Prihodnost slovenske atletike (22) – Benjamin Lakošeljac
Izola, 19. december 2024
Avtor: Peter Kastelic
Benjamin Lakošeljac je bil po koncu letošnje sezone prepričljivo izglasovan za najboljšega mlajšega mladinca leta. Njegov napredek je bil letos res neverjeten, na evropskem prvenstvu za mlajše mladince na Slovaškem pa je za odličjem v teku na 800 metrov zaostal zgolj tri stotinke sekunde.
”Pred začetkom sezone si ne bi nikoli mislil, da lahko prejmem kipec za najuspešnejšega v državi, po koncu pa priznam, da sem ta naziv potihem pričakoval. A sem bil na prireditvi vseeno malo živčen, saj nikoli ne veš,” je razplet izbora na prireditvi Naj atlet komentiral mladi Izolan, ki do letošnje sezone ni resneje opozoril nase, letos pa se je izstrelil med najboljše tekače v Evropi.
To je dokazal na evropskem prvenstvu v Banski Bystrici, kjer je osvojil četrto mesto. ”Cilj je bila medalja, saj sem na prvenstvo prišel s tretjim rezultatom med udeleženci. Po finalu priznam, da sem bil razočaran, a verjamem, da bodo stotinke naslednjič na moji strani. Nimam si česa očitati, vse tri teke na prvenstvu – kvalifikacije, polfinale in finale – sem taktično dobro odtekel. Zdaj gledam na vse skupaj kot na dobro izkušnjo, medalje bodo že še prišle,” optimistično v prihodnost zre član koprskega kluba Nova Aurora.
V atletiko zašel po naključju, navdušil ga je učitelj
Prihaja iz športne družine, a se starša nista nikoli ukvarjala z atletiko. Oče je treniral veslanje, mama je učiteljica športne vzgoje, ima pa še dve mlajši sestri. V osnovni šoli je treniral namizni tenis, kjer so tudi veliko tekli: ”Na pripravah smo tekli tudi 20 kilometrov, saj potrebuješ veliko kondicije. Marsikdo je presenečen, ko mu to povem, a na tekmi moraš biti v preži tudi eno uro. Kasneje sem začel trenirati nogomet, sprva v Izoli, nato v Kopru, a mi način treninga ni ustrezal. V tem obdobju mi je učitelj športne vzgoje v osnovni šoli predstavil atletiko na tako dober način, da sem se odločil, da bo moja pot v atletiki. Ta učitelj je bil Jože Zadnik, ki je postal in je še danes moj trener.”
Sprva je treniral vse discipline, tudi šprinte, a sta s trenerjem kmalu ugotovila, da mu najbolj ležijo srednje proge: ”Kot pionir sem najraje tekel na 1000 metrov, potem sem se odločal med 800 in 1500 metri. Ker sem dobro tekel tudi na 400 metrov, sem se odločil za hitrejšo disciplino, a rad tečem tudi na 1500 metrov.” V obeh disciplinah je letos krepko popravil osebna rekorda, v teku na 800 metrov za sedem (na 1:48,34), v teku na 1500 metrov pa kar za 15 sekund (na 3:50,15). Oba dosežka sta tudi nova državna rekorda za mlajše mladince.
Od kod takšen napredek?
Enega glavnih razlogov za takšen preskok vidi tudi v sodelovanju njegovega trenerja s trenerjem nekaterih najboljših slovenskih atletov Tevžem Korentom. ”Spoznal sem se z eno od njegovih atletinj, ki je obiskovala fakulteto v Kopru. Tako smo se povezali in odprla se je možnost, da se priključim njegovi skupini na pripravah. S trenerjem sva povečala količino treninga že pred pripravami, da sem lahko sploh zdržal njihov ritem na pripravah. Od takrat smo obdržali to konstanto treningov,” se spominja dogodkov iz prejšnje sezone, delo pa je obrodilo sadove predvsem v letošnjem letu.
Že v dvorani je 800 metrov pretekel v času 1:54,12, na prvi tekmi na prostem pa že 1:52,79. Že takrat je postalo jasno, da bo vsaj v svoji starostni kategoriji na tekmah krojil razplete na vrhu, kar se v sezoni 2023 ni dogajalo. A se tu ni ustavil. ”Na članskem državnem prvenstvu v Celju sem se prvič spustil pod magično mejo 1:50 in še za tri sekunde izboljšal osebni rekord. Takrat sem bil res pozitivno presenečen. Mentalno mi je bilo na tekmi lažje, ker sem ves čas nekomu sledil. Podobno kot na državnem prvenstvu je tudi na mitingu v Italiji, kjer sem tekel svoj trenutni osebni rekord, ritem držal Rok Markelj. Res je narekoval idealen tempo, jaz pa sem samo sledil. Ni bilo gneče, bili smo v vagonu, vse je bilo perfektno. Ta tekme je bila res blizu idealne,” obudi spomine na miting v italijanskem San Vitu al Tagliamentu, kjer je postal državni rekorder z 1:48,34. Ta rezultat ga uvršča tudi na 8. mesto večne slovenske lestvice, pa ima komaj 17. let.
Že ima normo za EP do 20 let
V letošnji sezoni je že izpolnil normo za evropsko prvenstvo do 20 let, ki bo prihodnje leto potekalo na Finskem. To je zagotovo eno breme manj v pripravah na naslednjo sezono, v kateri še nima postavljenih jasnih ciljev. ”Januarja grem s Tevževo skupino na priprave na jug Španije. Moj trener ne more zraven zaradi službe. V dvoranski sezoni bi rad potrdil normo za EP, poleti pa želim čim bolj napredovati in popraviti svoje rekorde. Hkrati želim ostati nepoškodovan, saj je to edina stvar, ki ti lahko prepreči uspehe,” je prepričan dijak 3. letnika Gimnazije Koper, ki bo na študij bržkone odšel v Ljubljano: ”Treniram osem do devetkrat tedensko, tri treninge lahko naredim med športno vzgojo, saj sem na športnem oddelku. Usklajevanje šole in atletike zna biti utrujajoče, a za zdaj gre. Študij bom nadaljeval v Ljubljani, a za zdaj še ne vem, v kateri smeri, zagotovo pa ne bo nek zelo zahteven študij, saj želim nadaljevati z atletiko.”
Včasih je rad risal in sestavljal Rubikove kocke, danes mu poleg šole, atletike in punce, ne ostane kaj dosti časa za hobije, a kot sam pravi: ”Zelo rad tečem, tako da je atletika zame hkrati tudi hobi.”
Dozdajšnji gosti rubrike Prihodnost slovenske atletike:
Kristjan ČehVid BotolinSandro Jeršin TomassiniLia ApostolovskiKlara LukanZala IsteničVeronika SadekJan EmberšičAjda OsolnikMatic Ian GučekHana MoharFilip Jakob DemšarKlemen ModrijančičAna Vita VernekerPetja KlojčnikŽan OgrincAljaž ŠkrinjarJakob UrbančTia Tanja ŽivkoPika Bikar KernTom Teršek