Pred začetkom sezone 2022
Ljubljana, 14. januar
Avtor: Peter Kastelic
Zakorakali smo v leto 2022, atleti in atletinje se na novo sezono pripravlajo že nekaj časa, prva tekmovanja so namreč že pred vrati. O letošnji atletski sezoni in pričakovanjih slovenskih atletov in atletinj smo se pogovarjali z Albertom Šobo, predsednikom Strokovnega sveta Atletske zveze Slovenije.
Začenja se zares
Prvi domači dvoranski miting je na sporedu že to soboto, prvo prvenstveno tekmovanje pa teden dni pozneje. Prvenstvo Slovenije v dvorani za člane in članice bo Novo mesto letos gostilo 19. in 20. februarja, vrhunec dvoranske sezone pa bo v Beogradu, kjer bo med 18. in 20. marcem potekalo svetovno prvenstvo. Troboj reprezentanc Srbije, Hrvaške in Slovenije bo letos gostil Zagreb, in sicer 1. februarja.
V zimskem času bodo na svoj račun prišli tudi tekmovalci v metalskih disciplinah, ki z izjemo tekmovalcev v suvanju krogle, v dvorani ne tekmujejo. Na Portugalskem jih po letu premora zaradi COVID-19 12. in 13. marca čaka evropski pokal v metih.
Mednarodna tekmovanja v letu 2022
To se bo zgodilo prvič v zgodovini
Dolga in naporna bo tudi poletna sezona, ki se običajno s prvimi domačimi in nekaterimi tujimi mitingi začne že konec aprila, prvi večji mitingi pa bodo na sporedu v drugi polovici maja, ko se bo začela tudi Mednarodna atletska liga Telekom Slovenije.
Evropskega ekipnega prvenstva letos ni na sporedu, vrhunca pa predstavljata svetovno in evropsko prvenstvo na prostem. Da sta evropsko in svetovno prvenstvo na sporedu v istem letu, se bo zgodilo sploh prvič v atletski zgodovini.
Za naslove svetovnih prvakov se bodo v drugi polovici julija atleti borili v ameriškem Oregonu, za evropske naslove pa v drugi polovici avgusta v nemškem Münchnu.
Poleg največjih dveh atletskih dogodkov so letos na sporedu še mediteranske igre v Alžiriji in univerzijada na Kitajskem. Leto se bo kot že običajno končalo z evropskim prvenstvo v krosu, ki ga bo decembra gostil Torino.
Državno prvenstvo za člane in članice bo letos 24. in 25. junija potekalo v Velenju, Atletski pokal Slovenije za člane in članice pa 9. in 10. septembra v Ljubljani.
Mladinci v Kolumbiji, mlajši mladinci v Izraelu
Mladince (U20) v začetku avgusta čaka svetovno prvenstvo v Kolumbiji, mlajše mladince (U18) pa evropsko prvenstvo v začetku julija v Izraelu. Konec julija bo za njih na sporedu tudi olimpijski festival evropske mladine na Slovaškem. Brez večjega tekmovanja bo letos le kategorija mlajših članov in članic do 23 let.
Gorski tekači so zadnje dve leti ostali brez velikega tekmovanja. Španski otok La Palma in tajski Chiang Mai bosta evropsko oziroma svetovno prvenstvo poskušala izpeljati letos julija oziroma novembra.
Albert Šoba: Možnosti za uspeh bo veliko
Skozi letošnji atletski koledar smo se sprehodili s predsednikom Strokovnega sveta AZS Albertom Šobo, ki je pred začetkom sezone optimist in veliko število tekmovanj vidi tudi kot priložnost.
“Poleg evropskega prvenstva in zaradi koronavirusa prestavljenega svetovnega prvenstva so v koledarju še sredozemske igre in univerzijada, svoje veliko tekmovanje pa imajo praktično vse starostne kategorije. Možnosti za uspehe bo tako ogromno. Največ lahko pričakujemo od atletov in atletinj, ki smo jih občudovali že lani,” je prepričan “Berč”, tudi predsednik Atletskega društva Mass Ljubljana, naj kluba v letu 2021.
Medalje? Zakaj pa ne …
“Več tekmovanj pomeni več možnosti za uspehe. Katerih tekem se bodo atleti udeležili, je njihova odločitev oziroma odločitev njihovih trenerjev. Jaz upam, da se bodo odločili pravilno,” razmišlja Šoba, ki se je dotaknil vseh naših najboljših atletov in atletinj: “Neradi govorimo o medaljah, ampak prav je, da so cilji visoki. Kristjan Čeh bo kandidat za najvišja mesta tako na evropskem kot tudi na svetovnem prvenstvu. Lani je bil na tekmah prikrajšan za trenerja, zdaj je to urejeno. Verjamem, da je pred njim uspešna sezona. Tina Šutej je v zadnjih dveh letih zelo motivirana, kar se pozna na rezultatih in verjamem, da bo letos še napreovala. Žal Marušo Mišmaš Zrimšek še vedno pesti poškodba in še ne teče. Trenira na drugačne načine in mislim, da še ni prepozno. Sem optimist, da bo do najpomembnejših tekem pripravljena. Tudi Luka Janežič je menjal trenerja in z velikim zanimanjem čakam, kako bo sprememba vplivala nanj. Žan Rudolf je trenerja menjal lani, kar se je izakazalo za odlično potezo. Pričakujem, da bo letos naredil še korak naprej. Veselim se tudi tekov Anite Horvat na 800 metrov, kar naj bi letos postala njena glavna disciplina. Neja Filipič je zelo napredovala in sodi med 10 najboljših tekmovalk v troskoku na svetu. Njen finale na SP ali boj za odličje na EP me ne bi presenetil. Tu sta še mladi Klara Lukan in Lia Apostolovski, dobitnici medalj na EP do 23 let, od katerih prav tako pričakujem napredek. Normo za EP ima tudi izkušeni maratonec Primož Kobe, kar me zelo veseli.”
Šoba veliko pričakuje tudi od štafetnih tekov, a ob tem poudarja, da bo potrebna volja atletov in trenerjev. Če se bo dobro delalo na tem področju, je po njegovih besedah tudi tu mogoče pričakovati kakšen uspeh.
Omenil je še Nicka Kočevarja, našega najboljšega špinterja zadnjih let, ki bo po prestani triletni prepovedi tekmovanj zaradi menjave države, za katero želi nastopti, letos vendarle lahko začel zastopati Slovenijo na mednarodnih tekmovanjih.
V mladinski kategoriji je “Berč” izpostavil tekačico Veroniko Sadek, Matica Iana Gučka, metalca Jana Emberšiča in Jakoba Urbanča ter skakalca v višino Sandra Jeršina Tomassinija, v mlajše mladinski kategoriji pa ni želel izpostavljati imen, saj bi jih bilo preveč, pri mladih pa marsikdo lahko pozitivno preseneti in se nepričakovano izstreli med najboljše.
“Zelo me veseli, da imajo nekateri atleti že izpolnjene norme za velika tekmovanja, saj je to zelo pomemebno. Če imaš izpolnjeno normo, se lahko v miru pripravljaš na tekmo in stopnjuješ tako fizično in psihično pripravljenost. Če vso energijo potrošiš za izpolnitev norme, potem običajno na veliko tekmovanje prideš izpraznjen in z manjšimi možnostmi za uspeh,” je pogovor sklenil Šoba.