Prihodnost slovenske atletike (1) – Kristjan Čeh
Ljubljana, 28. marec
Avtor: Peter Kastelic
Čeprav je komaj dopolnil 20 let, za Ptujčana Kristjana Čeha lahko rečemo, da je že pravi orjak, saj v višino meri kar 206 centimetrov, kar mu zagotovo pomaga, da je tako uspešen metalec diska. Kristjan je na nedavnem zimskem evropskem pokalu v metih zmagal med mlajšimi člani in postavil tudi državni rekord v tej starostni kategoriji (62,90 m). Naslednji cilj bo državni članski rekord, ki ima že dolgo brado. Slovenski rekorder Igor Primc je disk 64,79 m vrgel 10. septembra 1999 v Novem mestu.
Z atletiko sem začel ukvarjati ob koncu osnovne šole leta 2014. Na šolskem tekmovanju v suvanju krogle me je opazil trener Gorazd Rajher in me povabil na trening. Rekel sem si, da lahko poskusim. Preizkusil sem se kot metalec različnih orodij, a sem po kakšnega pol leta ugotovil, da mi najbolje leži disk. Na treningih še danes poprimem tudi za kroglo, a dejstvo je, da je moja paradna disciplina met diska,” je prepričan 20-letni velikan, ki pred atletiko kljub svoji velikosti ni treniral drugih športov: “Že v osnovni šoli sem bil najvišji, a pred atletiko nisem nič treniral. Vabili smo se v košarko, rokomet, boks, plavanje, a sem se odločil za atletiko in verjamem, da je bila odločitev prava.”
Želja je državni rekord in svetovno prvenstvo v Dohi
Za zdaj vsekakor kaže, da je res bila, saj napreduje iz leta v leto, s svojimi meti podira državne rekorde in se uvršča na največja tekmovanja. Nastopil je že na evropskem prvenstvu za mlajše mladince, evropskem prvenstvu za mladince, lani pa tudi na svetovnem mladinskem prvenstvu, kjer mu ni dosti zmanjkalo za uvrstitev v finale. Končal je na 15. mestu z dosežkom 56,47 metra: “To je bila neprecenljiva izkušnja. Na takem tekmovanju lahko opazuješ najboljše na svetu, dobiš primerjavo, opazuješ njihovo tehniko. Letos me čaka evropsko prvenstvo U23, tiha želja pa je tudi člansko svetovno prvenstvo v Dohi. Norma znaša 65 metrov, kar mislim, da je dosegljivo.”
To bi seveda pomenilo tudi nov državni članski rekord, ki ga ima Čeh v mislih, a sam se tudi s tem ne želi zadovoljiti. Mednarodna atletska zveza je pred dnevi že objavila norme za olimpijske igre v Tokiu leta 2020, norma pa je še ostrejša, saj znaša 66 metrov. “Norme so res zaostrili, a če bi mi uspelo za Doho, potem bi se dalo uvrstiti tudi na olimpijske igre. Te so želja vsakega športnika in tudi sam že od iger v Riu razmišljam, kako lepo bi bilo, če bi lahko nastopil v Tokiu,” pove študent 1. letnika agronomije na Fakulteti za kmetijsko in biosistemske vede, ki za zdaj študij in treninge brez težav usklajuje, občasno pa še vedno pomaga na domači kmetiji.
Njegov oče se s kmetijstvom namreč ukvarja kot profesionalno dejavnostjo, dela pa na kmetiji redko zmanjka: “Še vedno z veseljem pomagam in mi je v užitek pomagati na kmetiji. Čez zimo skoraj ni dela, je pa poleti nekoliko več. A to lahko vzamem tudi kot trening za moč. Treniram vsak dan od ponedeljka do petka, ob sobotah pa običajno pomagam doma. Le na pripravah treniramo dvakrat dnevno.”
Po uvodni tekmi na Slovaškem, kjer je bil nad zmago presenečen, ga zdaj čaka obdobje treningov pred poletno sezono. Konec aprila bo dva tedna preživel na pripravah v Medulinu, s tekmovanji pa bo začel maja. Verjamemo, da mu lahko uspe doseči zastavljene cilje in upamo, da bomo zanj navijali tako na evropskem prvenstvu U23 kot na svetovnem prvenstvu v Dohi.