Pariz, 4. avgust
Avtor: STA, AZS
Trije slovenski rekorderji Kristjan Čeh v metu diska, Tina Šutej v skoku s palico in Matic Ian Guček na 400 m ovire bodo na olimpijskih igrah v Parizu v ponedeljek začeli kvalifikacije na nacionalnem olimpijskem stadionu. Šutej bo nastope začela ob 10.40, ob 10.05 bo v prvi skupini tekel Guček, ob 11.35 pa bo disk metal Čeh.
“Na OI, te bodo tudi zaradi gledalcev za razliko od Tokia zame povsem drugačne, bo tudi konkurenca zelo pripravljena. Mislim, da bomo videli kar nekaj metov prek 70 m. Ta daljava ne bo po mojem mnenju potrebna za bron, za zlato pa zagotovo. Ampak najprej bodo pomembne kvalifikacije, teh ne smeš jemati zlahka, saj se hitro lahko primerita dva neveljavna meta in imaš potem le še enega. Moj cilj je, da že v prvem metu opravim svoje,” je povedal Čeh.
Avtomatična kvalifikacijska norma za finale v metu diska je 66 metrov, Čeh bo nastopil v drugi skupini in je drugi tudi na svetovni lestvici. Pred jim je le Mykolas Alekna iz Litve, ki je letos izboljšal enega najstarejših svetovnih rekordov med atleti, a je za 24-letnim Čehom zaostal pred dobrim mesecem in pol na evropskem prvenstvu v Rimu. Tam je Čeh zmagal, branilec naslova Alekna pa je bil bronast.
Naslov olimpijskega zmagovalca bo branil Šved Daniel Stahl, ki je tudi svetovni prvak. V vse boljši formi je pred OI tudi Litovec Andrius Gudžius, nekdanji evropski (leta 2018) in svetovni prvak (2017). Nevaren bo tudi evropski podprvak Lukas Weisshaidinger, Avstrijec je bil pred tem tretji na OI v Tokiu ter tretji tudi na SP v Dohi 2019 in na EP v Berlinu 2018.
O zmagovalnem odru še ne razmišlja
“Na OI si želim tehnično dobro izvedene mete in tako lahko disk leti daleč. Ne razmišljam še o zmagovalnem odru, marsikaj se lahko zgodi, tudi kaj nepričakovanega. Moj cilj ta čas je le dobra forma in čim boljši nastop v kvalifikacijah,” je Čeh dejal pred odhodom na igre. V Pariz je tekmovalec iz Podvincev pri Ptuju iz estonskega Tallinna, kjer trenira in večji del leta živi z zaročenko Anno Mario Orel, odšel 3. avgusta, dva dni pred kvalifikacijami.
“To smo si lahko privoščili, Pariz je blizu. Treningi so bili zagotovo boljši kot tu zaradi prevozov in velike množice športnikov na OI. V zadnjih desetih dnevih sem bival in treniral v drugem estonskem mestu, ne v prestolnici, da sem se povsem osredotočil na zaključne priprave in piljenje tehnike,” je pojasnil Čeh.
Večkrat je letos že dejal, da se njegova tehnika iz tekme v tekmo izboljšuje. “Brez tehnike ne moreš narediti ničesar posebnega. Ugotovili smo nekaj novih stvari, denimo v ritmu, tudi hitrejši sem, eksploziven pa sem že bil. Desno roko sem dal višje z diskom in se je hitrost izboljšala, to je ena izmed stvari, ki so drugačne,” je dodal Čeh.
Na zadnji tekmi pred OI je 21. julija zmagal s 66,57 metra v kraju Johvi v Estoniji. Prav tam je 16. junija lani dosegel slovenski rekord in je z 71,86 metra izenačen na petem mestu v zgodovini discipline. Na OI bo tekmoval drugič, pred tremi leti v Tokiu je brez trenerja zasedel peto mesto. Nato ni zapuščal zmagovalnega odra na velikih tekmah, nizal je zmage na diamantnih ligah in drugih tekmah.
Za zdaj pa razmišlja le o kvalifikacijah in preboju v finale
Štiri medalje je na velikih tekmovanjih po OI v Tokiu osvojila Tina Šutej, ki pa je imela letos obilo težav z zdravjem in s poškodbami. V Mariboru je 21. julija na prvi tekmi po skoraj dveh mesecih s 4,50 m potrdila odhod na OI. Sredi maja je zadnjič nastopila. Tedaj je na diamantni ligi v Marakešu po hudih prebavnih težavah zasedla šesto mesto s 4,45 m. Po prihodu v domovino pa so ugotovili, da je bila še pozitivna na novi koronavirus.
“Letošnje leto mi res ni naklonjeno, edino pravo tekmo sem imela v Dohi na diamantni ligi v začetku maja, potem je prišel Marakeš. Ko sem se pozdravila pa je sledila poškodba. Veliko negativnih stvari je bilo, a smo s pravimi odločitvami vse obrnili v pravo smer. V Parizu sem imela dva skakalna treninga, tako da se tudi občutki za skoke vračajo. Za zdaj pa razmišljam le o kvalifikacijah in preboju v finale,” je dejala Ljubljančanka, ki pa zaradi trenerja Milana Kranjca že leta živi in vadi v Celju.
V prejšnjih dveh letih je osvojila po dve srebrni in bronasti medalji na EP in dvoranskem SP ter četrti mesti na SP na prostem predlani in lani. Tretjič bo nastopila na OI, peta je bila v Tokiu 2020, enajsta v Rio de Janeiru 2016 in 19. v Londonu 2012.
Guček komaj čaka na olimpijski krst
“Trenutno se dobro počutim in sem pripravljen na tekmo. Julija sicer nisem delal po načrtu zaradi vnetja tetive. Kljub temu sem pripravljen za dober izid. Komaj že čakam, da pred polnim stadionom nastopim na največjem tekmovanju v atletiki,” je dejal debitant na OI Guček.
V kolumbijskem Caliju je pred dvema letoma postal mladinski svetovni podprvak, lani je bil četrti na evropskih igrah v Chorzowu in na EP za mlajše člane ter 27. na SP v Budimpešti. Junija je bil sedmi na EP v Rimu, kjer je v polfinalu izboljšal slovenski rekord (48,34).
V polfinale OI se bodo uvrstili prvi trije iz skupin in še trije najhitrejši po času. Vsi drugi uvrščeni bodo imeli novo priložnost v repasažu, novosti v kraljici športov.