Svetovno prvenstvo (3. dan)
Budimpešta, 21. avgust
Avtor: STA, AZS
Kristjan Čeh je na 19. svetovnem prvenstvu v Budimpešti v finalu meta diska s 70,02 metra, daljavo je dosegel v zadnji seriji, osvojil srebrno medaljo. Naslov prvaka, ki ga je osvojil lani v Eugenu v ZDA, mu je v zadnjem metu tekme odvzel Šved Daniel Stahl z 71,46 m in rekordom prvenstev.
Čeh je bil pred finalno serijo drugi, potem je v predzadnjem metu tekmovanja prevzel vodstvo, a le za kratko. Takoj za njim je Stahl, olimpijski zmagovalec iz Tokia, ponovno in dokončno prišel na čelo. Čeh je bil drugi, tretji pa Litovec Mykolas Alekna, lanski evropski prvak in svetovni podprvak in lanski mladinski svetovni prvak je vrgel 68,85 m.
Čeh zadovoljen, Šved ga je v zadnji seriji presenetil
“Po tako dramatičnem finalu sem zadovoljen s srebrom,” je dejal Čeh. “To je moje tretje SP, imam drugo medaljo in sem na koncu tudi s srebrom zadovoljen. Vedel sem, da sem sposoben preseči 70 m, da sem dobro pripravljen. Prejšnje mete sem zgrešil, četudi je bilo 68, 69 m, bi lahko že prej disk letel dlje. Ko sem vrgel prek 70 m, sem si rekel, da je bil to dober met in da bom mogoče lahko zmagal. Vedel pa sem tudi, da je Stahl izjemen tekmovalec, da ima rad polne tribune in mu navijači dajo še dodatno energijo. Nisem pa si mislil, da bo njegov zadnji met letel tako daleč,” je finale strnil Čeh.
Na SP je prvič nastopil v Dohi leta 2019 in osvojil 31. mesto, lani je bil zlat na v Eugenu v ZDA, letos bo madžarsko prestopnico po svojem tretjem SP zapustil s srebrom. Na Oi je nastopil le enkrat in bil peti leta 2021 v Tokiu, prihodnje leto bodo Oi v Parizu, naslov v metu diska bo branil Stahl.
“Upam, da mu bom naslednje leto v francoski prestolnici odvzel olimpijsko zlato. Pripravil se bom maksimalno, kot sem se tudi za SP letos. To bo glavni cilj prihodnje sezone in zagotovo bo tudi na OI izjemna tekma,” se je v Budimpešti v pogovoru s slovenskimi novinarji Čeh ozrl na največjo tekmo leta 2024.
Potem se je znova vrnil na finale 19. SP: “Potrudil sem se, kolikor sem se lahko. Prvič v zgodovini sta na SP dva v metu diska presegla 70 m. Dal sem vse od sebe in moram biti zadovoljen z drugim mestom. Bilo je napeto v finalu. Do zadnjega. Res nora tekma. In ni vsak dan mogoče osvojiti medaljo na SP.”
Svetovno prvenstvo (2. dan)Svetovno prvenstvo (1. dan)
Čeh je finale na stadionu atletskega madžarskega nacionalnega centra začel kot tretji po vrsti, namerili so mu 68,31 metra in je po prvi seriji prepričljivo vodil. Drugi je bil Avstralec Matthew Denny s 66,39 m, tretji Litovec Andrius Gudžius s 65,95 m. Slednji je drugič vrgel 66,16 m, nato je bil takoj za Litovcem Čeh drugič v krogu za izmet, disk je pristal na 69,27 m. Litovec Alekna je nato prišel na drugo mesto s 67,08 m, Stahl na tretje s 66,58 m.
Dva metra in šest centimetrov visoki Ptujčan je v tretji seriji disk znova zalučal blizu črte za 70 m, a je prestopil. Jamajčan Fedrick Dacres pa je s 66,72 prišel na tretje mesto. V četrti seriji je Čeha, ki je vrgel 67,89 m, za deset centimetrov prehitel Stahl (69,37 m) in prevzel vodstvo, vodilnima se je na tretjem mestu še bolj približal Alekna (68,85 m).
Tudi zadnji, čeprav najdaljši met, ni bil idealen
“Tedaj sem upal, da bom vrgel dlje, vedel sem, da imam še rezerve. Zavedal sem se, da z 69 metri ne bom zmagal, Stahl me je prehitel le za 10 cm. Vedel sem, da lahko pridem na prvo mesto in res sem presegel mejo 70 m, kar pa ni bilo dovolj za naslov prvaka. Tudi na koncu diska nisem zadel, a sem v šesti seriji dosegel največjo daljavo,” je pojasnil Čeh.
V peti seriji ni bilo sprememb na prvih treh mestih. Alekna je v šesti, zadnji seriji vrgel 68,07 m in to je pomenilo, da ima najmanj srebro v rokah Čeh. Šestič je vrgel 70,02 m in požel velik aplavz občinstva med katerim je bilo veliko slovenskih zastav. A nato je Šved vrnil in 71,46 m osvojil svoje drugo zlato na SP.
Na tribuni ga je spremljala družina
“Imel sem spodbudo tudi na tribunah. Tu so bili domači, moja družina je prišla. Ni pogosto, da so na velikih tekmovanjih, a je to prvenstvo tako blizu, da so prišli danes. Nismo se še videli, bomo se kmalu in proslavili to srebrno odličje,” je povedal slovenski rekorder.
Naslednjo tekmo bo imel 30. avgusta v Tallinnu v Estoniji, tam bo znova tudi Stahl. Potem bo tekmoval 4. septembra v Bellinzoni, 10. septembra v Zagrebu, 16. in 17. septembra pa bo finale diamantne lige v Oregonu.
“Vesel sem, da bom znova tekmoval na stadionu, kjer sem lani postal svetovni prvak. Tam so dobri pogoji za met diska in se nadejam uspešne tekme,” je povedal Čeh, ki bo v Eugenu branil zmago na lanskem finalu diamantne lige.
V ZDA je bil lani na SP Stahl “šele” četrti, za Čehom je bil drugi Alekna. Slednji pa je mesec dni po lanskem SP na evropskem prvenstvu v Nemčiji zmagal, drugi je bil Čeh.
Čeh je 16. junija letos v estonskem mestu Johvi z 71,86 metra postavil slovenski rekord ter izid sezone na svetu in je sedaj izenačen na četrtem mestu v zgodovini discipline.
Pred njim so v zgodovini le še s 74,08 metra Nemec Jürgen Schult, ki je svetovni rekord postavil 6. junija leta 1986 v domačem Neubrandenburgu, Litovec Virgilijus Alekna, oče današnjega dobitnika brona je 73,88 m vrgel leta 2000, in Estonec Gerd Kanter, 73,38 m leta 2006. Slednji je zdaj trener Čeha. Najboljši slovenski športnik lanskega leta je izenačen na četrtem mestu v Rusom Jurijem Dumčevim, ta je 71,86 m dosegel leta 1983, in Stahlom.
“Svetovni rekord je možen, a morajo biti za to dobri pogoji in dobro počutje ter popolna tekma. S Stahlom drug drugega potiskava naprej. Tu je tudi mladi Alekna, tri leta je mlajši od mene in je tudi napravil veliko v zadnjem obdobju,” je končal Čeh, ovit s slovenski trobojnico ter s srebrom okrog vratu, kar je šele sedmo slovensko odličje na svetovnih prvenstvih.
Šutej prekočila prvo oviro
Tina Šutej je v kvalifikacijah v skoku s palico preskočila 4,65 metra in se uvrstila v finale, ki bo v sredo ob 19.30. Štiriintridesetletna Šutej je izpustila začetno višino na 4,20 m, nato je 4,35 in 4,50 m zlahka preskočila. Nato je bila prvič prek letvice tudi na 4,60 metra.
Ko je bila letvica pet centimetrov višje, jo je prvič podrla, tudi drugič ji ni uspelo. Šele po njenem tretjem skoku je letvica ostala na stojalu in tedaj je bilo dokončno potrjeno, da si je priborila finale.
Članica celjskega Kladivarja je pred SP napovedala nov boj za odličja, ki jih na velikih tekmovanjih osvaja v zadnjih treh sezonah. Zadnjega je marca letos, ko bila druga na dvoranskem EP v Istanbulu, lani je bila na SP v Eugenu četrta in tretja na EP na prostem in na dvoranskem SP v Beogradu. S srebrom na dvoranskem EP je leta 2021 v poljskem Torunu osvojila svoje prvo veliko člansko medaljo.
Šutej je na diamantni ligi v Dohi 5. maja s 4,76 m izenačila svoj slovenski rekord na prostem; 4,76 metra je skočila 11. septembra 2021 v Ljubljani. Absolutni državni rekord je s 4,82 m postavila 2. februarja letos v dvorani v Ostravi.
Zupin ni bila dovolj hitra za napredovanje
Agata Zupin je izpadla v prvem krogu teka na 400 m ovire. S časom 57,62 sekunde je zasedla 36. mesto med 41 uvrščenimi tekmovalkami. Prepričljivo najboljša med vsemi je bila Nizozemka Femke Bol (53,39), evropska rekorderka, lani srebrna na SP ter trikrat zlata na EP.
Petindvajsetletna Zupin je tekla v zadnji, peti kvalifikacijski skupini, v tej je imela zadnji izid. V polfinale so se uvrstile prve štiri iz vsake skupine ter še štiri preostale najhitrejše po času. Od tega cilja je bila precej oddaljena.
“Imam velike težave v prehodu čez ovire in sem zaostala za svojimi pričakovanji. Želela sem si boljšega izida, vendar pa mi tek v zadnjih letih na velikih tekmah ne uspe tako, kot si želim. Po poškodbi se nikakor ne morem vrniti tja, kjer sem že bila,” je dejala Zupin. Ta je napovedala, da bo skušala težave rešiti s psihologom.
Slovenski rekord, 55,96, je postavila 22. julija 2017 v italijanskem Grossetu, kjer je osvojila srebro na mladinskem evropskem prvenstvu. Lani je bila 32. na SP v ZDA ter 20. na EP v Nemčiji. Pred šestimi leti v Londonu je bila na SP že v polfinalu.
Američanka po času v finale, tam pa Jamajčankam odnesla zlato
Triindvajsetletna Američanka Sha’Carri Richardson je v finalu tretjega dnena 100 metrov tekla osebni rekord in s 10,65 sekunde presenetljivo osvojila zlato, ki so ga pričakovali v reprezentanci Jamajke. Tekla je na deveti progi, potem ko se je v finale prebila šele po času.
Devetindvajsetletna Shericka Jackson in 36-letna legendarna Shelly-Ann Fraser-Pryce sta bili dolgo na čelu, v zadnjih dobrih desetih metrih pa je Richardson s silovitim pospeševanjem Jamajčanki prehitela. Jackson je bila srebrna z 10,72 Fraser-Pryce pa z 10,77 bronasta.
Richardson je dolgo čakala na objavo rezultatov, kot da ne more verjeti dejstvu, da je zmagala, preden se je začela veseliti svoje prve medalje na velikih tekmovanjih. Jackson, ki bo na 200 m branila naslov, je drugič v nizu na SP osvojila srebro.
V Eugenu je bila lani na SP zlata Fraser-Pryce in ji v madžarski prestolnici ni uspelo osvojiti šestega zlata na 100 m, naslove je osvojila še v Berlinu 2009, Moskvi 2013, Pekingu 2015 in Dohi 2019. To je njeno petnajsto odličje na SP. Ima še štiri zlate v štafetah, eno na 200 m, tri štafetne srebrne medalje in še drugo mesto na pol stadionskega kroga.
Poleg teka na 100 m in dramatičnega finala v metu diska sta bili še dve končni odločitvi. Petindvajsetletni Grant Holloway iz ZDA je upravičil vlogo favorita na na 110 m ovire in tretjič v nizu postal svetovni prvak.
S časom 12,96 sekunde je ugnal aktualnega olimpijskega zmagovalca, Jamajčana Hansleja Parchmenta (13,07), ki je po drugem mestu pred osmimi leti drugič na SP osvojil srebro. Bron si je tokrat pritekel Američan Daniel Roberts (13,09).
Hugues Fabrie Zango iz Burkine Faso pa je bil zlat v troskoku. Tridesetletnik je po bronu na SP v Dohi 2019 in srebru lani v Eugenu prišel na najvišjo stopničko zmagovalnega odra. V peti seriji so mu namerili 17,64 m in je prehitel dva Kubanca. Srebrn je bil Lazaro Martinez (17,41 m), bronast Cristian Napoles (17,40 m).
Rezultati, končne odločitve:
Moški:
110 m ovire (+0,0 m/s):
1. Grant Holloway (ZDA) 12,96
2. Hansle Parchment (Jam) 13,07
3. Daniel Roberts (ZDA) 13,09
Troskok:
1. Hugues Fabrice Zango (BFa) 17,64 m
2. Lazaro Martinez (Kub) 17,41
3. Cristian Napoles (Kub) 17,40
Disk:
1. Daniel Stahl (Šve) 71,46 m – rekord svetovnih prvenstev
2. Kristjan Čeh (Slo) 70,02
3. Mykolas Alekna (Lit) 68,85
Ženske:
100 m (-0,2 m/s):
1. Sha’Carri Richardson (ZDA) 10,65 – – rekord svetovnih prvenstev
2. Shericka Jackson (Jam) 10,72
3. Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jam) 10,77