokončno preusmerila v teke na dva stadionska kroga.
Končne odločitve (3. dan):
Moški:
Krogla:
1. Ryan Crouser (ZDA) 22,90 m
2. Joe Kovacs (ZDA) 22,15
3. Rajindra Campbell (Jam) 22,15
Deseteroboj:
1. Markus Rooth (Nor) 8796 točk
2. Leo Neugebauer (Nem) 8748
3. Lindon Victor (Gre) 8711
Ženske:
100 m (-0,1 m/s):
1. Julien Alfred (SvL) 10,72
2. Sha’carri Richardson (ZDA) 10,87
3. Melissa Jefferson (ZDA) 10,92
Troskok:
1. Thea LaFond (Dma) 15,02 m
2. Shanieka Ricketts (Jam) 14,87
3. Jasmine Moore (ZDA) 14,67
Mešano:
4 x 400 m:
1. Nizozemska (Omalla, Klaver, Klein Ikkink, Bol) 3:07,43 – evropski rekord
2. ZDA 3:07,74
3. Velika Britanija 3:08,01