Ljubljana, 2. junij
Avtor: AZS, STA
Atletska zveza Slovenije (AZS) bo v sodelovanju z organizatorji največjih mitingov v državi letos spet organizirala atletsko ligo, ki se bo letos imenovala Atletska liga Telekom Slovenije 2020, saj zaradi epidemije novega koronavirusa in s tem omejitvami za tekmovanje vsaj v njenem začetku še ne bo mednarodna. Lani je po daljšem premoru liga ponovno zaživela. Serija tovrstnih tekmovanj je pred tem prvič potekala med letoma 2007 in 2012.
Tudi letos bo v povsem spremenjenem koledarju tekmovanj prva od šestih tekem lige potekala v Slovenski Bistrici, namesto običajnega termina ob koncu maja bodo tokrat Stepišnikov memorial v metu kladiva ter druge discipline v soboto, 13. junija. V torek, 23. junija, bodo v Mariboru pripravili miting z memorialno disciplino Iztoka Ciglariča v teku na 1500 m. V Ljubljani bo 15. memorial Matica Šušteršiča in Patrika Cvetana 16. julija. Tradicionalni miting v Novem mestu bo v sredo, 2. septembra.
V soboto in nedeljo, 4. in 5. julija, bo prva velika članska tekma; v Ljubljani bo potekal atletski pokal Slovenije (APS). Prvenstvo Slovenije za člane in članice bo 25. in 26. julija v Celju, obe omenjeni tekmovanji pa bosta prav tako šteli za točkovanje lige.
Tudi letos bogat denarni sklad za najboljše
AZS bo ob koncu tekmovanj po najboljših pet v moški in ženski konkurenci nagradila z 2000, 1500, 1000, 750 in 500 evri bruto, vsak, ki se bo potegoval za nagrado, pa bo moral nastopiti vsaj na štirih mitingih. Za te končne nagrade so bodo lahko potegovali le slovenski atleti in atletinje, tudi če bi bila pozneje v sezoni liga lahko tudi mednarodna. “Skupni nagradni sklad bo 31.500 evrov, skupni stroški organizacije za AZS pa okrog 50.000 evrov,” je pojasnil direktor AZS Nejc Jeraša. Na mitingih bodo, razen na DP in APS, tudi delili denarne nagrade za po osem najboljših rezultatov v obeh konkurenci po tablicah Svetovne atletike (600, 500, 400, 250, 200, 150 in 100 evrov). Pri končni razvrstitvi se bo upošteval seštevek točk štirih najboljših rezultatov v katerikoli disciplini iz štirih različnih mitingov. Prvo mesto bo prineslo štiri točke, drugo dve, tretje pa eno točko. Upoštevali bodo le tiste rezultate, ki presegajo 950 točk po mednarodnih tablicah. Dodatne točke bodo prinesli članski državni rekordi (4 točke) ter po mednarodnih tablicah med 950 in 999 točkami eno dodatno točko, med 1000 in 1049 dve, med 1050 in 1099 tri, med 1100 in 1149 štiri, 1150 in 1199 pet, med 1200 in 1249 pa šest dodatnih točk.
Rezultati, doseženi s preveliko pomočjo vetra, se bodo tudi upoštevali v točkovanju za skupni izid. Če bosta dva atleta v končni razvrstitvi dosegla enako število točk, bo boljši tisti, ki bo imel absolutno boljši izid po tablicah Svetovne atletike na kateremkoli tekmovanju lige.
Roman Dobnikar: S tekmovanji smo začeli med prvimi
“Na Atletski zvezi Slovenije smo izjemno veseli, da ponovno sedimo za to mizo in se pogovarjamo o atletskih tekmovanjih, ki jih zaradi vsem dobro znanih razlogov začenjamo nekoliko kasneje kot običajno. A glede na situacijo se lahko pohvalimo, da smo po tesnem sodelovanju s pristojnim ministrstvom in Olimpijskim komitejem Slovenije uspeli doseči, da smo med prvimi športnimi panogami, ki smo začeli s tekmovanji, uvodni miting v Radovljici pa je pokazal, da so atleti in atletinje že komaj čakali, da se sezona začne. Ko je beseda nanesla na izvedbo Atletske lige 2020 ni bilo nobenega dvoma, da ligo, ki smo jo lani ponovno obudili, izpeljemo tudi letos. Ker vsaj na prvih mitingih tuji tekmovalci še ne smejo nastopiti, smo se odločili, da je letos ne poimenujemo ‘mednarodna’, čeprav upamo, da bomo morda na zadnjih mitingih videli tudi goste iz tujine, če bodo ukrepi to dovoljevali. Smo pa v ime lige dodali našega generalnega sponzorja, tako da se letošnja liga imenuje Atletska liga Telekom Slovenije 2020,” je ob tem dejal predsednik AZS Roman Dobnikar.
Lanska zmagovalca bosta naredila vse, da ubrnita zmagi
Lanska skupna zmagovalca slovenske mednarodne atletske lige (MAL) sta postala sprinterka Maja Mihalinec in metalec kladiva Nejc Pleško. Oba bosta v letošnji ligi branila naslova.
“Lani sem imela odlično sezono, letošnja zimska je bila celo na najvišji ravni v moji karieri. Zato sem se zelo veselila poletne sezone, a bo povsem drugačna od pričakovanj. Zamudila sem tudi mesec dni treningov, ker sem morala zaradi omejitvenih ukrepov nekaj časa teči po pesku in to ni bilo dobro za mojo tetivo, zaradi katere sem morala prej izpustiti skoraj dve sezoni,” je povedala Mihalinčeva, ki je bila izbrana tudi za atletinjo lanskega leta pri nas.
“Osrednji cilj bodo olimpijske igre prihodnje leto, v tem letu namreč ni kakšnega večjega mednarodnega atletskega dogodka. Naša liga bo zelo pomembna, da ne bi ostali brez pravega tekmovalnega ritma. Tudi ne bodo le ‘vaške tekme’, ker so tekmovanja naše lige zelo dobro organizirana,” pa je ocenil Pleško.
Vodja strokovnega sveta AZS Vladimir Kevo ju je dopolnil: “Končno. Atletska sezona se je začela 31. maja v Radovljici, vsi naši atleti pa so tudi v času omejitvenih ukrepov vadili tako ali drugače. Na AZS smo pripravili nov koledar in vanj umestili zelo pomembno atletsko ligo in skoraj vsak teden imajo člani vsaj eno tekmo. To pomeni, da bodo imeli vsaj dobro slovensko konkurenco in da tekmovanja vendarle bodo. Upam, da v drugem delu tudi z gledalci. Vprašanje je, kako se bo letos od avgusta najprej odvijala mednarodna sezona, tudi kar se tiče možnosti potovanj.”