Prihodnost slovenske atletike (6) – Zala Istenič
Ljubljana, 20.2.2020
Avtor: Peter Kastelic
Zala Istenič je ena naših najobetavnejših mladih šprinterk. To je dokazala na letošnjem balkanskem dvoranskem prvenstvu U20, kjer je v teku na 60 metrov z osebnim rekordom 7,56 osvojila zlato medaljo.
Njeni uspehi niso naključje, saj se danes 17-letna Ljubljančanka z atletiko ukvarja že od svojega četrtega leta. “Pri štirih letih sem začela vaditi v Atletski šoli Brigite Bukovec, pri šestih letih pa sem spoznala trenerja Svjetlana Vujasina in začela bolj resno. Tekla sem na razdaljah od 60 metrov pa vse do dveh kilometrov. Z leti sem ugotovila, da mi bolj ležijo šprinti, tako da sem se bolj posvetila teku na 400 metrov, posledično pa tudi zamenjala trenerja,” se spominja svojih začetkov, razloga, zakaj se je sploh odločila za atletiko, pa se ne spomni: “Kot otrok sem bila zelo živahna, najbrž je bil to eden od razlogov.”
Atletika ji je pri srcu že od malih nog, tako da se ostalim športnom niti ni posvečala. V začetku osnovne šole se je preizkusila še v plezanju, a je to kmalu opustila in se povsem predala kraljici športa. Prišle so prve tekme in prve zmage, kar jo je še dodatno motiviralo pri treningih. “Atletiko treniram že 13 let in še nikoli nisem pomislila, da bi nehala. Najtežje je ob poškodbah, a jih k sreči ni bilo veliko. Malo več težav sem imela le v zadnjih dveh letih, a je zdaj vse sanirano, tako da imam letos v planu tekmovati v vseh treh disciplinah – 100, 200 in 400 metrov,” je dejala članica ljubljanskega Massa, ki letos želi nastopiti na svetovnem mladinskem prvenstvu v Keniji.
Dozdajšnji gosti rubrike Prihodnost slovenske atletike:
Klara LukanLia ApostolovskiSandro Jeršin Tomassini
Vid BotolinKristjan Čeh
V Nairobiju kar v treh disciplinah?
“Cilje je norma za mladinsko svetovno prvenstvo, ki bo potekalo julija v Nairobiju. V teku na 100 metrov mi do norme (11,85) manjka osem stotink sekunde, v teku na 200 metrov (24,35) pa 32 stotink. Kako bo v teku na 400 metrov, bomo še videli,” pravi atletinja, ki je prav v slednji disciplini tudi dvoranska državna rekorderka med mlajšimi mladinkami (55,94) in državna rekorderka na prostem med pionirkami (55,66).
Norma za mladinsko SP znaša 54,85. V teku na 400 metrov je dosegla tudi svoj največji uspeh do zdaj, četrto mesto na Olimpijskem festivalu evropske mladine v Györu leta 2017. Na istem tekmovanju je nastopila tudi lani v Bakuju, vendar v teku na 100 metrov, kjer je osvojila sedmo mesto.
Njena vzornica je trenutno najhitrejša Slovenka, s katero tudi trenira
Avgusta 2017 se je priključila skupini, ki jo vodi Srdjan Djordjević, tako da zdaj trenira z najhitrejšo Slovenko, ki je tudi njena vzornica: “Med tujimi atletinjami nimam vzornice, od slovenskih pa je to nedvomno Maja Mihalinec. Občudujem jo, da se je po vseh poškodbah, ki so jo pestile, vrnila še močnejša. Vsekakor je atletinja, po kateri se zgledujem. V skupini, s katero skupaj hodimo tudi na priprave, decembra smo bili na Kanarskih otokih, pa so še odlične atletinje Neja Filipič, Manca Starašinič, Maja Čirić, Vladyslava Tukhay …”
Atletiko, kot sama pravi, brez težav združuje s šolo. “Profesorji so razumevajoči, tako da nimam nobenih težav. Razmišljam tudi o študiju, vendar se še nisem odločila, v kateri smeri. Izbira je kar pestra,” doda zdajšnja učenka 3. letnika srednje zdravstvene šole v Ljubljani, ki si nekoč želi nastopiti na olimpijskih igrah: “To so sanje vsakega športnika. Če bi mi uspelo že v Parizu leta 2024, bi bil to res izjemen uspeh.”
Sladkorna bolezen postala del vsakdana
Ko človek izve, da ima neozdravljivo bolezen, kar sladkorna bolezen tipa 1 trenutno je, je to vsekakor šok, vendar je Zala po diagnozi kmalu ugotovila, da se da kljub temu normalno živeti in trenirati. “Sprva je bilo stresno, saj nisem vedela, kako bo potekalo vse skupaj, a sem že na prvih tekmah popravila osebne rekorde in ugotovila, da ni večjih ovir. Vse, kar je povezano z boleznijo, je postala rutina, nikoli pa mi ni nihče odsvetoval ukvarjanja s športom,” je prijeten klepet na ljubljanskem štadionu v Šiški, kjer preživi ogromno časa, zaključila mlada šprinterka.