Skok v Marušino kuhinjo (6)
Ljubljana, 6. september
Avtor: Peter Kastelic
Maruše Černjul nas še naprej razvaja s svojimi kulinaričnimi recepti, ki jih enkrat mesečno delimo z našimi bralci. Tokrat je na vrsti bučkino pecivo z banano.
Pa dober tek!
Bučkino pecivo z banano:
Sestavine:
- 300g moke
- 100g sladkorja
- 1 žlička pecilnega praška
- 1 žlička sode bikarbone
- ½ žličke soli
- 3 zelo zrele banane
- 50g jogurta
- 2 jajci
- 60ml olja
- 2 manjši bučki ali 1 velika buča (300g naribane in ožete bučke)
Postopek:
- Pečico segrejemo na 175 stopinj.
- V večji posodi zmešamo moko, sladkor, pecilni prašek, sodo bikarbono in sol. V manjši posodi zmučkamo banane in jim primešamo jogurt, jajci in olje.
- Oprane in neolupljene bučke naribamo in jih ožamemo kolikor se da.
- Mokre sestavine primešamo suhim, na koncu pa masi primešamo še bučke.
- Maso vlijemo v pekač za kruh, katerega smo predhodno obložili s peki papirjem.
- Pecivo pečemo 1 uro. Postrežemo ga lahko kot sladico, zaradi visoke hranilni vrednosti pa si ga lahko privoščimo tudi za zajtrk.
Število porcij: 8
Kcal na porcijo: 270 kcal
Maruša Černjul je najuspešnejša slovenska skakalka v višino zadnjega desetletja. Udeležila se je večine velikih tekmovanj v zadnjem obdobju, tudi olimpijskih iger v Riu de Janeiru. Največji uspeh je dosegla pred petimi leti, ko je bila deveta na evropskem prvenstvu na prostem v Amsterdamu. Simpatična Celjanka ima poleg atletike še eno veliko strast. Odlično se znajde v kuhinji, še posebej rada pa pripravlja slaščice.
Da uživa v pripravi hrane ni naključje, saj je po izobrazbi nutricionistka. Z zdravo prehrano se je ukvarjala tako na dodiplomskem kot podiplomskem študiju v ZDA, pa tudi pri delu po študiju. Predvsem se je posvetila izobraževanju na področju zdravega prehranjevanja in gibanja, ki ga je združila s psihološkim vidikom, saj je preučevala tudi prehranske motnje športnikov.
Maruša svetuje …
“Ljudje radi komplicirajo. Ko se odločijo, da bodo bolj zdravo jedli, bi naenkrat vse spremenili, kar je narobe. To je glavna napaka. Male in dolgotrajne spremembe so ključ do uspeha. Ni zaželeno, da se preveč omejujemo. Prevelika količina nezdrave hrane je odločilna za slabe prehranske navade. Sama kot nutricionistka priporočam čim več mavrične zelenjave in sadja, s čimer zagotovimo vnos tistih mikrohranil, ki jih telo potrebuje, polnozrnate ogljikove hidrate, manj mastne beljakovine in zdrave maščobe. Vse v nekih normalnih količinah. Za dušo pa si je treba privoščiti tudi kaj sladkega, s čimer ni nič narobe.”