
Tina Šutej (Foto: Maja Mihalinec Zidar)
Svetovno prvenstvo v dvorani (2. dan)
Nanjing, 22. marec 2025
Avtor: STA, AZS
Tina Šutej je na dvoranskem svetovnem prvenstvu v atletiki, ki poteka v nekdanji kitajski prestolnici Nanking, osvojila srebrno medaljo v skoku s palico, preskočila je 4,70 metra. Po srebrnem odličju v prvi polovici meseca na dvoranskem evropskem prvenstvu v Apeldoornu je tako osvojila še svojo drugo ta mesec in skupno šesto na velikih tekmovanjih.

Najboljše tri skakalke ob palici na svetu. (Foto: Sona Maleterova za World Athletics)
Francozinja Marie-Julie Bonnin je po bronu na nedavnem dvoranskem EP tokrat osvojila zlato, ko je s 4,75 m izenačila državni rekord. Tretja je bila s 4,70 m Švicarka Angelica Moser, ki je ta mesec v Apeldoornu drugič osvojila naslov dvoranske evropske prvakinje, lani v Rimu pa je postala tudi evropska prvakinja na prostem.
Neja Filipič je v finalu troskoka zasedla šesto mesto s 13,92 metra. Farmacevtka iz Žirov je dosegla svoj najboljši izid na dvoranskih SP, 10. je bila v Beogradu 2022 in 11. lani v Glasgowu. Peta je bila na dvoranskem EP v Istanbulu leta 2023, sedma lani na EP na prostem v Rimu in osma na nedavnem dvoranskem EP v Apeldoornu.
Trije slovenski sprinterji so končali nastope po uvodnih tekih. Filip Jakob Demšar je bil s časom 7,89 sekunde v prvem krogu teka na 60 metrov z ovirami 25. in je le za dve stotinki zgrešil uvrstitev v polfinale. V prvem krogu na tej razdalji brez ovir sta tekli tudi Maja Mihalinec Zidar, ki je bila s 7,40 na 32. mestu, in debitantka na velikih članskih tekmah Lucija Potnik. Slednja je s 7,43 zasedla 35. mesto.
Osma slovenska medalja na dvoranskih SP
Slovenija je doslej osvojila osem odličij na dvoranskih SP, po štiri srebrne in bronaste medalje, še nobene zlate. Vse so si priborile atletinje, dve pa je osvojila le Šutej, ki je bila bronasta v Beogradu pred tremi leti. Tudi na prejšnjem prvenstvu lani v Glasgowu je bila Slovenija uspešna, tretja je bila ta čas poškodovana Lia Apostolovski v skoku v višino.
Druga mesta so osvojile Britta Bilač v skoku v višino leta 1995 v Barceloni, Jolanda Čeplak v teku na 800 m leta 2004 v Budimpešti in Marija Šestak v troskoku leta 2008 v Valencii. Tretji sta bili še Brigita Bukovec na 60 m ovire leta 1995 v Barceloni in jamajška zvezdnica Merlene Ottey v dresu Slovenije na 60 m leta 2003 v Birminghamu.

Najboljše skakalke v višino na dvoranskem SP v Beogradu leta 2022. (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Šestintridesetletna Šutej je po treh zaporednih srebrnih medaljah na dvoranskih EP, srebru v Beogradu in bronu na lanskem EP na prostem v Rimu prišla še do šestega članskega odličja na velikih prvenstvih.
Razburljiv finale s presenetljivim razpletom
Članica celjskega Kladivarja in varovanka trenerja Milana Kranjca je novo pot na zmagovalni oder začela kot 11., predzadnja po vrsti. Na 4,45 m je bila tako kot še osmerica uspešna prvič. Dvakrat pa je letvico podrla Moser. Švicarka je bila uspešna nato tretjič in že prvič na naslednji višini, 4,60 m. To je uspelo le še Gabrieli Leon iz ZDA, Caudery in Čehinji Amalie Švabikovi, ki je skakala zadnja.
Moser je bila četrta zaradi prejšnjih popravljanj. Šutej je letvico prvič podrla, po uspešnem drugem skoku je bila peta. Za njo sta bili Italijanki Elisa Molinarolo in Roberta Bruni, ter Bonnin, ki so bile na tej višini uspešni tretjič. Vse ostale so dotlej že končale tekmovanje.

Tina Šutej (Foto: Sona Maleterova za World Athletics)
Šutej je z naslednjo višino, 4,70 m, opravila s prvim skokom in prevzela vodstvo. Tedaj je bila medalja že na dosegu roke. Moser in Bonin sta bili tudi prvič uspešni in sta bili skupaj na drugem mestu, saj so vse ostale letvico prvič podrle.
Caudery je po več kot pol urnem čakanju med njenim prvim neuspešnim skokom in drugim vendarle preskočila letvico in se je na četrtem mestu pridružila trojici, ki je ostala v boju za medalje.
Na 4,75 m, toliko je za izid sezone in drugo mesto skočila Šutej na EP v Apeldoornu, je bila po neuspešni prvi seriji v drugem skoku uspešna le Bonnin. To je bil trudi edini uspešni skok na tej višini. Na 4,80 m je bila Francozinja trikrat neuspešna za zaključek finala, ki je trajal kar dve uri in 50 minut.
“Vesela sem bila, ko sem preskočila 4,70 m, nisem pa razmišlja tedaj o medalji, ker je običajno na SP potrebno skočiti več. Ampak tokrat ni bilo tako, verjetno tudi zato, ker je bila tekma dopoldne po lokalnem času,” je menila slovenska rekorderka.
Caudery je na četrtem mestu kot branilka naslova ostala brez odličja, čeprav je bila pred prvenstvom v vlogi prve favoritinje. Pred Šutej je zmagala v letošnji dvoranski zlati seriji in ima drugi izid sezone na svetu (4,85 m) ter najboljšega med udeleženkami finala na SP. Svetovna prvakinja in bronasta na EP ni tekmovala v Apeldoornu zaradi lažje poškodbe stegenske mišice.
Z drugačno tehniko zaleta do šestega mesta
Zlato je v troskoku osvojila Kubanka Leyanis Perez Hernandez, dosegla je najboljši izid sezone na svetu s 14,93 m v njenem edinem veljavnem poskusu v prvi seriji. Lani je bila srebrna na dvoranskem SP v Glasgowu in bronasta leto dni prej prav tako na dvoranskem SP v Beogradu.
Srebro je osvojila njena rojakinja Liadagmis Povea s 14,57 m. Lani je bila srebrna na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu in bronasta leto dni prej prav tako na dvoranskem SP v Beogradu.

Neja Filipič (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Bron je pripadel Španki Ani Pleteteiro-Compaore (14,29 m). Slednja je v Apeldoornu v začetku meseca ubranila evropski dvoranski naslov, lani je v Rimu osvojila celinski naslov na prostem.
Filipič je daljavo dneva dosegla v prvem poskusu, sledili so trije neveljavni skoki, na koncu pa še dva ponesrečena, ki so ju sodniki izmerili pri 13,38 m in 12,00 m.
“Vse sem naredila v prvem skoku, kar je bilo dovolj za šesto mesto. Tokrat smo imeli malo drugačen sistem tekmovanja, kot sicer. Prva deseterica je imela na voljo četrti skok, prva osmerica petega, najboljših šest pa še šestega. Moj cilj je bil, da imam vseh šest skokov na tekmi. Šlo mi je bolje, kot na nedavnem EP. S trenerjem sva skušala izvesti nekoliko drugačno tehniko zaleta in sem kar lovila odrivno desko. V zadnjem skoku sem najbolje prišla nanjo, a me je med skokom vrglo iz ravnotežja in zadnja serija je bila zato ponesrečena,” je pojasnila Filipič.
Demšar za las ob polfinale
Demšar je le za dve stotinki zgrešil uvrstitev v polfinale. Ob tem ga je Francoz Pascal Martinot Lagarde, med drugim trikratni svetovni dvoranski podprvak, udaril z roko, a pritožbi niso ugodili.

Filip Jakob Demšar (Foto: Peter Kastelic / AZS)
“Na osmi progi me je Martinot Lagarde udaril z levo roko, kar mi je pobralo vso hitrost. Ker izidi niso bili dobri, bi se sicer zlahka uvrstil v polfinale. Pritožili smo se z video analizo, da bi mogoče lahko še enkrat tekel. Dejali so mi, da to ne bo mogoče in da je bila zahteva prepozno oddana. Glavni iz pritožbene komisije je dodal, da ne želijo pokvariti podobe prvenstva, da bi tekel sam pred praznimi tribunami. Sem pa prvi v čakalni vrsti in če kdo odpove, bi lahko tekel v današnjem polfinalu. Presenečen sem, kako so vse skupaj napravili na mednarodni zvezi, da jim ne gre za pravilno izvedbo tekme. Razočaran sem, ker jim je pomembnejša zunanja podoba, da bi vse navidez potekalo brez napak,” je bil razočaran Demšar.
Dolga pot in časovna razlika pustili posledice
“V teku nisem naredila nobene večje napake. Startala sem dobro, v prvi polovici tudi držala korak z vodilnimi, na koncu pa je žal prevladala utrujenost. Nisem imela prave sproščenosti v koraku, da bi razvila največjo možno hitrost. Na prvenstvo sem prišla po dvoranskem EP v dobri formi, zato sem razočarana. Posledice sta pustili 24-urna pot maj kot tri dni pred tekmo in velika časovna razlika. Prepričana sem, da bi bolje nastopila, če bi na prvenstvo prišli prej,” je povedala 34-letna Mihalinec Zidar.

Maja Mihalinec Zidar (Foto: Peter Kastelic / AZS)
Udeleženka številnih velikih tekmovanj je dolga leta najboljša Slovenka na najkrajših razdaljah. V povsem drugačnem položaju je bila druga slovenska sprinterka, ki je prvič med članicami tekla na tako velikem tekmovanju.

Lucija Potnik med debitantskem nastopu na velikih članskih tekmovanjih. (Foto: Dan Vernon za World Athletics)
“Tekme sem se veselila že včeraj, ko sem videla startno listo in kako dobre tekmovalke bodo z mano v skupini. Potem pa se je živčnost samo še stopnjevala. To je bila zame res izjemna izkušnja, z nobeno tekmo, na kateri sem doslej nastopala, se ne more primerjati. Želela sem si nekaj več, kot mi je uspelo. Na začetku sem bila še poleg tekmic, potem pa se mi je tehnika teka porušila in na koncu je bil tudi čas temu primeren. A si 35. mesta na tako velikem tekmovanju pred sezono sploh nisem mogla predstavljati, zato sem izjemno zadovoljna,” je povedala Potnik, tekmovalka kluba iz Radelj ob Dravi.
Duplantis za tretji naslov na dvoranskih SP stotič prek šestih metrov
Švedski zvezdnik Armand Duplantis je tretjič v nizu osvojil naslov svetovnega dvoranskega prvaka v atletiki, potem ko v finalu skoka s palico preskočil 6,15 m in stotič presegel šestmetrsko znamko. V zelo dobrem obračunu je ugnal Grka Emanuila Karalisa. Ta je končal s 6,05 m, tretji je bil Američan Sam Kendricks s 5,90 m.

Najboljši v skoku s palico. (Foto: Dan Vernon za World Athletics)
Tretji zaporedni dvoranski naslov je na 60 m ovire kot prvi doslej nanizal Grant Holloway iz ZDA, s 7,42 mu je to uspelo dokaj prepričljivo. Sedemindvajsetletnik je v dvorani v teku na ovirah neporažen kar neverjetnih 11 sezon, od marca 2014, ko mu je bilo le 16 let. S kvalifikacijami vred je dobil kar 94 tekov zapored.
Norvežan Jakob Ingebrigtsen je v teku na 3000 m s sedmimi minutami in 46,09 sekunde slavil zmago v razburljivem finišu in ohranil možnost, da v nedeljo z zmago na 1500 m osvoji dvojno krono, kot jo je že tudi v začetku meseca na evropskem prvenstvu v Apeldoornu.
Med atletinjami je na 3000 m slavila Etiopijka Freweyni Hailu (8:37,21), na 400 m sta si zlati medalji pritekla Britanka Amber Anning (50,60) in Christopher Bailey (45,08) za popolno slavje trojice ZDA med atleti.
Na 60 m pa je za konec sporeda Švicarka Mujinga Kambundji prva prečkala ciljno črto (7,04), druga je bila Italijanka Zaynab Dosso (7,06), omenjeni sta tako zamenjala mesti, doseženi na EP v Apeldoornu. Tako kot na Nizozemskem je bila tudi na Kitajskem tretja Patrizia van der Weken iz Luksemburga (7,07).
Rezultati, končne odločitve (2. dan):
Moški:
400 m:
1. Christopher Bailey (ZDA) 45,08
2. Brian Faust (ZDA) 45,47
3. Jacory Patterson (ZDA) 45,54
3000 m:
1. Jakob Ingebrigtsen (Nor) 7:46,09
2. Berihu Aregawi (Eti) 7:46,25
3. Ky Robinson (Avs) 7:47,09
60 m ovire:
1. Grant Holloway (ZDA) 7,42
2. Wilhem Belocian (Fra) 7,54
3. Junxi Liu (Kit) 7,55
…
25. Filip Jakob Demšar (Slo) 7,89
Palica:
1. Armand Duplantis (Šve) 6,15
2. Emanuil Karalis (Grč) 6,05
3. Sam Kendricks (ZDA) 5,90
Ženske:
60 m:
1. Mujinga Kambundji (Švi) 7,04
2. Zaynab Dosso (Ita) 7,06
3. Patrizia Van der Weken (Luk) 7,07
…
32. Maja Mihalinec Zidar (Slo) 7,40
35. Lucija Potnik (Slo) 7,43
400 m:
1. Amber Anning (VBr) 50,60
2. Alexis Holmes (ZDA) 50,63
3. Henriette Jaeger (Nor) 50,92
3000 m:
1. Freweyni Hailu (Eti) 8:37,21
2. Shelby Houlihan (ZDA) 8:38,26
3. Jessica Hull (Avs) 8:38,28
Troskok:
1. Leyanis Perez Hernandez (Kub) 14,93
2. Liadagmis Povea (Kub) 14,57
3. Ana Pleteteiro-Compaore (Špa) 14,29
…
6. Neja Filipič (Slo) 13,92
Palica:
1. Marie-Julie Bonnin (Fra) 4,75
2. Tina Šutej (Slo) 4,70
3. Angelica Moser (Švi) 4,70