Ljubljana, 30. september 2024
Avtor: Peter Kastelic
Na sedežu Atletske zveze Slovenije (AZS) v Ljubljani smo pripravili sprejem za mlade atlete in atletinje, ki so se letos najbolj izkazali na evropskem prvenstvu do 18 let na Slovaškem in svetovnem prvenstvu do 20 let v Peruju, na čelu z mladinskim svetovnim prvakom v metu kopja Tomom Terškom. Povabljeni so bili tudi njihovi trenerji, ki so prav tako zaslužni za dosežene uspehe.
Atletom, atletinjam in trenerjem so čestitali predsednik AZS Primož Feguš, direktor AZS Nejc Jeraša ter predsednik Strokovnega sveta AZS Ladislav Mesarič, vsi pa so s strani AZS prejeli tudi manjšo pozornost.
Teršek je še enkrat podoživel dramatičen finale s SP do 20 let, v katerem je do zlate medalje prišel v zadnjem poskusu. “Priznam, da sem bil pred zadnjim metom malo živčen. Rekel sem si, da ne smem komplicirati, saj sem vedel, da sem sposoben zmagati. In mi je uspelo,” je dejal mladi Kranjčan, da je verjel, da mu bo uspelo pa je dodal tudi njegov oče in trener Robert Teršek: “Svetoval sem mu, naj meče iz krajšega zaleta, a me v prvih štirih poskusil ni ubogal. Šele nato, ko je skrajšal zalet, mu je uspelo. Nikdar nisem dvomil, da ne bi bil sposoben vreči za zmago, a priznam, da sem se malo ustrašil, da mu bo zmanjkalo poskusov.”
V finalu svetovnega prvenstva v Limi je nastopil tudi Andraž Rajher v metu kladiva. “Osmo mesto je zame odličen rezultat. Nisem pričakoval, da lahko pridem tako visoko. Tudi razmere so bile težke in mislim, da mi je uspel soliden met. Vsekakor je bilo to prvenstvo dobra spodbuda za nadaljevanje kariere,” je dejal mladi Ptujčan.
V deseterico se je uvrstila še Karolina Zbičajnik v teku na 400 metrov. “Po kvalifikacijah se dobila težko skupino, a sem v polfinalu tekla najboljši izid sezone, tako da si nimam kaj očitati. Malo je zmanjkalo za finale, a je tudi 10. mesto dobro. Dvakrat mi je že nekoliko zmanjkalo do želenega cilja, tako da upam, da mi naslednjič le uspe,” pa je povedala štajerska sprinterka.
Na sprejem smo povabili vse, ki so se uvrstili med 16 najboljših, med njimi so bili še Lucija Potnik, ki je bila 12. na 100 metrov, Katjuša Jordan Nadižar, ki je bila 14. na 100 metrov z ovirami, Ela Velepec, ki je že na študiju v ZDA, je bila 15. v skoku v višino, 15. je bil tudi Mitja Zubin v teku na 400 metrov z ovirami, 16. na svetovnem prvenstvu pa je bila Pika Bikar Kern v teku na 200 metrov.
Deseterica, ki je blestela na EP do 18 let
Deset atletov in atletinj se je uvrstilo tudi med najboljših 16 na evropskem prvenstvu do 18 let. Za las sta medaljo zgrešila Benjamin Lakošeljac v teku na 800 metrov in Hana Sekne v teku na 100 metrov z ovirami.
“Četrto mesto res ni najbolj zaželeno, a s tem pridejo tudi izkušnje za naprej. V naslednjih letih želim še naprej rušiti osebne rekorde, s tem pa bodo prišli tudi dosežki,” je dejal mladi Izolan. Sekne si je za prihodnost zaželela predvsem zdravja in sezono brez poškodb.
Odlična peta je bila v teku na 3000 metrov Ema Pika Raj: “Zelo sem bila zadovoljna z dosežkom. Nisem pričakovala, da se lahko borim za taka mesta, saj sem si pred sezono zadala le, da se na prvenstvo uvrstim.”
Matic Tršelič Buble je bil osmi v skoku s palico, Živa Križ je osvojila osmo mesto v metu kopja, Taja Pučko je bila 12. v troskoku, Pia Mesec 14. v metu kopja, Amelie Njoki Šulc 15. v teku na 800 metrov, Lenart Rener in Leandro Krkalić pa sta osvojila 16. mesti, prvi v teku na 400 metrov, slednji pa v metu kladiva.
Po uradnem delu je za obetavne atlete naša vrhunska atletinja Maja Mihalinec Zidar, ki je tudi predsednica Sveta atletov Slovenije, pripravila zanimivo delavnico na temo javnega nastopanja, prisotnosti na družbenih omrežjih in grajenju blagovne znamke. Kot izkušena atletinja, ki je tekmovala na vseh največjih atletskih tekmovanjih, ima na to temo veliko praktičnih izkušenj, hkrati pa tudi teoretičnih, saj je to smer, ki se ji je največ posvečala na študiju v ZDA.