Olimpijske igre (6. dan)
Pariz, 6. avgust 2024
Avtor: STA, AZS
Slovenski atlet Matic Ian Guček je na olimpijskih igrah v Parizu v teku na 400 metrov ovire nastope končal v repasažu. V drugi skupini je s časom 49,06 zasedel četrto mesto, kar ni bilo dovolj za uvrstitev v polfinale. V večernem delu je bilo pet finalnih odločitev.
Ingebrigtsnu se taktika ni izšla, Hocker popravil celo olimpijski rekord
Američan Cole Hocker je novi in hkrati presenetljivi olimpijski prvak v teku na 1500 metrov. V finalu olimpijske preizkušnje v Parizu je s časom 3:27,65 dosegel tudi nov olimpijski rekord. Glavni favorit za naslov prvaka, branilec naslova iz Tokia pred tremi leti Norvežan Jakob Ingebrigtsen pa je ostal celo brez medalje na četrtem mestu.
Ingebrigtsen je vodil do 250 metrov pred ciljem, takrat je za njim potegnil njegov glavni tekmec Britanec Josh Kerr. A v sprintu sta v zadnjih 200 metrih oba napadla in presenetila ameriška tekmeca. Ko je že kazalo, da bo Kerr prehitel Ingebrigtsna in zmagal, pa je po notranji strani uspešno oba napadel Hocker, ki se je prebil na prvo mesto. Obenem pa je Yared Nuguse imel dovolj moči za napad po zunanji strani, skorajda celo že ujel drugega Kerra, a nazadnje za njim zaostal za stotinko sekunde. Je pa ugnal Norvežana, ki je ob koncu povsem popustil in ostal na četrtem mestu.
Zmagovalec je popravil prav olimpijski rekord Norvežana iz Tokia (3:28,32), vsi v prvi četverici pa so tekli hitreje kot Norvežan pred tremi leti: zmagovalec 3:27,65, drugi Kerr 3:27,79, tretji Nuguse pa 3:27,80. Tudi Ingebrigtsen je bil na četrtem mestu sicer hitrejši od svojega zdaj že nekdanjega olimpijskega rekorda (3:28,24).
Američanka Gabrielle Thomas je olimpijska prvakinja v teku na 200 metrov. V finalu olimpijske preizkušnje v Parizu je s časom 21,83 sekunde prepričljivo ugnala Julien Alfred iz Svete Lucije (22,08), tretja je bila še ena Američanka Brittany Brown (22,20). Za Thomas je današnja zmaga prva zlata olimpijska, v Tokiu pred tremi leti je bila v tej disciplini tretja, ima pa tudi srebro s štafeto 4 x 100 metrov. Srebrna Alfred je lovila dvojček zmag v Parizu, potem ko je pred dnevi slavila že v stometrski preizkušnji in takrat poskrbela za prvo zlato medaljo svoje države na OI.
Winfried Yavi iz Bahrajna je nova olimpijska prvakinja v teku na 3000 metrov zapreke. V finalu olimpijske preizkušnje v Parizu je s časom 8:52,76 dosegla tudi nov olimpijski rekord. Za Yavi, aktualno svetovno prvakinjo v tej disciplini, je to prva olimpijska medalja, saj je bila v Tokiu šele deseta.
Ob današnji zmagi je v Keniji rojena tekačica krepko popravila doslej najboljši dosežek na OI, ki ga je imela Rusinja Gulnara Galkina Samitova iz Pekinga 2008 (8:58,81). To je bil do danes tudi evropski rekord. S časom 8:58,67 ga je namreč izboljšala Francozinja Alice Finot, ki je bila četrta. Srebrna je bila Ugandka Peruth Chemutai (8:53,34), ki je bila sicer v zadnjih nekaj sto metrih tako kot na koncu tretja Kenijka Faith Cherotich (8:55,15) še v igri za zlato.
Grk še povečal zlato zbirko medalj
Grk Miltiadis Tentoglou je ubranil olimpijski naslov v skoku v daljino. V finalu olimpijske tekme je v Parizu zmagal z 8,48 metra. Srebro je dobil Jamajčan Wayne Pinnock, ki je z 8,36 metra le za dva centimetra premagal Italijana Mattio Furlanija.
Grški skakalec je tako v zbirko medalj z največjih tekmovanj, kjer ima že naslov svetovnega prvaka in tri evropskega prvaka, dodal še drugo olimpijsko zlato.
V metu kladiva je zlato medaljo osvojila Kanadčanka Camryn Rogers. Srebra in brona sta se veselili Američanka nigerijskih korenin Annette Echikunwoke in Kitajka Jie Zhao.
Guček: Lahko optimistično gledam naprej
Dvajsetletni član celjskega Kladivarja je z več kot sekundo boljšim časom popravil bled vtis iz kvalifikacij. Tokrat je bil do konca v igri za napredovanje, a na koncu so bili trije atleti vendarle močnejši.
“Danes sem bil res precej boljši kot včeraj. Štirje fantje smo bili zelo izenačeni, kar je pripomoglo, da smo prišli do boljših rezultatov. Včeraj me je po osmi oviri popolnoma odrezalo, noge niso delovale, danes pa je bila popolnoma druga zgodba, tako da sem zelo, zelo zadovoljen. Približal sem se tudi olimpijski normi, žal je za polfinale malo zmanjkalo, govoriti, kaj bi bilo, če bi bilo, pa zdaj nima smisla. Če bi bilo to mogoče, bi to naredil na stezi,” je bil precej boljše volje kot v ponedeljek Guček, ki še vedno obžaluje, da je imel pred olimpijskimi igrami težave s poškodbo tetive.
“Prejšnji teden sem vadil le krajše distance. Več tetiva ni zdržala. Sigurno mi je manjkalo nekaj pomembnih treningov, da bi bil tu v optimalni formi, da bi v zadnjih sto metrih imel več moči. Lahko pa optimistično gledam naprej. Zdaj se moram najprej videti s trenerjem, da se odločiva, kaj in kako naprej. O načrtih bom govoril pozneje,” je dejal Guček. Ta je julija na evropskem prvenstvu zasedel sedmo mesto, s časom 48,36 pa tam v polfinalu izboljšal tudi državni rekord.
V ponedeljkovih kvalifikacijah s časom 50,30 sekunde v prvi skupini zasedel zadnje, sedmo mesto.
V današnjem repasažu je tekel v drugi skupini. Začel je dobro, nato pa so mu do konca nekoliko popustile moči. Ostal je blizu vodilnih treh tudi v zadnjih metrih, a je bilo to premalo za polfinale, kamor napredujeta le najhitrejša dva iz vsake skupine. Skupno je to zadostovalo za končno 28. mesto.
V tej je najhitreje tekel Šved Carl Bengtström (48,63), napredoval pa je tudi Gerald Drummond iz Kostarike (48,78).
Končne odločitve (6. dan):
Moški:
1500 m:
1. Cole Hocker (ZDA) 3:27,65
2. Josh Kerr (VBr) 3:27,79
3. Yared Nuguse (ZDA) 3:27,80
Daljina:
1. Miltiadis Tentoglu (Grč) 8,48 m
2. Wayne Pinnock (Jam) 8,36
3. Mattia Furlani (Ita) 8,34
Ženske:
200 m (-0,6 m/s):
1. Gabrielle Thomas (ZDA) 21,83
2. Julien Alfred (SLu) 22,08
3. Brittany Brown (ZDA) 22,20
3000 m zapreke:
1. Winfred Yavi (Bah) 8:52,76
2. Peruth Chemutai (Uga) 8:53,34
3. Faith Cherotich (Ken) 8:55,15
Kladivo:
1. Camryn Rogers (Kan) 76,97 m
2. Annette Nneka Echikunwoke (ZDA) 75,48
3. Zhao Jie (Kit) 74,27