Skok v Marušino kuhinjo (7)
Ljubljana, 6. oktober
Avtor: Peter Kastelic
Maruša Černjul nas še naprej razvaja s svojimi kulinaričnimi recepti, ki jih enkrat mesečno delimo z našimi bralci. Tokrat je na vrsti, letnemu času primerno, nadevana jesenska buča.
Pa dober tek!
Nadevana jesenska buča:
Sestavine:
- 2 jesenski buči (želodovi oz acorn, maslenki ali hokaido)
- 500 g mletega piščančjega (ali puranjega) mesa
-
100 g suhega divjega riža
- Pol čebule
- 1 manjše jabolko
- Pest suhih brusnic
- 50 g sira
- Šop peteršilja
- Žlička suhega timijana
- Žlica olja
- Sol in poper
- Granatno jabolko (po želji)
Postopek:
- Priprava buč
Pečico segrejemo na 175 °C. Buče opremo, jih razpolovimo ter izdolbemo semena in nitke. Obrežemo del dna, da bodo polovičke lepo stale, nato pa jih namažemo z žličko olja, posolimo in popopramo ter jih na pekač položimo z odrezano stranjo navzdol. Pečemo jih 30-40 min, med tem pa pripravimo nadev.
- Priprava riža
Za dodano hranilno vrednost izberemo divji ali rjavi riž, uporabimo pa lahko tudi kvinojo ali piro. Izbrano žito pripravimo glede na navodila, priložena na embalaži. Za dodaten okus lahko riž skuhamo v jušni osnovi. Oprane in neolupljene bučke naribamo in jih ožamemo kolikor se da. - Priprava nadeva
V večji ponvi na srednjem ognju segrejemo žlico olja. Narezano čebulo stekleno popražimo, nato dodamo mleto meso in z občasnim mešanjem pražimo približno 10 min, da meso razdrobi in spremeni barvo. Dodamo na majhne koščke narezano jabolko, brusnice, peteršilj, začimbe, sol in poper, ter dušimo še 10 min. Nadev odstavimo ter primešamo kuhan riž in polovico naribanega sira. - Pečene polovice buč obrnemo ter jih tesno nadevamo. Po vrhu posujemo ostalo polovico sira in jih na 200 °C pečemo še 10 min, dokler se sir ne stopi in zlato obarva.
- Gotovo jed lahko za lepši videz in edinstven okus potresemo s svežim peteršiljem in semeni granatnega jabolka. Dober tek!
Število porcij: 4
Kcal na porcijo: 520kcal
Maruša Černjul je najuspešnejša slovenska skakalka v višino zadnjega desetletja. Udeležila se je večine velikih tekmovanj v zadnjem obdobju, tudi olimpijskih iger v Riu de Janeiru. Največji uspeh je dosegla pred petimi leti, ko je bila deveta na evropskem prvenstvu na prostem v Amsterdamu. Simpatična Celjanka ima poleg atletike še eno veliko strast. Odlično se znajde v kuhinji, še posebej rada pa pripravlja slaščice.
Da uživa v pripravi hrane ni naključje, saj je po izobrazbi nutricionistka. Z zdravo prehrano se je ukvarjala tako na dodiplomskem kot podiplomskem študiju v ZDA, pa tudi pri delu po študiju. Predvsem se je posvetila izobraževanju na področju zdravega prehranjevanja in gibanja, ki ga je združila s psihološkim vidikom, saj je preučevala tudi prehranske motnje športnikov.
Maruša svetuje …
“Ljudje radi komplicirajo. Ko se odločijo, da bodo bolj zdravo jedli, bi naenkrat vse spremenili, kar je narobe. To je glavna napaka. Male in dolgotrajne spremembe so ključ do uspeha. Ni zaželeno, da se preveč omejujemo. Prevelika količina nezdrave hrane je odločilna za slabe prehranske navade. Sama kot nutricionistka priporočam čim več mavrične zelenjave in sadja, s čimer zagotovimo vnos tistih mikrohranil, ki jih telo potrebuje, polnozrnate ogljikove hidrate, manj mastne beljakovine in zdrave maščobe. Vse v nekih normalnih količinah. Za dušo pa si je treba privoščiti tudi kaj sladkega, s čimer ni nič narobe.”